• USD 36.6
  • EUR 38.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Хасиди та сміття. Хто перетворив Умань в смітник

Хасидський сміття в медійному просторі, здається, навіть затьмарив пріснопам'ятний львівський

Реклама на dsnews.ua

Уманська епопея - святкування Рош ха-Шана - в цьому році завершилася практично без скандалів і НП. Тут варто сказати велике спасибі українським, а також ізраїльським правоохоронним органам і спецслужбам: спресовані натовпу хасидів - досить приваблива мета для терористів. Якби таке сталося - репутаційні втрати України на міжнародній арені неможливо навіть уявити.

В цьому році щорічне паломництво хасидів до могили цадика Нахмана в пресі супроводжувалося лише традиційної вже темою сміття... Хасидський сміття в медійному просторі, здається, навіть затьмарив пріснопам'ятний львівський.

У суспільній свідомості хасиди є чимось однорідним. Насправді лише перелік основних течій хасидизму займе хороший абзац. Не однорідні вони і за соціальним статусом. Є серед них і надзвичайно багаті люди, які контролюють обіг алмазів, бізнес у сфері нерухомості і будівництва, банківський сектор, посередницькі послуги і інше. Вистачає і бідняків, що живуть виключно на допомогу. Природно, звички і поведінку респектабельних бізнесменів і майже не высовывающих свій ніс за межі закритих громад ультраортодоксов кардинально відрізняються.

Що ж стосується гір сміття, то про нього варто згадувати тільки в ключі профпридатності батьків славного міста Умань. Якщо саме перше нашестя хасидів ще можна було охарактеризувати виразом "як сніг на голову", то всі подальші є абсолютно прогнозованими. Як і абсолютно прогнозовані досить специфічні звички паломників.

Гори сміття виглядають, звичайно, страшно... Але всі знають, як виглядають площі і вулиці наших міст після "народних гулянь". Причому ці танці тривають від сили кілька годин, а не тижнів. Будь-яке велике скупчення людей - це сміття. Досить згадати недавній хресний хід прихильників Московського патріарха з Кам'янця-Подільського у Почаїв.

Реклама на dsnews.ua

Цей "хід" запам'ятався головним чином завдяки титушкообразными молодиками в однакових майках із закликом готуватися до війни і прапором бойовиків ДНР. А ось завалені сміттям узбіччя вздовж усього шляху "хресного ходу" залишилися за кадром. Кілька фото, правда, стали надбанням громадськості, але особливого резонансу не викликали. А тут всього-то пройшли (транзитом) менше десяти тисяч паломників.

Тепер уявіть, скільки сміття продукують 25-30 тис. людей, які тусуються на обмеженій території протягом майже 10 днів - паломники починають прибувати в Умань з кінця серпня. При бездіяльності комунальних служб тут навіть німці з усім своїм знаменитим "ордунгом" насвінячілі б. А вже така специфічна публіка, як хасиди з закритих полусектантских ультраортодоксальних общин, - тим більше. Останні і в Ізраїлі мають сумну славу скажімо так, агресивних нечупар.

Найсвіжіша історія стосується ультраортодоксальної і надзвичайно радикальної громади "Шуву баним", що належить до течії брацлавських хасидів. Позаминулої весни на вулиці Ха-Хома ха-Шлишит в Єрусалимі її члени захопили паркування місцевих жителів і поставили там величезну молитовний намет. Незабаром з'явилися лотки, які торгують їжею і напоями, а хасиди почали залишатися там на ночівлю.

За лічені дні колись тихий і затишний район Єрусалиму перетворився в справжню клоаку: сміття, бруд, наркомани. Муніципальні служби нічого вдіяти з ситуацією не могли - члени громади надзвичайно агресивно ставилися до всіх, вторгавшимся в захоплене ними простір.

"Коли вони моляться, ми не можемо ні зайти, ні вийти, - наводить vesty.co.il слова місцевого жителя Яакова. - Хасиди кричать на нас, вимагають, щоб мешканці дотримувалися встановлене ними поділ за статевою ознакою. Вони поставили під будинком і біля бомбосховища біотуалети, але все одно деякі з них справляють малу нужду прямо на вулиці. Сюди щодня приходять сотні людей, приносять з собою їжу, яка псується. Недоїдки і сміття кидають прямо на землю. Сюди перебралися жити щури з усього району, їх безліч. Ми просто в розпачі".

Історія тягнулася більше року, поки в червні 2018-го представники поліції і комунальних служб нарешті не розігнали збіговисько і не очистили територію.

Проте історія з сектою "Шуву баним" навіть для радикальних хасидів - беззаконня. В Умані такі складають абсолютну меншість. Переважна ж частина - абсолютно нормальні люди і, що давно доведено, двірників камінням точно не закидають.

Між хасидами "Шуву баним" і виконані уманськими паломниками є одна кардинальна відмінність. Перші нахабно захопили прибудинкову територію і влаштували там свинарник. Без всякого профіту для місцевих жителів. В Умані ж це - довгоочікувані, хоча і приносять безліч незручностей, гості. За найскромнішими підрахунками, хасиди щорічно залишають в місті не менше півтора десятка мільйонів доларів. Тобто в Умані осідає близько півмільярда гривень. Звичайно, не всі жителі міста мають прямий доступ до цих джерел вічнозеленої благодаті. Але гроші залишаються в Умані і працюють на її економіку, так що опосередковано зиск від цього мають всі.

І ось тут виникає питання: а чим зайняті комунальні служби? І куди дивиться місцева влада? Адже чисто не тільки там, де не смітять, але й там, де прибирають.

"Відмазки", що заробляють на паломниках виключно квартироздавачі і "крамарі" з перевізниками, а в міську казну нічого і не капає - нісенітниця. Скарбниці теж непогано перепадає. Крім того, в місті чудово знають, хто заробляє на хасидах і скільки. Цілком можна ввести місцевий збір "на хасидський сміття". Цих грошей із надлишком вистачить, щоб на період паломництва найняти півсотні двірників і орендувати з десяток сміттєвозів. При таких величезних грошових вливаннях дивно не виділити тоненьку цівку для підтримання чистоти.

На поширюваних у соціальних мережах фотографіях добре видно, що у багатьох випадках на обличчя не результат міфічної діяльності "хасидів-засранців", а абсолютно реальний результат бездіяльності батьків міста. Гори пакетів біля сміттєвих баків - тому яскраве свідчення. Паломники прибрали за собою і дисципліновано віднесли все, до сміттєвих баків. А вже подальша доля викинутого - не їхній головний біль.

Смішно: всього 25-30 тис. паломників паралізують життя досить великого міста, а за процесом очманіло спостерігає вся країна. Для порівняння: у славному місті Назарет станом на 2016-й проживало 75 922 жителів, не менш славної Умані в 2010-му нарахували 92 700 осіб. Тим не менш Назарет примудряється щорічно приймати більше 2 млн паломників з усього світу - і сміттєвого апокаліпсису там не спостерігається. Назарет, звичайно, батьківщина Христа, але приїжджають все одно Святим Духом не харчуються і залишають після себе не менше сміття, ніж хасиди в Умані. Ну, хіба що, під ноги порожні одноразові стаканчики не кидають. Але відходи в Назареті, як, втім, і Єрусалимі (де горезвісних хасидів, - куди не плюнь), вивозять вчасно. Сміттєвий амаргеддон там, правда, трапляється, але виключно під час страйків працівників ЖКГ.

Може, ми щось пропустили, і в Умані теж була страйк?

Фото: Укрінформ, varlamov.ru, vesty.co.il, hm.область.online 93fm.co.il

    Реклама на dsnews.ua