• USD 27
  • EUR 30.3
  • GBP 36
Спецпроєкти

І консерватори, і ліберали. Як описати типового розповсюджувача фейків

Найбільш активними розповсюджувачами фейків є люди з низьким рівнем свідомості

Щоб знайти розв'язання кризи дезінформації, необхідне чітке розуміння, хто і чому поширює відверту брехню та теорію змови.
Щоб знайти розв'язання кризи дезінформації, необхідне чітке розуміння, хто і чому поширює відверту брехню та теорію змови.
Реклама на dsnews.ua

Хемант Каккар та Ашер Лоусон з Університету Дьюка (Північна Кароліна) у статті для Scientific American описали свої дослідження, покликані зрозуміти, хто ж ділитися фейками, і як це зупинити.

Хто ж шорить фейкові новини? Політологи, фахівці, які вивчають поведінку, та ЗМІ стверджують, що більшою мірою відповідальність за поширення дезінформації несуть люди консервативних політичних поглядів. І хоча насправді є безліч підтверджень, що далеко не всі консерватори діляться фейковими новинами або схвалюють це. Такі радикальні узагальнення ведуть до засудження всіх, хто підтримує консервативні цінності, а це, у свою чергу, загрожує подальшою і небезпечнішою поляризацією.

Щоб знайти розв'язання кризи дезінформації, нашому суспільству потрібне чітке розуміння того, хто і чому поширює відверту брехню та теорію змови. Тому в рамках нашого дослідження поширення дезінформації ми розглянули ключовий детермінант індивідуальної поведінки – особистість. Існує кілька методик визначення та вимірювання особистісних якостей, і одна з найбільш широко використовуваних — це теорія п'яти факторів, яку часто називають "великою п'ятіркою". У ньому риси характеру діляться п'ять категорій: відкритість новому досвіду, свідомість, екстраверсія, конформність і невротизм. У межах цієї концепції ми приділяли особливу увагу свідомості, яка відбиває відмінності у порядності людини, у тому, як вони контролюють імпульсивність, реагують на умовності та покладаються на достовірність.

Ми вважаємо, що свідомість може допомогти пояснити зв'язок між політичним консерватизмом та поширенням фейкових новин. Зокрема ми припустили, що консерватори з низькою свідомістю поширюватимуть більше дезінформації, ніж інші консерватори або ліберали з низькою свідомістю. Ми вирішили вивчити взаємозв'язок між особистістю, політикою та поширенням фейкових новин за допомогою восьми досліджень, у яких взяли участь 4 642 особи.

По-перше, ми розглянули політичну ідеологію та свідомість людей за допомогою експериментів, у ході яких учасникам ставили питання про їх цінності та поведінку. Потім ми показали тим же людям низку правдивих та фейкових новин про Covid, і попросили їх оцінити їхню достовірність. Потім запитали: чи поділяться вони кожній із новин. І виявили, що і ліберали, і консерватори часом вважали за правду фейкові новини. Ця помилка, ймовірно, була частково продиктована бажанням того, щоб певні новини були правдою, тому що вони відповідали їхнім переконанням. Крім того, люди всіх політичних переконань діляться фейковими новинами, але все ж таки така поведінка куди частіше спостерігається серед людей з низьким рівнем свідомості незалежно від того, чи це ліберал, чи консерватор. Ліберали з низьким рівнем свідомості не поширювали дезінформації більше, ніж ліберали з високою свідомістю.

У ході другого дослідження ми повторили експеримент із фейковими новинами, але з сильним ухилом у політику, і спостерігали ще більший ефект. Знову ж таки, ліберали, що належать до різного рівня свідомості, поряд з вкрай свідомими консерваторами, не дуже активно поширювали дезінформацію. Однак консерватори з невисоким рівнем свідомості чинили так набагато частіше.

Потім ми поцікавилися: чим же пояснюється виняткова тенденція людей з низьким рівнем свідомості ділитися фейковими новинами? Щоб вивчити це питання, було розроблено експеримент, у ході якого ми не лише збирали інформацію про політичні погляди та характер наших учасників, а й формували анкети для оцінки їх потягу до хаосу, до підтримки соціально та економічно консервативних напрямків, рівня підтримки Дональда Трампа, довіри до центральних ЗМІ, а також з'ясовували, скільки часу вони проводять у соцмережах. Як з'ясували, люди з низьким рівнем свідомості відчувають потребу в хаосі, тобто. хочуть підірвати та зруйнувати чинні політичні та соціальні інститути, чим можна пояснити їхню схильність до поширення дезінформації. Ця потреба свідчить про бажання, що лежить в основі поведінки, закріпити перевагу своїх ідей або групи над іншими і особливо висока серед консерваторів з нижчим рівнем свідомості. Важливо, що інші фактори, які ми досліджували, включаючи підтримку Трампа; час, проведений у соціальних мережах, а також політичний та економічний консерватизм, не були так сильно пов'язані з зростанням тенденції людей з низьким рівнем свідомості розповсюджувати фейкові новини.

Реклама на dsnews.ua

На жаль, наше дослідження цієї риси характеру також передбачає, що достовірність новин не вирішить проблему дезінформації. Ми провели дослідження, в якому позначили, чи кожна розглянута новина фейкова, використовуючи тег "спірна" із соцмереж або "достовірна". І побачили, що новини з тегом "достовірна" активніше розповсюджують як ліберали, так і консерватори. Однак люди з низьким рівнем свідомості продовжували поширювати дезінформацію, незважаючи на явні попередження про те, що ці історії були фейковими. Хоча можливо, що вони просто не довіряють системі перевірки фактів. І тоді отримані дані підтверджують твердження, що такі люди діляться фейковими новинами, щоб навмисно сіяти хаос.

Також ми провели ще одне дослідження, під час якого повідомляли його учасників про те, що матеріал, яким вони хочуть поділитися, є неточним. І вони могли змінити свій вибір. Мало того, що люди з низьким рівнем свідомості, як і раніше, розповсюджували фейкові новини активніше, ніж інші учасники дослідження, вони також майже не реагували на попередження про те, що новини, якими вони хотіли поділитися, фейкові.

Загалом нам не вдалося довести те, що попередження фактчекінгових організацій ефективні в скороченні обсягів дезінформації, особливо серед людей з низьким рівнем свідомості. Що викликає занепокоєння з огляду на те, що, згідно з нашими дослідженнями, люди з низьким рівнем свідомості, мабуть, є головними драйверами поширення фейкових новин. Тому соцмережам необхідно знайти інше рішення, ніж просто маркувати новини. Один із варіантів: соцмережі можуть моніторити фейкові новини, які можуть завдати шкоди іншим, наприклад, дезінформацію про вакцини та вибори, а потім активно видаляти такий контент.

У будь-якому разі, доки такі компанії не створять працюючий механізм, проблема нікуди не подінеться. Тим часом наше суспільство продовжить розплачуватись за поширення дезінформації. Той довгий "конспірологічний" шлях, який бунтарі пройшли до штурму Капітолію, поширення дезінформації може мати серйозні та руйнівні наслідки.

    Реклама на dsnews.ua