• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Інженери Арктики. Бобров запідозрили в роботі над глобальним потеплінням

Реклама на dsnews.ua

Зміна клімату призвело до того, що бобри вже перебралися в Арктику

Автор Popular Science Уля Чробак у своєму матеріалі звернула увагу на недавнє дослідження, автори якого припускають, що бобри можуть бути одним з факторів, що сприяють глобальному потеплінню.

Вуглецеві викиди призводять до всіляких і дивним наслідків на нашій планеті, включаючи різка зміна погоди і кардинальна зміна екосистем. Кожен день хвилі наслідків потепління на Землі підносить нові сюрпризи. Ось і свіже дослідження, опубліковане в Environmental Research Letters, виявило, що потепління клімату, ймовірно, стало причиною появи бобров в арктичній тундрі Аляски, а їх діяльність може прискорити руйнування вічної мерзлоти.

Бобри на Алясці і в Канаді здебільшого мешкали в лісах. Але тепер ситуація змінилася. Літо стало довшим, зимовий лід истончал, а чагарнику стає все більше, в зв'язку з чим тундра перетворюється в більш привабливе місце для цих тварин. Вчені в останні роки спостерігають, як бобри будують свої платини на цих безлісних територіях, і сьогодні в тундрі все більше озер.

Бенджамін Джонс, географ з Університету Аляски в Фербанксе, задався питанням, а чи несуть відповідальність бобри за деякі з цих змін. Він і його дослідницька група підрахували чисельність бобрів, використовуючи супутникові знімки високого дозволу за 12-річний період територій площею 100 кв. км на північному півострові Болдуін (північний захід Аляски). Вони нанесли на карту греблі і прилеглі водойми і підрахували, на скільки цих водойм стало більше.

Гризунам тундра дійсно припала до смаку. Кількість гребель бобров в досліджуваному районі зросла всього з двох 2002 р. до 98 у 2019 р. У той же час площа ставків і озер збільшилася з 594 до 643 га. Бобри несуть відповідальність за 66% від загального зростання площі водойм. "[Результати їх діяльності] мають досить великі наслідки для динаміки розвитку вічної мерзлоти і термокарста в цьому регіоні", - говорить Джонс, провідний автор дослідження.

Бобри - інженери екосистем. Коли вони будують греблі, вони також створюють місцеву середовище, формуючи водно-болотні угіддя, де селиться безліч інших видів. В даному випадку, однак, вони можуть ненавмисно прискорити процес, який може привести до збільшення викидів вуглецю.

У дослідженні наголошується, що бобри переважно перегородили струмки в районах вічної мерзлоти з великою кількістю льоду. Вода нагріває завмерлу грунт, років таять і йде в грунт, тим самим ще більше збільшуючи водойми. Мерзла земля відтає, і мікроби розкладають колись недоступний органічний вуглець, законсервований в грунті, і після цього вуглець у вигляді вуглекислого газу метану або (в залежності від ряду фактів, включаючи вологість ґрунту). По суті ж, бобри можуть прискорити процес зворотного зв'язку, який запустили люди, що в кінцевому підсумку призведе до ще більшого нагрівання планети. "Можливо, ми виявили ще один фактор, з-за якого змінюються райони вічної мерзлоти", - вважає Джонс. За його словами, хоча його дослідження стосується відносно невеликого регіону, до якісних знімків якого був доступ, вже зрозуміло, що бобри розселилися в районах вічної мерзлоти по всій Алясці і в Канаді. "У багатьох дослідженнях вивчався питання зміни площі озер як причини змін в Арктиці...Але без обліку фактора бобрів", - додав він.

Реклама на dsnews.ua

"Це хороша стаття, яка змушує замислитися", - зазначає Марилена Ген, кліматолог, що вивчає вічну мерзлоту в Меморіальному університеті Ньюфаундленду, яка в дослідженні не брала участі. "З'явився новий фрагмент зворотного зв'язку, який ми можемо вивчити", - сказала вона.

Однак важливо відзначити, що група вчених зростання темпів танення вічної мерзлоти не пов'язувала безпосередньо з греблями бобрів. Давно відомо, що велика частина водойм в тундрі руйнує вічну мерзлоту. І з цим ніхто не сперечається. Однак Емілі Фейрфакс, экогидролог з Каліфорнійського державного університету - Нормандські острови, підкреслює, що аналогічні висновки можна робити, сформованих бобрам ставків. Оскільки велика їх частина часто дрібні і, отже, з більшою ймовірністю взимку повністю замерзнуть, що перешкодить значного танення в районах вічної мерзлоти. Згідно з розрахунками, побудованих з урахуванням звичайної висоти дамб бобрів і зимових температур в досліджуваному регіоні, як зазначає Фейрфакс, більшість бобрових ставків в даному районі, швидше за все, замерзають взимку і "більше схожі на неглибокі водно-болотні угіддя, які проходять цикли замерзання-відтавання в якості активного шару вічної мерзлоти". Ферфакс додала: "Масштаб впливу, на який вказують автори, перебільшений".

Навіть якщо бобри провокують танення льодів, важко сказати, як їх діяльність у кінцевому рахунку позначиться на кількості накопиченого в грунті або загубленого вуглецю. Як зазначає Фейрфакс, боброві загати можуть навпаки утримувати талу воду вічної мерзлоти, яка в іншому випадку могла б просто випаруватися. При цьому сухий покрив вічної мерзлоти дуже легко запалюється і в такому разі в атмосферу виділяється дуже багато вуглецю.

Тому ні один вчений не береться стверджувати, що ми повинні мати зуб на бобрів, які, як відомо, приносять дуже багато користі для своєї природною середовища проживання. "Бобри - це не та потужна сила, яка гріє Арктику. Це люди, - вважає Ферфакс. - Ми настільки нагріли її, що екосистема змінюється і стала більш гостинною для бобрів".

    Реклама на dsnews.ua