• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Крісло чи рай. Чому УПЦ МП може не пережити Різдво

Наслідки Об'єднавчого собору ПЦУ вже почали відчувати на собі деякі його учасники
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Єпископи і священики УПЦ МП, які засвітилися на Соборі, а також на літургії в Андріївській ставропигиальной церкви, потрапили під санкції. Згідно з рішенням Синоду УПЦ МП двох митрополитів, які брали участь в "беззаконні збіговисько", вивели за штат. Митрополита Олександра звільнили з посади вікарія Київської митрополії. Митрополита Симеона зняли з Вінницької кафедри і призначили на неї іншого єпископа. Кількох священиків і одного архімандрита також вивели за штат і до того ж відлучили від причастя. Це, звичайно, не анафема, але приблизно півдорозі до неї.

Начальство УПЦ МП не знайшло нічого кращого, як приблизно покарати "ослушників". Незважаючи на те що її санкції і покарання — удар в більшій мірі по самій УПЦ МП та її репутації. Гнів — поганий порадник, а звичка стріляти собі в ногу заразлива.

Проблема керівництва УПЦ МП в тому, що для її санкцій "ослушники" вже недосяжні — вони перейшли в іншу юрисдикцію, в іншу церкву. До того ж апеляційна інстанція працює оперативно: митрополит Олександр, наприклад, у відповідь на рішення Синоду УПЦ МП виставив на своєму ФБ лист за підписом особисто патріарха Варфоломія, архієпископа Константинополя града, в якому той повідомляє українського владику, що все, мовляв, добре, не турбуйтеся за свій сан і можливість жити повноцінним церковним життям, наша мірність вас в канонічну образу не дасть. Грамота отримана ще до Собору — єпископи УПЦ МП, які зважилися взяти участь у "свято неслухняності", добре підготувалися і запаслися необхідними документами. Можна не сумніватися в тому, що така ж грамота є і у митрополита Вінницького Симеона. Він, втім, вже відправив апеляцію і на останнє рішення Синоду УПЦ МП. На всяк випадок. Враховуючи той факт, що Константинополь навряд чи визнає право УПЦ МП проводити засідання Синоду без благословення Вселенського патріарха, а може, вже й митрополита Київського Єпіфанія, апеляцію напевно задовольнять швидко.

Загалом, в УПЦ МП спробували звільнити тих, хто вже і сам написав заяву про звільнення і був прийнятий на роботу іншим роботодавцем. Але що їм залишалося? Треба ж якось покарати показано, щоб іншим неповадно було. Скільки їх буде, цих "інших"? Скільки готується "на вихід"? Скільки вже просто, без камингаутов поминає на богослужінні митрополита Київського Єпіфанія, а може, і Вселенського патріарха Варфоломія? Як зробити так, щоб навіть думати про це боялися?

Ось і все, що прийшло в голову, — зробити так, щоб боялися. Нічого більш привабливого, ніж страх санкцій, поки в меню немає. Але і санкції не працюють. Ось адже, їх заборона, а у них вже відповідь з Фанару готовий. Що ти з ними зробиш? Навіть якщо анафему викладеш перед її на Фанарі тут же і скасують. А посіяти в серцях віруючих мас тверду віру в "безблагодатность" Вселенського патріарха — це вам не "філаретівським розколом" публіку кошмарити. В те, що Москва благодатнее Константинополя, не кожен зуміє повірити. А працювати в умовах цієї канонічної конкуренції УПЦ МП не вміє. Не тільки УПЦ МП, втім.

Найцікавіше зараз відбувається саме тут, в УПЦ МП. Цікаво, чи знайдуть вони адекватну відповідь на той виклик, який поставив перед ними поява ПЦУ. Поки керівництво конфесії нервує і громоздит помилку на помилку. Треба думати, вони до останнього моменту не вірили, що в автокефалів справа вигорить. Ось і не підготувалися. А також це говорить про те, що автокефалів і далі діяти треба ось так стрімко і сміливо. Як показує логіка політичних подій, найвищий кредит довіри — і у окремих лідерів, і у цілих структур — завжди на старті. Те, що встигне відхопити ПЦУ в УПЦ МП зараз, в найближчі тижні і місяці, визначить її успіх проекту єдиної помісної церкви.

Справжня робота по створенню єдиної помісної ПЦУ починається тільки зараз. На те, що вийде відразу скликати загально-об'єднавчий собор, надій було зникаюче мало. Для представників УПЦ МП автокефальний проект виглядав досить авантюрно. Не перший же — вже в 1991-1992 рр. пробували. Але провалилося. І з яким обличчям потім поверталися в "єдину канонічну" ті, хто теж ось так захопився, повірив в те, що національний церковний проект — це всерйоз? Загалом, спочатку покажіть, що це всерйоз. Що це не чергова комбінація патріарха Філарета, яку потім ніхто не визнає. Що не доведеться проситися назад у "нормальну" церква, куди тебе, звичайно, візьмуть, але з купою насмішок і, не виключено, з поразкою у правах. Та й навіщо стрибати, заплющивши очі, невідомо під що, коли у нас і тут більш-менш нормальна духовне життя?

Реклама на dsnews.ua

Ті, хто так міркує в УПЦ МП — цільова аудиторія ПЦУ. Вони в принципі не проти переходу, але тільки при наявності твердих гарантій. Слово Вселенського патріарха — це вже дещо. А краще — Томос. Поки ця частина УПЦ МП коливається, поки начальство УПЦ МП — і в Москві, і в Києві — не прийшов в себе і приймає логічні, але безперспективні рішення, поки що не виробило якусь більш-менш раціональну лінію опору, поки там переважно зриваються на істеричні нотки і на мстиві жести, які погано узгоджуються з церковними канонами і статутами, треба залучати публіку всіх звань і санів в свої дружні ряди.

Все, що потрібно, щоб ряди залишалися дружніми.

Погляди багатьох у даний момент звернені на митрополита Симеона. Як складеться його доля? Як він викрутиться з проблем, що надходять, і з Києва, і зсередини єпархії? Звичайно, йому допоможуть, йому, можна сказати, легше, бо саме йому й випала роль "пробного кулі" — на Вінниччині у президента, який займається ПЦУ, "все схоплено". Тому внутрішня єпархіальна опозиція навряд чи зуміє сильно зіпсувати владиці свято. А новопризначений на Вінницьку кафедру архієпископ Варсонофій навряд чи зуміє навіть просто зайти в будинок єпархіального управління. Богослужіння йому довелося проводити біля входу в храм — всередину, мабуть, не пустили. Владика, втім, сказав, що за храм він ще побореться, але "в юридичній площині". А поки що запропонував погодитися з тим, що не рятують стіни.

Але куди важливіше, ніж підтримка влади, те, що владику Симеона масово підтримали парафіяни. Одна трансляція богослужіння, на якому владика оголошує повного храму вірних про рішення приєднатися до ПЦУ і поминання митрополита Єпіфанія, дорогого коштує. Вона спростовує твердження керівництва Київської митрополії УПЦ МП, що в УПЦ МП "ніхто не хоче автокефалії" і всі будуть "стояти твердо" за єдність з Москвою. Звичка говорити "за всіх" іноді грає з нами злі жарти.

Можна, звичайно, припустити, що Вінницька єпархія — особлива стаття. Що "вінницькі підтримують вінницьких" — не стільки вінницького владику, скільки "вінницького" президента. Однак масштаби події далеко не містечкові і здатні перемогти містечковість навіть у такій "регионализированной" публіці, як українці. Масова підтримка митрополита Симеона серед своїх — сигнал його колегам. Настрої публіки, якій архієреї зазвичай не надто цікавляться, оскільки відрахування з парафій важливіше, ніж настрої на парафіях, можуть виявитися стимулом для інших архієреїв.

Їм буде по-своєму легше, ніж митрополитам Симеону і Олександру. Вихід на Собор — це камингаут. Без якого всі інші запросто обійдуться, якщо захочуть. Можна почати з простих кроків — почати поминати митрополита Епіфанія в якості глави української церкви. Для самих вагаються після Вселенського патріарха Варфоломія. А для самих широко мислячих — в теплій компанії митрополита Онуфрія. Самі розкуті можуть додати навіть патріарха Кирила, щоб вже напевно ніхто ні в чому не звинуватив.

Що робити? Приціли збиті. Одна справа одноголосно підписувати під пильним поглядом непохитного начальства спущені з Москви розпорядження, а інша справа реально брати участь у розколі з Вселенським православ'ям і мати справу з державою, яка всерйоз взялася за церковне будівництво. Якщо Вселенський хоча б апеляції приймає, то, як воно буде з Москвою, невідомо. Щось там підозріло і тривожно часто стали повторювати рефрен про "повномасштабних гоніння" і "мучеництво". Ось вам і весь вибір: карт-бланш від Вселенського або роль мученика від Московського.

Московський церковний центр переживає кризу авторитету, і звинувачувати в цьому лише себе. Не варто ігнорувати Всеправославний собор. І тоді в Константинополі ще років п'ятдесят з українського питання тільки те й робили б, що висловлювали заклопотаність. Не потрібно було підписуватися під лубянским рішенням про розрив євхаристичної єдності з Константинопольської кафедри. І тоді у лавах українського єпископату не було б бродіння, сумнівів, тим більше різких рухів на рахунок того, кого слухати, кому підкорятися і хто в більшій розкол — Константинополь, чи Москва. І як би між ними скрутити дулю так, щоб і з кріслом не розлучитися, і в рай потрапити.

Ось з цим останнім тепер буде куди простіше, ніж раніше. Навіть дулі крутити не доведеться. Якщо в ПЦУ зуміють налагодити прийом бажаючих, а влада зуміє забезпечити їм таку ж прикриття, як митрополиту Симеону, тонкий струмочок переходів швидко розшириться. Можна спробувати і далі розкручувати істерику на той рахунок, що Собор був "не такий", але надовго цієї пісні вистачить? Можна розраховувати на те, що влада зміниться, що "наші прийдуть", але що це змінить? Допоможе відвоювати "у юридичному полі" ті самі стіни, які, за новим архієпископу Вінницькому, "не мають значення"? В найгіршому випадку зміна влади може затягнути процес внутрішнього об'єднання української церкви. Скасувати ПЦУ, скасувати рішення Собору, відкликати Томос про автокефалію, внести зміни в диптих Вселенської церкви — все це не під влади українського президента, ким би він не був. Навіть якщо процес вдасться сповільнити, українська автокефальна церква залишиться відкритою для всіх, кому не підходить церква московська. А таких буде ставати все більше.

    Реклама на dsnews.ua