• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Молоко як зброя. Як "ковбої" з України розселилися в Європі

Експансії Ямної культури допомогли налагодити молочне тваринництво, вози і верхову їзду

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Журналіст Science Ендрю Каррі в своїй статті пише про новенаукове відкриття, що зв'язує наліт на зубах древньої культури з їх успішним розселенням чи не по всій Євразії.

Більше 5 тис. років тому кочівники з Ямної культури покинули пасовища сучасної Росії і України на навантажених возах, запряжених волами. І вже через кілька століть вони розселилися по Євразії, залишивши генетичний слід в народностях від Монголії до Угорщини. І сьогодні завдяки скам'янілому нальоту на зубах більш ніж 50 скелетів часів бронзового століття з'ясовується, що головною, але незвичайною "зброєю" їх експансії було молоко.

"Це дуже захоплююче знаходити такого роду факти, — зазначає Вольфганг Хаак, археогенетика з Інституту еволюційної антропології Макса Планка, який брав участі в дослідженні. — Що стосується молочних продуктів, так — це переконливий аргумент".

Вчені давно вже припускають, що вози, молочне тваринництво і верхова їзда, ймовірно, дозволили Ямній культурі, яку Хаак називає "ковбоями зі Сходу", розвинути новий, мобільний спосіб життя, почавши безпрецедентну експансію. Але прямих доказів, що підтверджують цю гіпотезу, було досить мало, за винятком декількох поховань у візках і черепків глиняного посуду.

Щоб зрозуміти, що могло призвести до успіху Ямної культури, вчені з США, Європи та Росії зайнялися пошуком слідів молочного білка в зубному камені або нальоту у людей, що жили в степах сучасної Росії між 4600 і 1700 рр. до н.е. Вони вивчили останки 56 осіб з більш ніж двох десятків місць на північ від Каспійського моря. Команда дослідників відокремила білки від мінеральної матриці зубного нальоту, а потім використовувала мас-спектрометрії для ідентифікації окремих білків.

До 3300 до н.е. зубний камінь людей, що жили в поселеннях уздовж річок Волги і Дону, практично не містив молочних білків. Групи до-ямної культури, схоже, споживали багато м'яса прісноводної риби, диких тварин і час від часу домашніх корів, овець або кіз. Про що і свідчив раніше проведений аналіз ізотопів в їх останках і кістках тварин.

Але приблизно після 3300 до н.е. щось змінилось. Зразки, отримані з зубів людей, що жили після, містили багато білків коров'ячого, овечого та козячого молока — це прямий доказ того, що вони їли молочні продукти. У деяких навіть були залишки консервованого кінського молока. "Сталося культурне зрушення, — каже автор дослідження Шеван Вілкін, археолог і молекулярний біолог з Інституту еволюційної медицини Цюріхського університету. — Це колосальний зсув: з "ми іноді їмо цих тварин "на "ми постійно їх доїтимемо".

Реклама на dsnews.ua

Відкриття дає підстави вважати, що розвиток молочного тваринництва і скотарства було ключем до швидкого перетворення мисливців-збирачів в кочових пастухів, а також до їх блискавичної, що сталася за якихось 300 років, експансії в Євразії. "Коні, велика рогата худоба, вівці і кози перетворили траву в їжу, одяг і укриття, — зазначає археолог і співавтор роботи Девід Ентоні, археолог з Хартвікского коледжу. — Ямна культура створила нову економіку".

Однак одними молочними продуктами справа не обійшлася, адже використання возів також зробило можливими перевезення води і переправлення тварин на далекі пасовища. А приручені коні давали кочівникам Ямної культури можливість краще контролювати великі стада. У сукупності ці інновації відкрили нові горизонти. "Молоко — фактор, тому що сприяє, але далеко не єдиний, — пояснює археолог Гельсінського університету Фолькер Хайд. — Це новий тип економіки і новий спосіб життя, витоки якого лежать у винаході колеса, верхової їзди і молочного тваринництва".

Залишаються нерозкритою лише одна загадка. Раніше проведені аналізи древньої ДНК показали, що у представників Ямної культури відсутня генетична здатність засвоювати молочний цукор. Іншими словами, у них була непереносимість лактози. Можливо, за словами Вілкін, як і сучасні монголи, вони споживали кисломолочні продукти, такі як йогурт або тверді сири, які практично не містили лактози. В якій би формі вони не вживали в їжу молочні продукти, зазначає вона: "Я навіть не знаю, як би вам без цього вдалося так швидко і далеко просунутися".

    Реклама на dsnews.ua