• USD 26.4
  • EUR 30.7
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Шахрайство в інтернеті: На які хитрощі злочинців частіше клюють городяни та жителі сіл

Українців в онлайні обманюють багатьма способами. Пенсіонерів найчастіше — через SMS про виграш в лотерею, а кожного четвертого підлітка — після відкриття шкідливої посилання. Жителі сіл частіше стикаються з продажем неіснуючого товару за передоплатою, а кияни — з фішинговими атаками

Реклама на dsnews.ua

Такі дані наводить аналітична служба OLX за результатами опитування 25 тис. користувачів інтернету, повідомляє "ДС".

Місце проживання значно впливає на тип шахрайства. Наприклад дві третини жителів смт і сіл стикаються зі спробами продати їм неіснуючий товар по передоплаті, а ось жителі міст в 1,5 рази частіше отримують фішингові посилання. Жителі райцентрів на третину частіше за інших стикаються з підробленими квитанціями про оплату.

У селах в цілому менше знайомі з базовими правилами кібербезпеки. Якщо понад 42% городян не обговорюють угоду за межами платформи та не відкривають посилання від незнайомих людей, то серед жителів сіл — це тільки 33% опитаних.

Водночас жителі столиці найбільше страждають від фішингу (36% від всіх видів онлайн-шахрайства), а ось в Дніпрі, Одесі, Харкові та Львові половина випадків пов'язана з передоплатою неіснуючого товару.

Пол практично не впливає на ймовірність зіткнутися з шахраєм. І чоловіки (78%), і жінки (88%) отримують шкідливі посилання від шахраїв у Viber, Telegram або WhatsApp. Тільки чоловіки уважніше перевіряють адресу сайту, куди їм пропонують перейти. Українці вдвічі частіше українок отримують шахрайські SMS (виграш в лотерею, "ви виграли авто") — 9% проти 4% від усіх випадків відповідно.

Після зустрічі з шахраїв представники обох статей поводяться однаково: більшість намагаються вирішити проблему самостійно — в поліцію звертається лише кожен десятий потерпілий, проте жінки майже вдвічі частіше за чоловіків звертаються в банк, щоб заблокувати свою карту.

Найбільш відповідально до звернень в кіберполіції відносяться у Львівській області — кожен восьмий обманутий подасть заяву, а найменш — в Одеській — тут звернеться тільки кожен чотирнадцятий.

Серед усіх вікових категорій 80% випадків онлайн-шахрайства відбуваються в месенджерах (Viber, Telegram, WhatsApp). Однак пенсіонерам в три рази частіше надсилають шахрайські SMS і в сім разів — електронні листи про "виграші в лотерею", "нові умови тарифу" або "правила карантину". У той же час 57% українців віком від 46 до 65 років зіткнулися з шахраями, які просили передоплату за неіснуючий товар.

Молодь у віці 18-25 років в кожному третьому випадку потрапляє на фішинг, а кожен четвертий неповнолітній втратив гроші після переходу за підробленою посиланням на сайт-двійник відомого бренду.

Українці у віці 65 років і старше вдвічі частіше ведуться на схему з підставним кур'єром і в півтора рази частіше за інших стикаються з шахрайством з використанням фейковий скріншотів про оплату.

Молодь більш знайома з базовими правилами кібербезпеки, проте загальний рівень навичок поведінки в онлайні залишається невисоким.

Редактор: Сергій Єфремов
    Реклама на dsnews.ua