• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Народні прикмети на 11 вересня, або чому сьогодні українці не варили борщ

Реклама на dsnews.ua
11 вересня відзначається свято Усікновення голови пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна

У народі 11 вересня називали Пісною. Вважалося, що з цього моменту осінь поступово вступає в свої права. Навіть говорили: "Прийшов Іван і за собою літо відвів". Відзначали, що птахи 11 вересня відлітають у теплі краї.

Існували деякі заборони цього дня. Наприклад, 11 вересня можна було збирати та вживати в їжу капусту, яблука, цибуля - все те, що нагадувало б людську голову. Пов'язано це з тим, що 11 вересня церква вшановує пам'ять Івана Хрестителя, який був обезголовлений. На Івана Пісного забороняється їсти що-небудь кругле, варити борщ (з круглого капустяного качана), зрізати мак, копати картоплю, рвати яблука.

Їли тільки пісні страви, а дехто взагалі говел. В давнину це був єдиний день у році, коли українці побоювалися варити і їсти борщ. Мало того, що для борщу потрібно було чистити і січ чимало круглих овочів, та ще й сам борщ - червоний, нагадував нашим предкам про невинно пролитої крові Іоанна Хрестителя. Також небажано було стригтися, голитися, дивитися в дзеркало.

Крім того, не можна в руки брати ножа - це, згідно з прикметами, до великого нещастя, пише Depo.ua.

З цього дня літо закінчується, і разом з ранніми заморозками приходить осінь. Якщо цього дня журавлі летять на південь - осінь буде короткою і незабаром випаде сніг.

11 вересня відзначали день Куприяна. Починали копати картоплю, прибирати буряк і моркву. Говорили, що саме в Купріянов день - 11 вересня, журавлі збираються на болотах і міркують, куди і яким шляхом їм відправитися в теплі краї.

Крім того, 11 вересня вшановують пам'ять усіх воїнів, які раніше загинули в боях і битвах. Обов'язково обдаровували жебраків і знедолених людей, пригощали їх їжею.

Вважається, що Іван Пісний - це своєрідний рубіж у проведенні робіт. Так, 11 вересня в полі вже не виходили, але займалися приготуванням запасів на зиму. Також 11 вересня відкривалися осінні ярмарки і торги. Говорили, що саме велика кількість в їжі робило дотримання посту дуже складним.

Іменинники сьогодні - всі Івани.

Народні прикмети:

Якщо чути грім - повинна бути тривала і тепла осінь

Ранній відліт журавлів - до ранньої весни

Журавлі на південь полетіли - рання зима буде.

    Реклама на dsnews.ua