• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Нова глава Держкіно. Стануть комедії "Кварталу 95" головними фільмами країни

Уряд призначив головою Державного агентства з питань кіно (Держкіно) Марину Кудерчук
Кадр з комедії "Я, ти, він, вона" студії "Квартал 95"
Кадр з комедії "Я, ти, він, вона" студії "Квартал 95"
Реклама на dsnews.ua

Перш ніж поговорити про те, якими наслідками загрожує це призначення, трохи передісторії.

Попередній глава Держкіно Пилип Іллєнко подав у відставку в серпні. Новий конкурс проходив за зміненими правилами. Висунулося 13 осіб. Учасники здавали тести на знання англійської та української мов, законів, на ситуативне мислення і на наявність лідерських якостей. Найбільше балів набрала генеральний продюсер Одеського міжнародного кінофестивалю, член наглядової ради і співзасновник Української кіноакадемії, член Європейської кіноакадемії, Українського оскарівського комітету Юлія Синькевич. В четвертий тур, який передбачав співбесіду у Національному агентстві України з питань державної служби, вона пройшла як єдиний кандидат. Здавалося б, питання вирішене.

Однак 22 листопада стало відомо, що Синькевич цей етап не пройшла. Причина - двох з чотирьох експертів не задовольнила відповідь на питання "Ви знаєте, які зарплати на держслужбі, як ви будете мотивувати працівників реалізувати ваші амбіції розвивати українське кіно?" Кандидатка відповіла, що це не її амбіції, а пріоритет держави Україна.

Далі був скандал, лист від киносуспільством, проігнороване верхами, акція протесту під входом в Національне агентство України з питань державної служби, на якій добре озброєної поліції і Нацгвардії було чи не більше, ніж самих протестуючих - аж ніяк не войовничих київських інтелігентів і артистів. Синькевич відмовилася знову висуватися на конкурс, але в суд подала. Судитися, втім, у нас можна довго.

Новий конкурс, а потім співбесіду у "кадровиків" відбулося 21 січня, в результаті п'ять кандидатур рекомендували до розгляду Кабінетом Міністрів України.

Реклама на dsnews.ua

Найбільшу кількість балів за підсумками всіх етапів конкурсу та співбесід з комісією набрав заступник голови Ради щодо державної підтримки кінематографії та директор київських кінотеатрів "Магнат" і Boomer Сергій Зленко.
Також у фінал вийшли продюсер зібрали хорошу фестивальну пресу фільмів "Жива ватра", "Причинна" і "Анна" Ольга Бесхмельницына, начальник головного територіального управління юстиції в Києві до 2015 р. Станіслав Куценко, один з співзасновників ТОВ "Кіносвіт Юніверсал" (основний вид діяльності - установлення та монтаж машин і устаткування) Сергій Слепак і власне Марина Кудерчук, про яку було відомо, що вона - заступник голови Запорізької ОДА з аграрних питань і раніше очолювала міський кіноконцертний зал ім. Довженка (тобто комунальний кінотеатр).

Зараз же відкрились нові подробиці її біографії. Кудерчук дев'ять років пропрацювала у податковій і три роки завідуючою сектором в обласній Держекоінспекції, тобто була кар'єрних чиновником. У березні 2017-го стала заступник директора комунального кінотеатру ім. Довженка, у лютому - його директором. Після приходу Зеленського до влади злетіла до заступника губернатора області (7 листопада 2019-го).

Отже, податки, екоінспекція, сільське господарство, і десь між цим - керівництво кінотеатром.

Взагалі, звичайно, кожен раз, коли справа доходить до будь-якого призначення, пов'язаного з розподілом коштів, причому все одно в якій галузі, відразу слід задаватися вже набив оскому, але не менш від того актуальним питанням: кому вигідно?

Невеликий кінематографічний досвід - не найбільший недолік. Зрештою, глава Держкіно - адміністративна посада, менеджерська, в якійсь мірі дипломатична. Людина на ній повинен вміти грамотно координувати індустріальні процеси і допомагати національному кіно розвиватися настільки, наскільки це дозволяє державне фінансування. А для цього потрібно мати будь-яку стратегію, власну позицію, переконання, лідерські якості, нарешті.

Весь кар'єрний досвід Марини Кудерчук свідчить, на жаль, про зворотне - вона швидше слухняна виконавиця, добре вміє чути і слухати начальство. Про те, що її кандидатура вкрай бажана для можновладців, свідчить відео співбесіди в тому самому злощасному агентстві: опитували по мінімуму, знання англійської не перевіряли взагалі.

Так кому вигідно? Кому потрібна слухняна головуючий?

Конфлікт у нашої кіноіндустрії має мало відношення до мистецтва як такого. Тут зовсім інше з двох причин. По-перше, всі кошти на кіновиробництво, розкидані раніше по трьом відомствам (Держкіно, "патріотичний пітчинг" Мінкульту, Український культурний фонд) уряд має намір зосередити виключно в Держкіно. Це - не менше мільярда гривень. Далі: країною тепер керують люди, які мають в кіноіндустрії свої дуже конкретні інтереси. Судячи з їхніх дій за минулі вісім місяців, ручний режим і "решалово" як методи молодій команді аж ніяк не чужі. А тут - настільки чималі кошти, на які можна реалізувати свої найсміливіші фантазії. Головне - посадити потрібного чоловічка в потрібне крісло.

А розігнати і набрати заново лояльних експертів в питчинговую комісію і раду при Держкіно - це вже питання технічне.

Звичайно, життя підносить різні сюрпризи. Сама темна конячка може брикнути; самий на перший погляд послужливий виконавець може по-справжньому полюбити справа, до якого приставлений.

Але в Україні, тим більше в українській політиці, сподіватися на диво - справа не тільки зряшное, але і, мабуть, небезпечне.

    Реклама на dsnews.ua