• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.5
Спецпроєкти

Нова доповідь МГЕЗК. Кліматичні катаклізми вже почалися

Екстремальне підвищення температури, яке раніше траплялося лише двічі за століття, тепер буде відбуватися кожні шість років при досягненні "стелі" в 1,5 градуса

Екологи констатують, що клімат змінюється швидше, ніж вважалося раніше
Екологи констатують, що клімат змінюється швидше, ніж вважалося раніше / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Журналісти Politico Europe Зак Колман і Карл Матісен ознайомилися з новою доповіддю кліматологів, які констатують, що клімат змінюється швидше, ніж вважалося раніше.

Ера катастрофічних змін клімату, яких так боялися, вже настала.

Кращі вчені планети вперше в опублікованій в понеділок масштабній доповіді заявили про те, що вони остаточно пов'язали викиди парникових газів з лихами, викликаними потеплінням клімату, які зачепили всі куточки земної кулі в цьому році: екстремальні опади у Німеччині і Китаї, жахливі посухи на заході США, рекордний циклон на Філіппінах і такі явища, як лісові пожежі і теплові потоки, починаючи від Тихоокеанського Північно-Заходу до Сибіру, Греції та Туреччини.

Температура в світі сьогодні на 1,1 градуса за Цельсієм спекотніше, ніж у доіндустріальну епоху. Що ще гірше: в новому аналізі Міжурядової групи експертів ООН (МГЕЗК) зі зміни клімату немає сценарію, в якому світ уникнув би перевищення порога в 1,5 градуса за Цельсієм, який своєю метою встановили США, ЄС і ряд інших країн. Не досягти і навіть нижчої планки в 2 градуси, яку для себе встановили головні забруднювачі атмосфери — Китай і Індія, якщо до середини століття не скоротити викиди парникових газів.

Ці цифри мають реальні наслідки для мільярдів людей, надаючи дедалі більше вплив на сільське господарство, міграцію людей і навіть війни.

Якими можуть бути наступні 80 років

Відповідно до Паризької угоди країни домовилися обмежити зростання середньої температури 2 градусами і спробувати домогтися контролю росту до 1,5 градуса.

Реклама на dsnews.ua

Навіть якщо обсяг парникових викидів різко скоротиться сьогодні, в найближчі 20 років світ все одно нагріється на 1,5 градуса — це граничне значення, при перевищенні якого вплив стає все більш екстремальним. Однак більш різке скорочення викидів може дозволити світу стабілізувати ситуацію.

В МГЕЗК відзначають, що екстремальне підвищення температури, яке раніше траплялося лише двічі за століття, тепер буде відбуватися кожен шість років при досягненні "стелі" в 1,5 градуса. При 2 градусах потепління їх можна очікувати кожні чотири роки.

"Спровокована діяльністю людини зміна клімату вже впливає на багато екстремальні погодні та кліматичні явища у всіх регіонах світу", — йдеться в доповіді МГЕЗК, над яким працювали 234 учасника з 66 країн, які проаналізували більше 14 тис. досліджень. "Свідоцтва спостережуваних змін в екстремальних явищах, таких як скачки температури, сильні опади, посухи і тропічні циклони, і, зокрема, їх приписування антропогенному впливу, з часом посилилися", наголошується в попередній доповіді, опублікованій в 2013 р.

Остання доповідь про клімат, який являє собою першу з трьох частин вже шостого звіту, підготовленого МГЕЗК з 1990 року, опублікований на тлі активізації світовими лідерами своїх зусиль по скороченню викидів вуглекислого газу і метану в своїх країнах, в той час як Сенат США все ближче до утвердження інфраструктурного плану, що включає додаткові витрати на рівні $550 млрд, який передбачає досить скромні заходи в контексті вирішення проблеми зміни клімату.

Цілі країн по скороченню рівня використання викопного палива в останні роки стали набагато більш амбітними — особливо в Європейському Союзі після прийняття Паризької кліматичної угоди в 2015 р., а зовсім недавно і в США і Китаї. Однак тепер уряди стикаються з гострою необхідністю ще більше знизити рівень забруднення атмосфери, що змінює клімат, в той час як їм доводитися боротися з такими кліматичними катастрофами, які, як колись вважалося, будуть відбуватися в віддаленому майбутньому.

Меседж вчених простий: звикайте. Згідно з доповіддю, країнам потрібно краще підготуватися до протидії кліматичним катаклізмам, які будуть тільки збільшуватися, якщо не вдасться скоротити викиди від викопного палива.

"Я думаю, що люди бояться все більше, — каже Джим Коссін, старший науковий співробітник кліматичної фірми The Climate Service, який був одним з авторів глави МГЕЗК. — На мою думку, ставлення людей може змінитися. І, сподіваюся, вплине на те, як вони голосують".

Вчені практично не сумніваються в тому, що скачки температури будуть вищими, тривалими і більш частими. Океани активно перегріваються. Льодовики і шельфові льодовики будуть танути, незалежно від нових заходів влади, через що припливи будуть вище, а міста затоплюватимуться.

Екстремальні, рідкісні явища трапляються так швидко, що у вчених ледь вистачає часу, щоб заново відкалібрувати свої моделі. Ці катаклізми наносять шкоду соціальним інститутам і інфраструктурі. І тому вченим все краще вдається прогнозувати явища, вони нервують все більше.

"Явища дійсно перші ознаки нового стану клімату, — сказав Олександр Руан, фізик-фізик з Інституту космічних досліджень імені Годдарда і автор доповіді. — І вже через 10 років буде нова норма, яка буде змінюватися до тих пір, поки якась кліматична політика все ж не скоротить викиди".

"Критики роками скаржилися на те, що в кліматичних прогнозах не вистачає подробиць про те, як підготуватися до катастрофічних змін, і в новій доповіді відзначається зросла точність прогнозів, зокрема завдяки кращому розумінню вченими поведінки хмар, що дозволяє їм значно звузити діапазон можливих варіантів майбутнього", — сказав Пірс Форстер, професор фізики клімату в Університеті Лідса. Це означає, що можна виключити ймовірність того, що майбутнє потепління виявиться нижче очікуваного.

Але хороша новина, за словами Форстера, полягає в тому, що вчені "набагато більш впевнені" в тому, що швидке зниження викидів парникових газів призведе до того, що "підвищення температури все ще може бути обмежено 1,5° C".

Вчені також відчувають більше оптимізму в питанні того, що накопичені після промислової революції викиди в атмосфері запустили неконтрольований ланцюжок подій, які можуть призвести до викиду ще більшої кількості вуглецю або метану — наприклад, до танення вічної мерзлоти або гігантської пожежі. Є надія, що країни все ще можуть запобігти такому сценарію, хоча, як зазначив Форстер, динаміка повністю ще не вивчена. "Ризик зберігається", — сказав він.

Справитися з поганими новинами

Напередодні публікації доповіді МГЕЗК, за словами двох обізнаних джерел, вчені і політики сперечалися про те, як найкраще презентувати невідкладні заходи у відповідь.

Вчені заявили гранично чітко: температура повітря в світі перевищить 1,5 градуса за Цельсієм, хоча в найбільш кардинальному сценарії боротьби з кліматом в кінцевому підсумку зростання склало 1,4 градуса — це в разі, якщо різко збільшиться площа лісів, що зберігають вуглець, і з'являться сучасні технології витягування вуглецю з атмосфери. Політики ж наполягали на більш оптимістичному підході: наскільки різко повинні бути скорочені викиди, перш ніж закінчиться глобальний вуглецевий бюджет — цей термін застосовується для критичного обсягу викидів на планеті до того, як температурі перевищить 1,5 градуса за Цельсієм.

За словами обізнаних джерел, політичні лідери, по суті, хотіли змусити всіх сподіватися на те, що узгоджені дії можуть запобігти катастрофі.

Додатки до доповіді, яких не було в попередніх документах, були включені в нього у відповідь на політичні вимоги, оскільки екстремальні погодні явища, викликані зміною клімату, завдали шкоди містам, знищили посіви і погіршили умови життя людей. Туди увійшли нові дослідження в області аналізу з використанням передових наукових методів для зіставлення інтенсивності конкретних погодних явищ з антропогенними викидами і без них, а також моделювання прогнозів впливів на клімат в регіонах.

За словами авторів, доповнення відбивають як прогрес науки, так і політичну актуальність даного моменту.

"Кого в суспільстві хвилює детальне пояснення процесу, що породжує інше явище? — запитує Клаудія Тебальді, вчений-геолог з Тихоокеанської північно-західної національної лабораторії і автор глави МГЕЗК про вплив на регіони. — [Ми] вказуємо на фактори, які, на думку цих людей, пов'язані зі зміною клімату. Що важливо для здоров'я людини під час спеки? Яка мінімальна температура, максимальна температура? Три дня, п'ять днів?".

За словами Пола Дюрака, вченого-дослідника з Ліверморської національної лабораторії Лоуренса в Каліфорнії і автора глави МГЕЗК про наукові методи, такої точності в прогнозуванні допомогли більш сучасні обчислювальні технології. Вчені тепер можуть запускати потужні симулятори, що враховують безліч змінних, які стають все більш складними, наприклад, моделювання того, що відбувається з викидами парникових газів в результаті змін в землекористуванні, таких як вирубка лісів або танення арктичної вічної мерзлоти, що містить метан.

Завдяки деяким їх технологій стало відомо, що світ вже нагрівся на 0,1 градуса за Цельсієм більше, ніж передбачалося раніше.

Вчені також домоглися "істотного прогресу" в наданні набагато більш докладних прогнозів, вивчаючи впливу клімату на географічну сітку аж до квадратів по 4 км, в порівнянні з раніше використалися квадратами в 100 км, додав Вільям Гутовського, вчений-кліматолог з Університету штату Айова, який також є автором глави про регіональні ефекти. Що дало можливість в доповіді МГЕЗК вперше розбити вплив клімату і тенденції на регіони, наприклад, розділити США на західну, центральну і східну частини.

Франсуа Жеменн, який вже вивчив доповідь МГЕЗК і створив розділ для наступного звіту, який повинен бути опублікований в наступному році, сказав, що збільшення довіри до науки про клімат дозволило вченим перейти "до прогнозування" регулярності певних екстремальних явищ в конкретному регіоні.

"Проблема в тому, що якщо ми хочемо прийняття політичних рішення, то нам потрібні реальні прогнози, а не припущення, оскільки припущення надто вже розпливчасті для того, щоб політики брали їх до уваги", — сказав він.

Глобальні лиха

Цього літа не бракувало поганих новин. У доповіді наголошується, що недавні екстремальні явища були б "вкрай малоймовірними" без людського впливу. Діяльність людини, ймовірно, посприяє зростанню кількості опадів, що випадають з-за мусонів і циклонів, Екстремальні зростання рівня моря і рясні опади приведуть до серйозних повеней. Колись рідкісні екстремальні явища стануть траплятися частіше.

МГЕЗК також заявила, що посуха, яка відбувається раз в десять років, при сценарії з підвищенням температури на 1,5 градуса буде відбуватися кожні п'ять років, і кожні чотири роки — при підвищенні на 2 градуси.

Навіть зараз, коли глобальна середня температура зросла на 1 градус за Цельсієм в порівнянні із середнім значенням 1850-1900 рр., посухи, які відбувалися раз в 50 років, можуть траплятися кожні 10 років; а ті, які відбувалися раз на десятиліття, — приблизно кожні шість років.

"Це ще гірше тих оцінок, які люди на зразок мене давали в минулому", — сказав Майкл Венер, старший науковий співробітник Національної лабораторії Лоуренса Берклі і автор доповіді.

Раніше вчені неохоче пов'язували якусь окрему подію зі зміною клімату. Вони говорили, що події такого роду відповідають спрогнозованим моделями наслідків. Що стало комунікаційною проблемою для вчених, журналістів і політиків, які намагаються зрозуміти, як пояснити людям, що чекає їх у майбутньому.

Але в звіті МГЕЗК йдеться, що з появою атрибуції ситуація змінилася. Ця наука розвивається завдяки більш досконалим обчислювальними потужностями, які дозволяють змоделювати світ без антропогенних викидів, щоб встановити вплив людини. Ця наука показала, що діяльність людини призвела до більш масштабних явищ — від урагану "Харві" в Техасі в 2017 р. до стрибка температури на північному заході Тихого океану в червні.

"Коли лише тільки почали говорити про проблему зміни клімату, люди вважали, що це трапиться в далекому майбутньому — можливо, позначиться на їх онуках. Але, як на мене, ставлення змінюється, почасти завдяки атрибуції явищ і спостережуваних нами крайнощів", — сказав Нейтан Жиллетт, науковий співробітник Міністерства навколишнього середовища Канади.

Для бельгійського кліматолога Франсуа Жеменна цей перехід від концептуального до конкретного став сумним досвідом при поверненні на батьківщину. У липні води річки Урт затопила Льєж — місто, в якому він виріс і сьогодні керує дослідницьким центром при місцевому університеті. В результаті повені загинуло понад 200 осіб в Бельгії і Німеччини.

"Як вченому, який вивчав такі явища по всьому світу, дуже складно дивитися на те, як це відбувається у вас вдома", — зазначив Жеменн. В наступному місяці його команда вчених запустить дослідницький проект про заходи реагування на повені. "Буде дивно вивчати себе ж, — сказав він. — Тепер ви розумієте, що лінія фронту проходить через ваш будинок".

    Реклама на dsnews.ua