• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Одеська трагедія. Як жадібність вбиває наших дітей

Пропонуємо розібратися, як і чиїми зусиллями програмувалася трагедія
Реклама на dsnews.ua

Велика пожежа в одеському дитячому таборі "Вікторія", в результаті якого загинули три дівчинки, а ще двоє потрапили до лікарні (одна — з-за опіків, отриманих під час порятунку інших дітей), шокував всю Україну і став головною — і страшною — темою вихідних, що минули. Пошук винних вже почався: вилучаються документи у відповідних установах, декого відсторонили від посад, глава області Максим Степанов запевняє, що ніхто не піде від покарання, пише "ДС" з посиланням на Depo.ua.

Зараз вже відомо достатньо подробиць, щоб зробити перші обережні висновки. Тому, виходячи з наявних даних, ми намагається зрозуміти, як і чиїми зусиллями програмувалася трагедія. Хоча, напевно, як вона програмувалася, відомо кожному українцю, навіть більше — жителю пострадянського простору.

Перше — причина загоряння. Нею вже названо коротке замикання, і це єдина причина, яка була оголошена. Про те, що з електропроводкою в таборі не все в порядку, за останні два дні сказано чимало — досить хоча б розповідей батьків про те, що душ у "Вікторії" бився струмом. Фотографії з місця події також не дають у цьому сумніватися: електрообладнання дешеве, змонтовано абияк, безпосередньо на дереві, дроту скручені і закриті ізолентою і т. п. Як так сталося, що "зразковий" табір, яким у свій час хвалився Труханів, був так халтурно зроблений, — питання до замовників і приймальників роботи (тобто до мерії), до підрядників і безпосереднім виконавцям робіт. Щодо останніх: дивлячись на фото з табору, взагалі важко зрозуміти, як доросла людина, яка розуміє, що не просто тягне лампочку до туалету на дачі, а обладнує приміщення для дітей, міг таке зробити.

Для виникнення пожежі достатньо однієї несправної проводки. Тому що повинно бути і те, що горить. У "Вікторії" це дерево, але воно повинно бути просякнуте вогнестійкими речовинами — антипіренами. Принцип їх дії такий: при нагріванні вони виділяють вуглекислий газ, який відштовхує кисень від поверхні дерева, запобігаючи процес окислення, тобто загоряння. Дерево чорніє, обвуглюється, димить, але відкритого вогню не виникає. При цьому антипірени не рятують від, наприклад, підпалу із застосуванням вогненебезпечних речовин (тобто коли дія високої температури тривалий), їх завдання — максимально уповільнити, ускладнити поява полум'я і наростання температури.

Дереву, якісно просякнутих антипіренами, цілком під силу витримати вплив електричної дуги, навіть тривалий, хоча тривалим воно не повинно бути, адже в такому випадку повинні спрацьовувати запобіжники-автомати, які обрубывают електрострум у випадку стрибка напруги. В Одесі ж дерево не було оброблено взагалі або ж його просочили як попало — так само, як провели електропроводку. І тут питання повинні ставитися до знову-таки підрядникам та членам комісії, які брали роботу.

Наступне — саме дерево. Залежно від породи воно горить по-різному. Громадська інспекція, яка навідалася в табір після пожежі, вже виявила, що дерево використовувалося як неприпустиме для такого об'єкта класу небезпеки — сосна і ялина. Горять вони яскраво і швидко. Це ще одне питання до підрядників, які будували ці корпуси. І до тих, хто ці корпусу брав в експлуатацію.

Ці три чинники технічно є головними факторами саме потужного, швидкого пожежі. Навіть з оглядкою на "зворотну тягу", яка, за словами рятувальників, виникла, коли відкрили двері. і призвела до швидкого охопленням полум'ям всього корпусу. Адже для тяги потрібен потужний осередок загоряння. І він на момент евакуації вже був.

Реклама на dsnews.ua

Тепер про те, що могло бути фактором саме до трагедії: в приміщенні був лише один дорослий чоловік, а діти ніби як були закриті в кімнатах, щоб не бешкетували вночі і не мазали один одного пастою. Останнє, зауважимо, є неперевіреною інформацією, яка, втім, активно курсує по Мережі. І перше і друге корінням сягає ще в радянські часи, з яких порядки в українських оздоровчих центрах — колишніх піонертаборах — навряд чи сильно змінилися. Як і підхід до виховання дітей. Це глибока проблема, і питання тут слід ставити як відповідальним на місцях, так і освітянським чиновникам в центрі.

А ось за що треба міцно запитати з адміністрації табору, так це за відсутність схем евакуації і, очевидно, інструктажу з пожежної безпеки. Разом ці два фактори, помножені на швидкість розповсюдження вогню, призвели до того, що трьох дівчат або забули, або не встигли вивести з корпусу.

Виникають питання і щодо приїзду пожежників. Те, що вони прибули швидко, сумнівів не викликає. Але корпус вже горів, так що про порятунок мова не йшла: треба було гасити пожежу і охолоджувати сусідні корпусу, щоб не загорілися слідом. Це, в свою чергу, може свідчити про наступних моментах: чи було втрачено час і викликані пожежні пізно (питання до вожатим і адміністрації), чи не могли додзвонитися — а така інформація озвучувалася в самому початку, або ж корпус розгорівся занадто швидко, що знову повертає до першим трьом факторам.

За протипожежної сигналізації. Вона в таборі була, але не працювала. Причини були названі дві, і вони доповнюють один одного. Перша — сигналізація постійно спрацьовувала, і її просто вимкнули, щоб не заважала. Це питання до людини, відповідальної за пожежну безпеку в таборі, тим більше що про проблему було давно відомо, і тим, хто цю сигналізацію монтував. Друга причина — сигналізація повинна бути виведеною на пульт, але договір деякий час тому розірвали, а новий так і не уклали. Як же так сталося в муніципальному таборі, варто запитати мерію, яка виявилася нездатною забезпечити безпеку підлеглому дитячому закладу.

Слід зазначити, що сама сигналізація, на яку рік тому викинули скажені 11 млн грн, також викликала ряд запитань: проти димних датчиків замало, світлошумових сигналізаторів замало, тривожна кнопка одна на модуль, інформаційних табличок "Тривога" в кімнатах немає. Тобто навіть працює сигналізація навряд чи була здатна ефективно виконувати свої завдання. Тому що заощадили. Знову питання до підрядників і комісії, яка приймала об'єкт.

І нарешті, про умови, в яких довелося працювати рятувальникам. Пожежна водойма в таборі був, але скористатися ним, за наявними даними, не вдалося. Тому що він розташований незручно (питання до замовників, проектантам та приймаючої комісії), ще й виявився порожнім (це вже треба трясти адміністрацію або відповідальні органи). Гідрант був, але тиску в ньому вистачило тільки на хлюпання. І тут теж відразу хочеться згадати злим і не тихим словом адміністрацію, але є нюанс: в Одесі не тільки з цим гідрантом неприємність, про проблему говорять не перший рік. Місцева влада обіцяє, але води в гідранти не додається.

Вся ця низка малозначних, звичних у своїй повсякденності "косяків" призвела до великої трагедії. Коли поринаєш у всі ці причини і наслідки, напрошується висновок, що дітей в таборі "Вікторія" взагалі не повинно бути — він не був готовий до їх прийому. Але спокійно працював. При цьому дорослі і "відповідальні" все про проблеми знали і самі ж їх свідомо створювали: хтось замовив "правильної" фірмі, не думаючи про наслідки, хтось зекономив на матеріалах, хтось відверто вкрав, хтось схалтурив при проектуванні, хтось- при прокладці електромереж, хтось- на сигналізації. Одні все це взяли, інші відмахнулися від зауважень. Причина ж — непереможний совок в головах помножений на безвідповідальність, жадібність і кумівство сучасності. Дорослі сподівалися, що, як завжди, "і так зійде". Не зійшло.

Зараз двом людям оголошено підозру — директор дитячого центру Петросу Саркісяну і відповідальній за пожежну безпеку Наталії Янчик. З огляду на багаті українські традиції в "переведення стрілок" і "призначення" винних, не виключено, що саме вони і стануть тими козлами відпущення, які будуть відповідати за всіх. Хоча тих, чиї дії призвели до біди, набагато більше.

    Реклама на dsnews.ua