• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

Як обчислити Брейвіка? Чоловік, років до 30, б'є жінок і постійно у Фейсбуці

Дякую Богу за космос, Голлівуд і футбол, тому що невідомо, чим би все обернулося, якби не можливість каналізувати енергію в мрії, гроші і надії
Брентона Тарранта дуже часто порівнюють з Андерсом Брейвіком
Брентона Тарранта дуже часто порівнюють з Андерсом Брейвіком
Реклама на dsnews.ua

Після того як в тихому новозеландському Крайстчерчі було скоєно напад на дві мечеті, всіх мучить одне питання: чи все було зроблено, щоб не допустити теракт? Що пішло не так? Кожен дає свій варіант відповіді: уряд обмірковує зміни в законах, що стосуються вільного обігу вогнепальної зброї, експерти тикають вже звичними вказівними в інтернет і соцмережі, звинувачуючи платформи в радикалізації суспільних настроїв і вимагаючи негайно все виправити. Платформи, у свою чергу, в поті чола займаються завідомо безглуздим заняттям — вичищають маніфест і стрім Тарранта звідусіль, де він є, твердо знаючи, що на місці кожної відрубаної голови у Змія Горинича, якого вони самі випестили, зростуть три нові.

Всі при ділі. Нікого не дорікнеш в тому, що заходи не приймаються.

Експерти, втім, незадоволені — на те вони й експерти. Вони вважають, що вжитих заходів недостатньо. Що інтернет-платформи, на яких особлива (найрадикальніші пишуть — головна) відповідальність, мають і заходи приймати надзвичайні. Ось як проти ИГИЛ, наприклад. Взялися відстежувати і вичищати їх пропаганду — і молодці. А тепер саме час зайнятися відстеженням і зачисткою "білого супрематизму" і взагалі всяких ультраправих фріків. Всім відомо, що інтернет-платформи не люблять вичищати — Цукерберг навіть заперечувачів Голокосту вирішив не чіпати. Не кажучи вже про плоскої землі, аутизмі від щеплень і прищів від ГМО. Але, може, розстріл мечетей змусить його переглянути свої позиції? Прищі від ГМО нехай залишаються, а ось "білий супрематизм" — геть.

У власників інтернет-платформ делікатне становище. Маніфест, стрім та інші обтяжуючі обставини, на тлі яких вони просто не можуть вийти на авансцену і голосно сказати: хлопці, ми нічого не можемо з цим зробити. Знайти і обчислити серед десятків мільйонів користувачів одного потенційного психа, який не просто не любить мігрантів, не просто ненавидить мусульман, не просто ультраправого крикуна, не просто біляву бестію з ідіотськими маніфестами, — таких в цих ваших інтернетах несть числа. А саме того єдиного психа, який може раптово закрити ноутбук і взятися за стовбур.

Такі дійсно зустрічаються не дуже часто. Тарранта навперебій порівнюють з Брейвіком — просто тому, що більше в загальному-то не з ким.

Втім, експерти готові прийти на допомогу чистильників інтернету. Вони приблизно описують прикмети потенційного психа. І описують досить точно. Це чоловік. Ні, не обов'язково білий, як показують ИГИЛ або Боко Харам, він може бути не зовсім білим або навіть зовсім не білим. Між 20 і 30 роками. Дуже ймовірно, притягувався хоча б з незначного приводу. В анамнезі має агресивна поведінка щодо жінок і дітей. І ще одне істотне доповнення — багато часу проводить в інтернеті.

Характерна спроба багатьох коментаторів провести паралель між ИГИЛ і Таррантом. Коментаторів зрозуміти можна: дуже хочеться викрити вбивцю в тому, що він нічим не відрізняється від своїх ворогів. Але справа в тому, що вбивця і не ставить собі за мету відрізнятися від своїх ворогів. Зовсім навпаки — він хоче їх бити їх же зброєю, їх же методами. Він сам наполягає на тому, що це теракт — такий же, який ісламісти влаштовують в християнських церквах.

Реклама на dsnews.ua

Але Таррант — не ИГИЛ, і методи, які застосовують проти ісламістів, проти брейвіків не допомагають. Вони не ведуть організовану війну. Вони не збирають армію. Вони готові заразити кого попало бацилою свого безумства, але самі в банді не потребують. Вони самотні "білі воїни, які виходять один на один з загоном сарацинів і кладуть їх власним мечем.

Проте в дечому експерти абсолютно праві: це розлад дійсно вражає саме чоловіків у зазначеній віковій групі із зазначеними девіаціями в поведінці. Чоловік на третьому десятку, незадоволений своїм становищем — соціальним та/або фінансовим, впевнений, що він чогось недоотримує в житті. Або що життя проходить повз. Він відчуває себе обділеним і конвертує цю незадоволеність в гнів і лють, так прокоментували, наприклад, історію Тарранта експерти CNN.

Мають рацію експерти і в тому, що інтуїтивно шукають паралелі з ИГИЛ. Але справа не в методах і не у використанні соцмереж. А в тому, що саме штовхає людей цієї вікової групи на джихады і в хрестові походи. Причому це стосується не тільки чоловіків на третьому десятку. Візьмемо більш численну групу — підлітки. Їх і серед стрільців-одинаків більше, а вже в ИГИЛ — чи не основна маса добровольців. До підлітків вже всі звикли. А ось чоловіки на третьому десятку нас все ще вражають.

Хрестовий похід був відмінною ідеєю для свого часу. Коли війни в Європі в основному або закінчилися або всім набридли, потрібно було знайти зовнішню мета, на яку можна було б направити орди головорізів, які звикли жити з меча. Головорізи багато чого зробили в історії — вони відкрили і підкорили світ. Але коли виявилося, що Земля закінчилася, що їм було робити далі? Куди подіти свою невгамовну енергію? Останній живіт було покладено на вівтар досліджень Антарктиди на початку ХХ ст. Що сталося далі? Дві світові війни, низка геноцидів і, нарешті, привид Судного дня.

Дякую Богу за космос, Голлівуд і футбол, тому що невідомо, чим би все обернулося, якби не можливість каналізувати енергію в мрії, гроші і надії на великий прорив, а той пар, який так нікуди і не звернувся, скинути на трибуні стадіону. Розумієте, чому жінці нема чого робити на футбольному матчі? Тепер це прийнято вважати сексизмом (це він і є, якщо що), але з точки зору фізіології жінці на стадіоні робити так само нічого, як чоловікові в гінекологічному кріслі. У неї просто немає потреби в терапії такого роду, вона не страждає від надлишку тестостерону, який раз у раз б'є в голову і штовхає на "звершення".

Західна цивілізація в даний момент шукає спосіб впоратися з тим, що досі її рухало і створювало, — з чоловічим началом. Так, він її створив. Але тепер воно ж її обтяжує і загрожує. І справа не тільки в тому, що на Землі більше немає місця для хрестового походу, є ж ще і космос, наприклад. Але завод скінчився. Західна цивілізація старіє і буквально і фігурально. Вона не те що не може, вона не хоче більше експансій і звершень. Середній вік громадян країни золотого мільярда поступово перестає бути середнім, стає літнім. І серед них переважають жінки — і чисельно, і ідейно. Це суспільство не звершень, це суспільство стабільності.

У західній культурі вже досить довгий час простежується тенденція до демаскулинизации. Але останнім часом все загострилося й прискорилося: під світло софітів выволакивается все найогидніше, саме огидне, що є в маскулінній культурі. Вона однаково огидно чути скрізь. Католицька церква — цей чоловічий клуб — просто гніздо розпусти під лицемірною маскою святості. Огидний і інший чоловічий клуб — ИГИЛ. Нітрохи не краще Фабрика мрій. Та й взагалі весь шоу-бізнес, побудований чоловіками за їх правилами. І політичний істеблішмент з його манерою вистачати журналісток за коліна нітрохи не краще.

Значення #metoo для жінок важко переоцінити, я б перенесла Восьме березня на той день, коли народився цей хештег. Але не можу не визнати, що він вистрілив саме тому, що всередині системи західної цивілізації дозрів попит на огидний образ маскулінності. І це був найпростіший і дешевий спосіб досягти максимального ефекту — буквально будь-яка жінка має що сказати на цей рахунок. А участь зірок першої величини перетворює це в мейнтсрим маскульту: немає чоловіка, який би був кумиром мас і якого не піддали б чи не підданий в найближчому майбутньому тесту на огидну маскулінність і за результатами, можливо, скинутий з п'єдесталу. Слідом за Харві Вайнштейном, Кевіном Спейсі і Майклом Джексоном, який все життя прагнув стати білим і ось нарешті після смерті виявився досить білим, щоб розділити долю інших білих чоловіків. І дітовбивця Брейвік, і його вірний послідовник Таррант, разряжающий стовбур в лежить біля його ніг жінку, — вони багато додали до і самого цього образу, і до актуальності запиту на огидну маскулінність.

Чим важко погодитися з експертами, так це з роллю інтернету і соцмереж. Вони, звичайно, радикалізують, піднімають градус, дають можливість знайти спільників і т. п. Але при всьому тому вони куди більше лікування проблеми, ніж сама проблема. Вони беруть на себе основне навантаження в психотерапії — навіть більшу, ніж стадіони. Організуватися, знайти однодумців люди могли завжди — задовго до соцмереж, інтернету, телефонного зв'язку і далі в глиб століть. Влаштувати різанину — з будь-якого приводу, включаючи колір шкіри, віросповідання або просто бажання дістатися до чужих припасів і жінок, — сапієнси також могли і робили це регулярно протягом всієї історії свого існування. Тому саме час подякувати Богові вже не тільки за Голлівуд, але і за "Нетфликс", не тільки футбол, але і за "Фейсбук" з "Ютьюбом". Без них нинішня сутичка західної цивілізації з тестостероном виглядала б зовсім безнадійно.

    Реклама на dsnews.ua