• USD 36.6
  • EUR 37.2
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

Небезпечні ігри. Чому сестри Вачовські більше не "психи"

Всесвітня організація охорони здоров'я склала новий перелік хвороб і розладів
Фото: AP / East News
Фото: AP / East News
Реклама на dsnews.ua

Трансгендерность більше не вважається наслідком розладу психіки, зате ігроманія тепер хвороба - такі зміни до переліку хвороб і розладів нібито прийняла Всесвітня організація охорони здоров'я. Насправді це поки тільки пропозиції, оскільки затвердити новий перелік повинні лише у травні наступного року. А набере чинності він не раніше 2022 р. Так що ще кілька років любителі віднести всю зарплату "однорукому бандитові" будуть вважатися здоровими, а люди з гендерних невідповідністю, навпаки, залишаться пацієнтами психіатрів.

Міжнародна статистична класифікація хвороб і проблем, пов'язаних зі здоров'ям (або просто МКБ) - документ, який забезпечує єдність підходів у лікуванні захворювань у багатьох країнах світу. Переглядають його раз в десять років, оскільки наука не стоїть на місці, так і суспільство теж, тому що виникають нові хвороби, а підхід до лікування вже звичних істотно змінюється. Завдяки МКБ можна зібрати дані про смертності та захворюваності у різних регіонах світу.

Вперше створити схему для збору подібної статистики вирішили ще в кінці XVIII ст., але нинішній МКБ веде історію з 1853-го, з часів першого міжнародного статистичного конгресу в Брюсселі - саме тоді було вирішено згрупувати інформацію про захворюваності та смертності. Перші дані були надані вже у 1855 р. В 1893-му була представлена класифікація Бертильона, що отримала назву Міжнародного переліку причин смерті. Нинішній МКБ - це десятий перегляд цього списку. З часом у нього додалися хвороби, які не призводять до летального результату, а також безліч нових факторів, які впливають на здоров'я людини.
"МКБ - продукт, яким ВООЗ по праву пишається, - зазначив генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесус. - Вона дає нам можливість розуміти різноманіття причин, по яких люди хворіють і вмирають, і вживати заходів для запобігання страждань і порятунку життів". Сьогодні в цьому довіднику приблизно 55 тис. унікальних кодів травм, хвороб і причин смертності.

Новий перегляд готують з 2012-го - група по МКБ при штаб-квартирі ВООЗ отримала понад 10 тис. пропозицій про внесення змін в класифікацію. Вперше класифікатор вийде повністю електронному вигляді. Однак найбільш революційні зміни криються зовсім не в цьому. Так, тепер у класифікаторі з'являться коди, які дозволять фіксувати дані, що стосуються безпеки в області охорони здоров'я. На практиці це означає, що медики зможуть виявляти і попереджати будь-які дії, які можуть завдати шкоди здоров'ю - наприклад, небезпечні методи роботи в лікарнях.

Вперше в МКБ з'явиться народна (традиційна) медицина: незважаючи на те що багато такі методи лікування визнані офіційною медициною, в системі класифікації її досі не було.

Однак найбільший інтерес читачів викликали два моменту. Глава, присвячена сексуальному здоров'ю, об'єднає розлади, які раніше були віднесені до інших категорій (наприклад, гендерна невідповідність вказувалося в категорії психічних розладів), а в розділ адиктивних (деструктивних, руйнівних) розладів буде додано ігрове.

Про те, що ігроманію слід офіційно визнати хворобою, медики говорять уже давно. На відміну від алкоголізму або наркоманії цю залежність неможливо визначити на біологічному рівні, але особистість вона руйнує не менш активно. Недарма ігроманію, вона ж гемблінг, вона ж лудоманія, називають залежністю без наркотику. Напасть ця, до речі, давня - азартні ігри відомі з часів Стародавнього Риму.

Реклама на dsnews.ua

За різними оцінками, від 2 до 10% користувачів інтернету - заядлі ігромани. Тепер навіть не потрібно шукати салон з "однорукими бандитами" шукачі легких грошей досить відкрити інтернет-браузер. Реклама онлайн-казино, обіцяє гроші всім і майже задарма, буквально заполонила інтернет-простір.

Як зазначають у ВООЗ, ігрове розлад проявляється трьома симптомами. Так, гравець втрачає контроль - наприклад, за тривалістю гри. Вона починає переважати над іншими життєвими і повсякденними інтересами. І навіть незважаючи на негативні наслідки, що грає не може зупинитися. "Модель поведінки досить серйозна, вона призводить до значного погіршення в особистій, сімейній, соціальній, освітній, професійній та інших важливих сферах життя", - сказано в поясненні ВООЗ.

Вперше в світі залежність від онлайн-ігор була визнана хворобою в Китаї - ще в 2008-м. До такого кроку влади підштовхнула ціла низка трагедій: 25 людей згоріли при пожежі в інтернет-кафе, підліток убив батька за заборону користуватися інтернетом, гравець помер після 20 годин безперервної гри. Хворими вважаються ті, хто проводить онлайн не менше шести годин в день в збиток роботі чи навчанні, а також ті, хто веде себе агресивно при відсутності доступу до інтернету. Вирішувати проблему в Китаї вирішили по-військовому суворо: в країні відкрили кілька сотень реабілітаційних центрів, умови перебування в яких не сильно відрізняються від тюремних. Про методи лікування в таких центрах ходять різні чутки (приміром, розповідають про використання електрошоку), проте власті стверджують, що 75% хворих виліковуються. Правда, були і летальні випадки. Кажуть, через смертей підлітків в таких центрах використовувати електрошок при терапії заборонили.

Лікування від ігроманії, незважаючи на напівофіційний статус розлади, сьогодні пропонують багато клініки, в тому числі і в Україні.

Медики наголошують: найболючіше гравець переживає не програш, а неможливість продовжувати гру. У процесі гри ігроман передчуває свій тріумф і одночасно відчуває ризик - саме ця суміш ейфорії і страху служить для нього своєрідним наркотиком. Саме з цієї причини в МКБ з'явилася згадка не тільки про ігровому розладі, але й про небезпечні ігри взагалі - будь то в мережі або офлайн. Вони потрапили в розділ факторів, які можуть вплинути на здоров'я. Тобто ще не діагноз, але варто придивитися. Ці дані важливі, наприклад, коли людина з такими нахилами потрапляє в лікарню - мало що спаде на думку пацієнту, пристрасно бажає зіграти.

Завдяки внесенню ігроманії в список розладів чиновники від медицини нарешті зможуть підрахувати, скільки сьогодні у світі ігроманів. А заодно і уніфікувати методи лікування, щоб залежних від онлайн-ігор не намагалися лікувати електрошоком.

Не менш важливі зміни, що стосуються трансгендерів. Раніше невідповідність між біологічною статтю і відчуттям людини вважалося розладом статевої ідентифікації - трансгендерів ізолювали від суспільства і намагалися лікувати за законами психіатрії. Але проведені медиками опитування і дослідження показали, що трансгендери страждають не так від того, що відчувають себе чужими у власному тілі, як від ставлення до них суспільства. "Класифікація трансгендерної особистості як психічного розладу використовувалася для виправдання відмови у медичній допомозі і призвела до того, що сформувалось упередження, що трансгендерам необхідно звертатися до психіатрів", - зазначив один з експертів ВООЗ Джеффрі Рід.

Трансгендерность, до речі, не має ніякого відношення до сексуальної орієнтації. Просто чоловік відчуває себе жінкою, а жінка - мужчиною. Причини цього толком не вивчені, відомо лише, що більшість трансгендерів починає усвідомлювати невідповідність статевої та гендерної ідентифікації ще в дитинстві. Частина трансгендерів вирішується на зміну підлоги за допомогою гормональної терапії або хірургічного втручання. Частина все життя живе, по суті, в чужому тілі. Серед найвідоміших трансгендерів світу - американська зірка Кейтлін Дженнер, в минулому - Брюс Дженнер, олімпійський чемпіон Монреаля 1976 р. в десятиборстві, а також Лана і Лілі Вачовські - в минулому Ларрі і Енді Вачовскі, творці кінотрилогії "Матриця". В Україні найбільш відомі трансгендери - співачка Зианджа (Ганна Ейпріл, в минулому - Борис Апрель) і травесті-діва Монро (Олександр Шевченко).

Однак левова частка трансгендерів змушена приховувати той факт, що відчуває себе людиною іншої статі - у масовій свідомості трансгендерность тотожна перекрученню. Між тим, як зазначають самі трансгендери, форма геніталій ніяк не впливає на способи їх взаємодії з людьми. Так що говорити про психічному розладі просто немає підстав. Скільки в світі трансгендерів, достеменно невідомо, за різними оцінками, від 1 до 2%. Але справа не в кількості, а в якості життя таких людей. І визнання їх психічно здоровими медичним співтовариством - перший крок на шляху до того, щоб люди стали цінувати в трансгендерах, а разом з ними й у всіх оточуючих, в першу чергу особистість, а не той факт, яким підлогою їх наділила природа.

    Реклама на dsnews.ua