• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

ПЦУ розвінчала міф про "традиційні хрещенські купання"

Реклама на dsnews.ua

Твердження про те, що масові хрещенські купання є давньою українською традицією, не відповідає дійсності

Про це йдеться у повідомленні Православної церкви України (ПЦУ), інформує "ДС".

"Останніми роками в час святкування Хрещення Господнього активізується мода на масові пірнання в ополонку. Мотивація у кожного різна: хтось "змиває гріхи", хтось випробовує можливості свого тіла, а хтось аргументує це дотриманням "давньої української традиції". Останнє твердження – цілком помилкове", — йдеться у повідомленні на сторінці у Facebook.

У ПЦУ наголошують, що у нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було.

"Ані етнографи, ані історики ще до середини ХХ століття не фіксували нібито "традиційних" масових пірнань українців у крижану воду з нагоди свята Хрещення Господнього. Немає описів такого дійства ані у давніх джерелах, ані у дослідження про традиції козацької України, ані у спогадах людей старшого віку. Деякі історики пов’язують такий звичай з нашими північними сусідами, росіянами, у яких було прийнято пірнати в холодну воду після лазні, а також із поширенням ідей загартування організму, як частини здорового способу життя", – пояснили у ПЦУ.

У ПЦУ додали, що "абсолютно помилковим є судження, ніби купання у крижаній воді після водосвяття "змиває" усі гріхи".

"Яким чином їх можна "змити"? Хіба сам фізичний акт занурення у освячену воду, без покаяння у гріхах, може призвести до їх подолання? Жодного церковного припису для звершення такого дійства на свято Богоявлення немає… Слід наголосити: Церква не забороняє пірнати у зимову воду, це право і вибір кожного. Але ми закликаємо не вважати цю дію церковною, пов’язаною зі святкуванням Хрещення Господнього", – йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, 18 січня у православних і греко-католиків – надвечір’я Водохреща або другий Святвечір. 19 січня – Богоявлення, Хрещення Господнє.

    Реклама на dsnews.ua