• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Politico: Як українські заробітчани намагаються повернутися в Європу

Українці продовжують шукати роботу в Європі, оскільки можуть заробити в 10 разів більше, ніж в Україні

Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Автор Politico Ліллі Хайд присвятила статтю проблем українських трудових мігрантів, з якими вони зіткнулися внаслідок закриття кордонів і небажання уряду випускати їх на сезонні роботи в Європу.

Введені по всій Європі обмежувальні заходи для стримування пандемії коронавірусу позбавили країни іноземної робочої сили, від якої вони часто залежать, що змусило їх докласти максимум зусиль для пошуку працівників на прибирання фруктів і овочів.

Україна, будучи одним з ключових постачальників такої робочої сили, не прагне заповнити нішу, що утворилася.

В середині березня уряд закликав всіх працівників повернутися додому до закриття кордонів, після чого вони не змогли б повернутися до своїх родин. За деякими даними, 2 млн українців, які заробляли на життя в Європі і спішно повернулися, сьогодні опинилися в скрутному становищі, відрізані від джерел доходу, оскільки влада запроваджує нові суворі правила щодо того, кому можна буде виїхати за кордон.

Дане рішення стосується не тільки коронавірусу. Це елемент стратегії, мета якої — зупинити відтік української робочої сили і спеціалістів за кордон.

"Ми хочемо спробувати залишити людей в Україні і докладемо для цього максимум зусиль, - заявив в інтерв'ю українським ЗМІ наприкінці квітня прем'єр-міністр Денис Шмигаль. - В Україні також повно роботи".

29-річний В'ячеслав якраз працював в Чехії, коли президент України Володимир Зеленський оголосив про закриття кордонів і закликав громадян повернутися до того, як будуть припинені всі пасажирські перевезення. Після того як його квиток на поїзд, а потім і рейс скасували, він добирався додому через Австрію та Угорщину, намагаючись встигнути перетнути ті прикордонні пункти, які все ще працювали.

Реклама на dsnews.ua

Сьогодні, як і багато з тих, хто кинувся додому, він уже не радий, що повернувся у своє село Нижнє Селище, і зрозумів, що у нього все менше можливостей повернутися на роботу за межами України.

"Всі сидять вдома і чекають, - сказав він. - Я не можу повернутися. Український уряд, напевно, випустить мене, вони кажуть, що нікого тут не тримають, але в той же час я розумію, що не можу поїхати, тому що у мене немає документів, які підтверджують, що я працюю там".

Українці - це найбільша група серед трудових мігрантів в ЄС, найбільша їх кількість працює у Польщі, Італії та Чехії. І вони більше інших відправляють грошей додому. За даними Світового банку, обсяг грошових переказів до 2019 р. був найбільшим у Європі і склав майже $16 млрд - 10% ВВП України. На заході України, звідки родом В'ячеслав, трудові мігранти вважаються цінним ресурсом. В одному селі навіть споруджено пам'ятник заробітчанам, як їх називають в Україні.

Зеленський дивиться на це інакше. Комік, який став політиком, зробив повернення на батьківщину та інтеграцію приблизно 4 млн українців, які працюють за кордоном, одним з наріжних каменів свого президентства, заявивши у своїй інавгураційній промові в минулому році, що "кожен з нас - заробітчанин...Ті, хто не знайшов себе вдома, а знайшов заробіток на чужині...", і закликав українців "їхати в Україну не в гості, а додому".

Його уряд запровадив програми, які покликані переконати працівників залишитися, начебто допомоги малому і середньому бізнесу, і масштабну будівельну програму, спрямовану на створення робочих місць. Але зарплати в Україні залишаються одними з найнижчих у Європі, а корупція носить ендемічний характер. Ринок праці нестабільний, що може посилити економічні наслідки пандемії коронавіруса.

Якщо Україна досі ще непогано справлялася з епідемією - підтверджені 644 летальних випадки і 21,5 тис. випадків зараження - карантинні заходи, з-за яких все зупинилося, відбилися і на сфері зайнятості. За словами Шмигаля, більше 2 млн осіб або позбулися роботи, або відправлені у відпустку за свій рахунок, або це "приховане безробіття".

За словами В'ячеслава, українці продовжать шукати роботу в Європі, оскільки можуть заробити в 10 разів більше, ніж в Україні, так і робота більш стабільна. "Вони знають, що у них є робота сьогодні і буде завтра, у той час як вдома вони завжди трясуться над будь недовгостроковою роботою".

І навіть в розпал пандемії більш високооплачувана робота виразно зберігає свою привабливість. За словами засновника рекрутингової компанії Gremi Personal Євгенія Кириченко, який шукає роботу для українців у Польщі, на їхню гарячу лінію з початку квітня дзвонили вже більше 4 тис. осіб. Близько 67% українців, які покинули Польщу через карантин, сьогодні хочуть повернутися, додав він.

Але так як сухопутний кордон ще закритий, то такі компанії, як компанія Кириченко, перебувають у скрутному становищі. У квітні українські прикордонники не дозволили виліт чартерних рейсів з українськими працівниками у Фінляндію і Великобританію. Дозвіл на зліт одного з них не давали протягом дев'яти годин, поки пасажири, які з'їхалися з усієї країни, маючи трудові договори з британськими фермами, сиділи в аеропорту, по більшій частині ігноруючи необхідність дотримуватися соціальної дистанції.

Цей інцидент став комунікаційним провалом. Уряд одразу ж вирішив прояснити свою позицію: працівникам дозволять покинути країну, але тільки якщо вони можуть довести, що у них є мінімальний тримісячний контракт, гарантоване медичне страхування (у тому числі в разі захворювання Covid-19), житло, і вони забезпечені транспортом туди і назад.

"Ніхто не забороняє виїзд сезонних працівників з України, але уряд прагне захистити як самих працівників, так і громадян, які вступлять з ними в контакт по їх поверненню", - повідомила в письмовому коментарі Politico прес-служба віце-прем'єра з європейської та євроатлантичної інтеграції, який відповідає за координацію організованого транзиту працівників.

У прес-службі віце-прем'єр-міністра відзначають, що вимоги до трудових мігрантів, які, за словами їхніх критиків, суперечать Конституції, відповідають законодавству про інфекційних захворюваннях і покликані запобігти поширення вірусу.

Загалом, на папері працівники можуть вільно виїжджати за кордон, але більшість з них змушені залишатися вдома, оскільки їм проблематично виконати нові вимоги. Більшість людей звикли планувати свої поїздки туди і назад; у деяких є контракти на роботу зі строком менше трьох місяців або без житла. Багато хто, такі як В'ячеслав, працювали взагалі без контракту.

За словами менеджера з комунікацій української громадської організації "Європа без бар'єрів" Павла Кравчука, нова постанова уряду "зачіпає права людини на свободу пересування і право покинути країну". "Це сприймається як порушення і посилює недовіру до спроб уряду врегулювати ситуацію".

У Gremi Personal заявили, що компанія дотримується нових правил і забезпечує відповідність своїх клієнтів вимогам до контрактів і страховці, встановленим урядом. Минулого тижня її перший чартерний рейс, на борту якого були 178 працівників, вилетів до Польщі, де перші два тижні вони проведуть в карантині. У прес-службі віце-прем'єр-міністра повідомили, що інші компанії організували чартери декількох сотень працівників в Німеччину та Австрію, також обговорюються рейси в Фінляндію, Данію, Норвегію та Чехію.

Але повернемося на Західну Україну. Зелене світло для деяких рейсів, що одержали офіційний дозвіл, В'ячеславу або кому-небудь з його знайомих не допоможе.

В'ячеслав знайшов роботу на фармацевтичному складі в Празі з допомогою давно працюючої мережі посередників, які організують короткострокову роботу для трудових мігрантів із Західної України. "Замовники" організовують проживання і отримують відсоток від заробітної плати працівника, яка виплачується готівкою, щоб уникнути сплати податків як в країні, де вони працюють, так і вдома.

Працівники не укладають договори і не хочуть. "Вони не хочуть бути скованими чим-небудь", - сказав В'ячеслав.

Більшість влаштовується на просту і нетривалу роботу, часто залишаючись за кордоном на термін менш трьох місяців, допустимий в рамках безвізового режиму з Україною, введеного ЄС в 2017 р. (лише в Польщі дозволяють українцям легально працювати протягом цього періоду часу).

Трудові мігранти вже давно критично ставляться до ідеї допомоги Україні наповнити державну скарбницю, вважаючи, що взамін нічого не отримають. "За їх словами, вони працюють в іншій країні, і Україна нічого не робить для них, так чому вони повинні платити податки?" - сказав В'ячеслав.

Відносини держави традиційно не менш негативні - трудова міграція вважається проблемою з точки зору втрати робочої сили, податків і населення.

За словами Кравчука з "Європи без бар'єрів", він сподівається, що карантин змусить владу переосмислити своє ставлення і завоювати прихильність працівників, захищаючи їх права та умови роботи як вдома, так і за кордоном.

Поки ж, однак, головною проблемою трудових мігрантів на заході України є те, як обійти нові перепони для їх пересувань. В соціальних мережах вони організовують перевезення автомобілями від кордону до кордону або домовляються з далекобійниками. Надія на повернення до нормального життя - це не вибір між карантином або не карантином.

    Реклама на dsnews.ua