• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Прогулянка по трупах. Як гинуть в пробці на Евересті

За останні десять днів на найвищій вершині світу вже загинули 11 людей
Реклама на dsnews.ua

"На вершині було, як у зоопарку", — говорить Ед Дорінг з Арізони, днями здійснив сходження на Еверест. За останні два тижні на вершині утворилася справжня пробка: охочих підкорити вершину світу стільки, що на фінальному відрізку їм доводиться чекати по півтори години.

What do you say about this on summit of Mt Everest on 22May?#Everest_2019

Gepostet von Mingma G am Samstag, 25. Mai 2019

Деякі не витримують кисневого голодування, морозного вітру і вмирають прямо по дорозі на вершину. За останні 10 днів в пробці на Евересті вже загинули 11 осіб. Оскільки евакуювати трупи з вершини зараз практично неможливо, то через них просто переступають по шляху до заповітної мети.

Гинуть не тільки по шляху на вершину, але і при спуску з неї. Так, днями 44-річний британець Робін Хейнс Фішер підкорив Еверест, спустився на 150 м, втратив свідомість і помер.

Навесні сходження зазвичай можливі з березня по кінець травня — в цей час тут зазвичай теплішає, знижується ймовірність опадів. Однак у цьому році погода на Евересті дуже погана, так що навіть бувалим альпіністам важко. В результаті часу на саме сходження мало, і на найскладніших ділянках утворюються справжні затори. А провести півтори години на крижаному вітрі на висоті понад 7 тис. м, та ще й практично не рухаючись, іноді буквально смерті подібно - кисень в балонах зазвичай розрахований по хвилинах. І все це заради того, щоб піднятися на безлюдну вершину і відчути себе володарем світу. Насправді на фінальному відрізку шляху до вершини тепер потрібно стояти в цій пробці, а в кінці шляху альпініста чекає невеликий майданчик, на якій одночасно товпляться до двох десятків людей.

Gepostet von Furba Tashi am Samstag, 25. Mai 2019
Реклама на dsnews.ua

Причина небувалого ажіотажу на Евересті — бажання непальських влади заробити на туристах-альпинистах. За ліцензію, яка дає право піднятися на гору, потрібно заплатити $11 тис. — кілька років тому сума була вдвічі вищою. Але ніяких вимог до фізичної підготовки туристів непальські влада при цьому не висувають, так що на горі часом виявляються люди, не готові до підкорення такій складній вершини.

У минулому році Еверест відвідали 807 осіб, в цьому році тільки на весну виділено 381 ліцензія. Однак заробляє Непал не тільки на видачу ліцензій. Процес сходження займає до місяця, оскільки людському організму потрібен час для адаптації до висоті. Весь цей час витрачається на підготовку до сходження (спорядження, робота провідників-шерпів, харчування) і перебування в базових таборах — в цілому експедиція обходиться не один десяток тисяч доларів. При цьому нерідкі випадки, коли альпіністам на чорному ринку продають погано заправлені кисневі балони.

We don’t know if this is correct way of longline rescue. But if save life of a victim then still good. Rescue seen from camp3 of Everest few days ago.#imagine_Nepal#Everest_Expedition_2019

Gepostet von Mingma G am Sonntag, 26. Mai 2019

Все частіше в одній зв'язці з назвою "Еверест" звучить слово корупція: мовляв, в гонитві за довгим доларом непальські влади закривають очі на всілякі порушення і гори сміття на схилах. Підйом ніяк не регламентується — рішення про пересування приймають самі альпіністи, які часто ігнорують небезпеку. В останні роки значно зросла кількість непідготовлених туристів — ліцензії на підйом продає безліч компаній. Ліванська альпіністка Фатіма Дерян в коментарі The New York Times розповіла, як одного разу прямо перед нею на підйомі почали падати альпіністи. Температура впала до -30, кисневих балонів було мало, і при цьому 150 осіб були прив'язані до однієї мотузці безпеки. "Люди почали панікувати, переживати за своє життя, і ніхто не думав про тих, хто падав", —говорить Дерян. На такій висоті життя залежить від кисневого балона: якщо допоможете, то можете померти. В цей же час на вершину піднімався 18-річний Ріцца Алі, альпініст з Кашміру. "Я просив у людей води, але зі мною ніхто не поділився. Люди готові повбивати один одного заради сходження", — каже Алі.

let’s have another Early morning’s traffic jam video above 8700m on 23May2019#imagine_Nepal#Everest_Expedition_2019

Gepostet von Mingma G am Samstag, 25. Mai 2019

Нинішній сезон — один з найтрагічніших на Евересті: з 1953-го, коли на вершину вперше піднялися люди, тут загинуло близько 300 осіб. Майже половина з них стали жертвами лавини — останнім часом через потепління сніг на схилах почав танути і трупи почали з'являтися на поверхні. Друга причина смерті на Евересті — падіння у прірву. Третя причина — гостра гіпоксія (кисневе голодування). До речі, незважаючи на те що Еверест, мабуть, найвідоміша вершина світу, вона досить миролюбна: тільки 1-2% спроб сходження завершуються трагічно.

    Реклама на dsnews.ua