• USD 27
  • EUR 32.8
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Реформа Квіташвілі збільшить лікарняні хабарі в 1,5-2 рази

МОЗ вирішило легалізувати «подяки» лікарям, але при цьому не поспішає з підвищенням зарплат медиків, відтак пацієнтам доведеться платити двічі
Фото: volynnews.com
Фото: volynnews.com
Реклама на dsnews.ua

Міністерство охорони здоров"я презентувало пакет законопроектів, які ляжуть в основу майбутньої медичної реформи. Коротке резюме цих документів вже доступне для ознайомлення і дає можливість уявити, які саме зміни чекають на вітчизняну сферу охорони здоров"я. Зокрема, МОЗ пропонує легалізувати приховані платежі, які курсують між пацієнтами та лікарями і, за даними міністерства, складають на даний момент 60-70% усіх витрат на вітчизняну медицину. В той же час команда Квіташвілі дуже поверхнево приділяє увагу питанню росту зарплатні в медичній сфері. Що викликає серйозні занепокоєння, чи не доведеться пацієнтам після проведення реформи платити двічі – офіційний "легалізований" платіж в касу та неофіційну "подяку" ескулапу, який надав йому допомогу.

Перша новація, яку пропонує МОЗ в презентованому пакеті законопроектів – зміна правової форми закладів охорони здоров"я. Зокрема, на зміну нинішній бюджетный установы, якими є всі лікарні, невдовзі можуть прийти державні медичні підприємства, комунальне медичне підприємство та господарські товариства. Рішення про зміну форми ЗОЗ прийматимуть відповідні місцеві органи самоврядування. Однак, на цьому медична децентралізація, схоже, і завершиться. Адже, хоч номінально і пропонується надати право ЗОЗ управляти своїми бюджетами самостійно, відповідне фінансування і надалі залежатиме від Києва. 

За умови збереження нинішнього рівня заробітних плат лікарів та персоналу, легалізація тіньових виплат може привести лише до одного результату – збільшення хабарів в медичній сфері. Бо "дякувати" окремо конкретному ескулапу все одно доведеться пацієнту, в іншому випадку якість послуг може коштувати йому найдорожчого – здоров"я

Наступна новація – лікарі перестануть бути прив"язані до одного ЗОЗ і зможуть заключати контракти та працювати в різних медичних установах. Однак, ця новація доволі умовна, адже немала кількість талановитих медиків і зараз працює на кількох роботах одночасно. Наприклад, поширеними є випадки, коли лікар числиться в державній клініці, а паралельно приймає пацієнтів в одній чи кількох приватних медичних установах. Що й дозволяє йому виживати в умовах, коли офіційна зарплатня в державному ЗОЗ складає всього 1500-2000 гривень. 

Власне, тема зарплатні для лікарів, що є одним з найважливіших факторів у вітчизняній медичній сфері, не зовсім чітко розкрита в запропонованій концепції реформи. Формально в презентованому плані прописано, що принцип оплати персоналу ЗОЗ буде змінено: замість фіксованої зарплатні пропонується плата за надані послуги відповідно до контракту. Крім того концепція передбачає, що розмір зарплатні буде прив"язаний до обсягу наданих послуг. Звучить дуже гарно. Але ніхто в Кабміні останнім часом не заявляв про плани збільшити бюджет сфери охорони здоров"я, відтак незрозуміло, звідки вызьмуться додаткові кошти на підняття зарплат лікарям "відповідно до наданих послуг". Тим більше, що грошей зараз не вистачає навіть на найнеобхідніші розхідні медичні препарати, не кажучи вже про ліки. 

Особливо актуальним це питання звучить в контексті ще однієї запропонованої новації, яка передбачає легалізацію тіньових платежів. Зрештою, новацією такий підхід теж назвати складно, зважаючи на те, що практика сплати добровільно-примусових "благодійних внесків" до кас лікарняних закладів в Україні існує вже давно. Але припустимо, що МОЗ зможе перевести ще якусь частину тіньових медичних платежів на легальну основу. Звичайно, ЗОЗ отримають від цього трохи більше ресурсів, якими, як ми пам"ятаємо, вони зможуть розпоряджатися на власний розсуд. Хоча, важко уявити, як адміністрація ЗОЗ контролюватиме, скажімо, укладання домовленостей між пацієнтом та хірургом відносно ціни на проведення операції. У будь якому разі, за умови збереження нинішнього рівня заробітних плат лікарів та персоналу, легалізація тіньових виплат може привести лише до одного результату – збільшення хабарів в медичній сфері. Бо "дякувати" окремо конкретному ескулапу все одно доведеться пацієнту, в іншому випадку якість послуг може коштувати йому найдорожчого – здоров"я.

    Реклама на dsnews.ua