• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Російська щедрість. З яких царських подарунків полягає Україна

Російські самодержці щедро пропонували українцям взяти те, що і так їм належало
Реклама на dsnews.ua

"ДС" продовжує цикл публікацій "Історичний фронт з Кирилом Галушко". В рамках проекту ми вже писали про те, де шукати древніх укрів і була "Трипільська Аратта", хто такі справжні руські, хто придумав радянський Новий рік, скільки років українській столиці, був насправді Рюрик, від якої окупації росіяни рятували українців і хто взагалі придумав, як з Африки прийшов перший українець, а Грушевський став головним українським сепаратистом.

Привіт, боєць історичного фронту! Продовжимо нашу подорож по запиленим окопах української історії і географії. Історія - це, звичайно, теж полі битви. Але зараз воюють за географію: де Україна починається і закінчується, і хто на що має право, чи не має. Варіантів обґрунтування претензій тут безліч. Оскільки нинішня фаза незалежності України почалася недавно - у 1991 р., то в попередні епохи хтось інший обов'язково щось мав на наших нинішніх межах. А коли ти маєш чи користуєшся чимось чужим - це завжди десь крутиться на краю свідомості, дратує. Набагато спокійніше для душі почати вважати, що це "чуже" насправді - "твоє". Це завжди заспокоює. А потім, коли кажуть: "віддай!", ти робиш здивоване вираження особи.

Така логіка властива не тільки звичайних людей, але і державам, а ними керують і їх населяють теж люди. Ось, наприклад, одна з відомих зображень в інтернеті: "Україна - подарунки російських царів".

На одному лише патріотичному російському сайті "Президент", де виведено образи самодержців від стародавніх до нинішнього, цю картинку лайкнула більше 3 мільйонів. А на інших ресурсах? Значить, тішить ця картинка російське серце.

По-перше, ясна річ, щедрістю одвічної російської держави. Нетрепетно, цілеспрямовано і вперто Олексій Михайлович, Петро і, Катерина і їх радянські спадкоємці неухильно розширювали українські землі. Кожен наступний російський самодержець, вступаючи на трон, насамперед запитував: "Так як там Україна? Не додати їй території? А те, дивлюсь - малувато буде... Непристойно якось..." Дивно лише, чому нинішній, Володимир Володимирович, не підтримав цю гідну усілякого захоплення традицію. Ті були щедрими, а він, мабуть, - жадібний.

Реклама на dsnews.ua

Як не дивно, на німецькій карті 1712 року Україна виглядає досить великий і без подарунків російських царів. Немає у неї тільки Новоросії (немає навіть слова такого на карті), а на півдні все якісь татари, ще нікому не "подаровані"

І ось зауважте, як цим відрізняються Російська імперія і СРСР від інших імперіалістичних хижаків. Всякі там Британії, Франції, Німеччині і вже тим більше США так і норовили від когось щось відрізати і урвати. І тільки Москва з Санкт-Петербургом множили чужі території. Неясно тільки (з історичної точки зору), як це на практиці відбувалося.

Чомусь в часи існування Російської імперії взагалі не існувало "України" як адміністративної одиниці, щоб говорити про те, "росла" вона чи ні, і "дарували" їй чогось чи ні. З часів Гетьманщини, яка не мала офіційної назви "Україна", нічого такого "українського" на карті не було. Хіба що Слобідсько-Українська губернія з центром у Харкові. Але її потім взяли і включили в Малоросійське (а не Українське) генерал-губернаторство і перейменували на Харківську. А саму Гетьманщину, яку якраз і непогано було б наростити за рахунок чергових царських подарунків, взяли і скасували. Яка така "Україна"? І вказано було, щоб "саме ім'я гетьманів було забуте". Теж подаруночок...

А як на рахунок Новоросії, судячи по першій карті, теж всієї "подарованої"? Беремо Новоросію на зорі її кар'єри - тобто часи Катерини. Англійська карта 1795 р. Є на ній New Russia, є. Тільки якщо ми подивимося на карту подарунків", то виявимо, що написано це на місці "України в 1654 р". Що ж сталося? Чому замість рідної України тут виникло чогось таке свіженьке? Як раз після розгону Нової Січі в 1775 р?

Карта Східного Середземномор'я, Англія, 1795

Але вивчаємо долю подарунків далі. Правобережжі України - це, мабуть подарунок Катерини, як раз Січ і разогнавшей. Кому вона подарувала? Собі начебто, - тобто Російської імперії, прийняла участь в розділах Речі Посполитої. Приєднані землі стали в підсумку не Україною, а "Західним краєм". Можемо здогадатися, краєм "чого", оскільки тон включав не тільки українські території, але й білоруські. Так що, мабуть, це був "край" імперії.

Подарунок Леніна - це весь південь і схід. Щедро, визнаємо. Тільки беремо карту "племена Новоросії" з "Полного географического описания нашого Отечества" за 1910 р. Хто живе в Новоросії? В основному малороси.

Племена Новоросії, 1910.

Тобто до Леніна на півдні та сході України вже жили українці. І, в принципі, "подарує" їм їхню землю Ленін або "не подарує", нічого не змінювалося. Вони там вже жили. В цьому ми можемо помітити тонкий нюанс російської щедрості: візьміть собі те, що вже ваше.

Тему цю ми ще продовжимо - якраз наближаємося до формування радянської України. А це вже окремий сюжет...

    Реклама на dsnews.ua