• USD 28.4
  • EUR 33.8
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Без грошей, але на чолі із Зеленським. Як Рада влаштувала передвиборчий цирк з боротьби з епідемією

Де-факто Верховна Рада поклала на президента всю повноту відповідальності за боротьбу з коронавірусом. І питати за всі провали і збої в роботі медичної системи тепер будуть саме з нього

Володимир Зеленський під час засідання Верховної Ради
Володимир Зеленський під час засідання Верховної Ради / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

20 жовтня Верховна Рада 308 голосами прийняла в цілому постанову про заходи протидії поширенню коронавірусної хвороби. Авторами документа стала група депутатів на чолі з лідером "Батьківщини" Юлією Тимошенко.

Тема коронавірусу для українських політиків дійсно благодатна. Беручи до уваги, що цифри захворюваності і смертності з кожним днем збільшуються, уряд недавно продовжив карантинні заходи до кінця року. Однак дотримуються обмежень в Україні досить формально: і маски люди носять "для галочки" на підборідді, і масові заходи проводять із завидною регулярністю, і громадський транспорт у "червоних зонах" продовжує курсувати без перебоїв. Що ж запропонували депутати, щоб протистояти росту захворюваності коронавірусом в Україні?

Національний штаб протидії біологічним загрозам

Своєю постановою Верховна Рада рекомендувала Володимиру Зеленському створити Національний штаб протидії біологічним загрозам і тут же його очолити. Чим конкретно повинен займатися новостворений орган і яка роль глави держави в ньому — точно сказати неможливо, депутати обмежилися розпливчастими формулюваннями про "оперативне реагування" на поширення коронавірусу і "координації" діяльності всіх органів влади. Крім того, штаб повинен буде створити "єдину всеукраїнську багатоканальну телефонну лінію", куди будуть дзвонити люди і повідомляти про наявність симптомів COVID-19, щоб їм призначили проведення безкоштовного ПЛР-тесту і надали необхідну допомогу. Чим народних депутатів не задовольняє вже існуюча урядова гаряча лінія (нагадаємо, всі питання щодо пандемії коронавірусу можна поставити, зателефонувавши за телефоном 1545) — незрозуміло, але, можливо, вони хочуть посадити на телефон Зеленського особисто.

При цьому в Україні вже існує цілий ряд органів, які займаються протидією коронавірусу. У нас є Координаційна рада з протидії поширенню COVID-19 при президенті Зеленському, ради та робочі групи при Кабміні, РНБО, МОЗ та Держслужбі з надзвичайних ситуацій. Усі вони засідають, обговорюють і координують один одного, ось тільки практичної користі від їх існування мало.

Як передвиборчий піар-хід, у створенні якогось штабу на чолі з особисто Зеленським є раціональне зерно. Однак де-факто депутати просто переклали на президента всю повноту відповідальності за боротьбу з коронавірусом. І питати за всі провали і збої в роботі медичної системи тепер будуть саме з нього. І хоч президент намагається піаритися на темі пандемії, по суті, хорошої реклами у нього не виходить. І після 25 жовтня рейтинг Зеленського і "слуг" продовжить падати хоча б тому, що ситуація з коронавірусом буде погіршуватися.

Безкоштовна діагностика і ПЛР-тестування

Реклама на dsnews.ua

Система тестування в Україні катастрофічно перевантажена. Навіть у приватні клініки, де за ПЛР-тест потрібно викласти від 680 до 1600 грн, щоранку вишиковуються довгі черги. Сімейні лікарі розводять руками: направити пацієнта на безкоштовний аналіз у режимі "сьогодні на сьогодні" неможливо, лабораторії працюють на межі своїх можливостей і виконувати більше тестувань фізично не можуть. У найближчі тижні ситуація повинна трохи покращитися, оскільки Кабмін вирішив залучати до тестування приватні лабораторії. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов пообіцяв вийти на показник у 50 тис. тестувань на добу.

Однак такий показник народні депутати визнали дуже низьким — у постанові зазначено, що уряд повинен забезпечити розвиток державної регіональної мережі вірусологічних лабораторій із загальною потужністю понад 100 тис. досліджень на добу. Нові лабораторії пропонують відкривати в системі медичних установ МВС, Міноборони, Національної академії медичних наук України та Міністерства охорони здоров'я. Тут же повинні регулярно тестувати медиків та інших працівників лікарень.

Крім того, в регіонах мають бути створені додаткові мобільні бригади для забору у пацієнтів біологічного матеріалу за місцем проживання та його транспортування в лабораторію. Медики повинні бути забезпечені всім необхідним обладнанням, витратними матеріалами, пальним для машин і ефективними системами індивідуального захисту. Згідно з планом депутатів ПЛР-тест пацієнту повинні робити не пізніше, ніж через чотири години з моменту його звернення на гарячу лінію.

Скасування реформи "швидкої допомоги"

Як відомо, в рамках медичної реформи в Україні була змінена система роботи екстреної допомоги. Зокрема, реформа повинна була розвантажити швидкі допомоги і направляти машини тільки до пацієнтів, які знаходяться в критичному стані та до тих, кому потрібна негайна допомога або транспортування в лікарню. Якщо у пацієнта нескладні симптоми, які не загрожують життю і здоров'ю, йому пропонують консультацію по телефону і направляють до сімейного лікаря.

Однак прийнята Верховною Радою постанова практично скасовує реформу екстреної допомоги. Документом встановлено, що на рівні місцевого самоврядування повинна бути відновлена система невідкладної медичної допомоги. Зокрема, планується створити міні-бригади, що складаються з водія і лікаря загальної практики, які будуть обслуговувати хворих з коронавірусною хворобою.

Нагадаємо, більшість пацієнтів переносять COVID-19 у легкій формі — у них є температура, втрата запаху, смаку і сухий кашель, проте постійна присутність лікаря в такій ситуації необов'язкова. Але люди все ще налякані новим вірусом, тому сумніватися в тому, що швидку викликатимуть при будь-якому чиху, не доводиться.

Оснащення лікарень медичним обладнанням та засобами захисту

Депутати встановили, що всі лікарні, які беруть хворих з коронавірусною хворобою, повинні бути в повній мірі оснащені звичайними ліжками, стаціонарними ліжками, на яких надають інтенсивну і реанімаційну медичну допомогу, апаратами КТ, ШВЛ, ЕКМО, а також медичним киснем. При цьому організація додаткових ліжок для лікування коронавірусної хвороби не повинна вплинути на кількість ліжок для лікування інших захворювань.

Також для боротьби з коронавірусом у лікарнях повинен бути в наявності тримісячний запас засобів індивідуального захисту і дезінфектантів, двомісячний запас ліків.

Швидше за все, додаткові місця для хворих коронавірусною хворобою почнуть створювати на базі медичних закладів МВС, Міноборони і МОЗ, однак чи вистачить там місць, поки зрозуміти складно. За словами мера Києва Віталія Кличка, на даний момент у Києві зайнято вже понад 70% ліжок, а кількість хворих збільшується щодня.

Та й із забезпеченням лікарень обладнанням все далеко не гладко. Через проблеми з державними закупівлями, 200 апаратів ШВЛ купили тільки в жовтні, хоча гроші на них були виділені ще в квітні. Тому плани депутатів забезпечити всі лікарні всім необхідним в стислі терміни виглядають абсолютно утопічно.

Страховка і безкоштовні обіди для лікарів

Після восьми місяців пандемії і боротьби з коронавірусом згадали депутати і про медиків. Зокрема, тепер всіх медиків первинної, екстреної допомоги та лікарень для госпіталізації хворих з коронавірусом повинні забезпечити засобами індивідуального захисту і обов'язковим державним страхуванням на випадок захворювання COVID-19 — у розмірі 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Крім того, в лікарнях повинні бути створені місця відпочинку, а всім медпрацівникам надано безкоштовне харчування.

Ще один "подарунок" — це надання додаткової доплати в розмірі до 300% зарплати немедичним працівникам бригад екстреної медичної допомоги та всім співробітникам лікарень, які надають допомогу хворим з COVID-19. І це було б смішно, якщо не було так сумно, адже свої надбавки отримали ще далеко не всі медики. І тут все кивають один на одного і перекладають відповідальність: у лікарнях запевняють, що грошей виділили недостатньо, в Міністерстві охорони здоров'я — що більше 450 лікарень ще не подали заявки на виплату додаткових виплат (300% від зарплати для лікарів).

Виробництво українських ПЛР-тестів і вакцин

Ще одна ідея, яку не раз повторювали всі можновладці — від президента до депутатів — виробництво українських ПЛР-тестів. Згідно з постановою виробляти вітчизняні тести будуть на базі Інституту молекулярної біології і генетики НАН України. Крім того, повинна бути створена державна програма стимулювання розробки і виробництва ліків та імунобіологічних препаратів для лікування коронавірусної хвороби. Здійснювати такий план депутати пропонують шляхом формування держзамовлення або довгострокових бюджетних зобов'язань. І як тут не згадати знаменитий "мільйон від Зеленського" на винахід вакцин? Президент, до речі, ідею не закинув — ось тільки недавно в Австрії запевняв, що Україна готова до масового виробництва вакцини проти коронавірусу, аі препарат буде готовий вже в 2021 р.

Звідки гроші

Найцікавіше питання — звідки депутати збираються брати гроші на втілення в життя своїх наполеонівських планів? На думку авторів постанови, реалізація всіх зазначених у документі заходів не потребує виділення додаткових коштів з державного бюджету — депутати пропонують взяти гроші з Фонду боротьби з коронавірусом. Ось тільки фонд на 2020 р. абсолютно порожній. Станом на вересень з нього були розподілені 65,4 млрд грн, тобто 99% фонду, але тільки 25% було направлено на сферу охорони здоров'я. Та й то — велике питання, наскільки ефективно вони були використані; аудит, схоже, проводити ніхто не збирається. Ну а левова частина грошей пущена на будівництво доріг і доплати поліцейським і співробітникам Нацгвардії.

Тобто постанова Ради про заходи протидії поширенню коронавірусної хвороби повністю відірвана від реальності. Намагаючись максимально задобрити електорат перед виборами і виступити за все хороше проти всього поганого, депутати просто не передбачили інструментів для реалізації документа. Можна скільки завгодно говорити про 100 тис. безкоштовних тестувань у день і повне забезпечення лікарень апаратами ШВЛ, але якщо грошей немає — одними розмовами казку бувальщиною не зробиш. Тобто Рада фактично влаштувала передвиборчий цирк з боротьби з епідемією.

    Реклама на dsnews.ua