• USD 28.2
  • EUR 34.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Штрафи за відсутність масок для бізнесу. Як не перетворити боротьбу з пандемією на нові "маски-шоу"

Депутати пропонують формулу, за якою за відсутність маски у громадських місцях відповідальність нестимуть не лише відвідувачі, але і власники бізнесу

Олена Степанова
Олена Степанова
Реклама на dsnews.ua

Прийнятий на початку минулого місяця проект Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (реєстр. номер 3890), якого бізнес боїться не менш ніж COVID-19, готується до другого читання. Засідання Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування призначено на 2 грудня 2020 року.

Чи прислухається профільний Комітет до зауважень експертів, Комітету з питань антикорупційної політики та бізнесу? Чи буде бізнес нести відповідальність лише за те, виконання чого він може реально забезпечити? Чи вкотре за цей рік влада «відмахнеться» від реалій, поставивши «галочку» в переліку антиковідних заходів та переклавши тягар відповідальності щодо непоширення (COVID-19) на суб’єктів господарювання?

Ризики для бізнесу: корупція та небезпека для працівників

Суть проєкту, прийнятого в першому читанні, проста — за відсутність маски у громадських місцях відповідальність нестимуть не лише відвідувачі таких місць, але і власники бізнесу. Висока мета цілком зрозуміла – кількість хворих на коронавірусну хворобу щоденно зростає. Проте методи перетворюють проєкт з протидії хворобі на протидію бізнесу.

За що ж пропонується накладати штраф від 3400 до 5100 грн? На папері все просто – за пропуск, допуск в громадські будинки, споруди, громадський транспорт під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту або невжиття заходів щодо перебування особи без засобів індивідуального захисту у зазначених місцях.

Проте, про які саме дії йдеться? Яких саме заходів працівникам необхідно вживати щодо осіб, які перебувають в закладі без маски? Проєкт, замість відповідей, дає можливості для широкого трактування. Як наслідок – представники бізнесу не мають чіткого розуміння, що саме вони повинні робити, а контролюючі органи – отримують додатковий інструмент для тиску на бізнес.

Що ж, в разі прийняття проєкту без значних доопрацювань, чекайте звітності про штрафи. Їх буде багато. І їх будуть накладати на усіх суб’єктів – від великого торгівельного центру (які зазвичай принаймні хоч мають охорону на вході) до ФОП, що тримає невелику крамничку. Чекайте повідомлення про конфлікти, в тому числі, бійки через відсутність масок, які з’являються у пресі дедалі частіше.

Реклама на dsnews.ua

Можливі рішення

Чи (з)може парламент знайти збалансовані рішення? Чи вони існують?

Рецепт балансу простий – максимально конкретно визначити випадки, в яких наступатиме відповідальність. Важливо, щоб йшлося саме про ті ситуації, в яких бізнес має можливість вплинути на ситуацію, а у держави буде можливість перевірити, чи були вжиті відповідні заходи. Не заміна одних непрацюючих норм на інші, а саме реальне моделювання ситуації та усвідомлення власної відповідальності за кожний неправомірно накладений штраф, за кожний потенційно можливий хабар та кожний закритий під тиском бізнес.

Реально – це не обслуговувати в магазині особу, яка не вдягнула маску, або відповідати за наявність маски у свого працівника, який обслуговує споживача. Реально – це встановити інформаційні попереджувальні таблички на вході – якщо вимоги до таких табличок будуть чітко законодавчо визначені. І зовсім нереально – це бігати за кожним відвідувачем, або боротися з тим, хто попри попередження, заходить в приміщення без маски або знімає її всередині.

Баланс інтересів, це коли бізнес та контролюючі органи будуть чітко та однозначно розуміти, які дії можуть призвести до фінансових санкцій, а бізнес реально може вжити відповідних заходів. Як результат, будемо мати більше запобіжників коронавірусній інфекції та зловживанням, менше – потенційних оскаржень накладених санкцій в судовому порядку, менше хабарів та більше поваги до держави. Про це також треба дбати. Попри карантин!

Олена Степанова, юрист практики стратегічних комунікацій, Hillmont Partners

    Реклама на dsnews.ua