• USD 27.7
  • EUR 32.8
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Соратник Януковича з медаллю від Табачника. Що потрібно знати про потенційного чолі МОН Шкарлете

Новим міністром освіти і науки України може стати ректор Чернігівського державного технологічного університету Сергій Шкарлет
Фото: gorod.cn.ua
Фото: gorod.cn.ua
Реклама на dsnews.ua

У середу, 3 червня, комітет Верховної Ради з освіти провів співбесіду з кандидатом на пост глави МОН Сергієм Шкарлетом. Його кандидатуру запропонували розглянути ректори низки українських університетів, а також, за чутками, за його призначення виступають представники Офісу президента. Комітет ж конкретного рішення про затвердження кандидатури поки не прийняв - надто вже неоднозначною видається постать Шкарлета. "ДС" зібрав всю інформацію, яку потрібно знати про потенційного міністра освіти і науки.

Досвід роботи

Шкарлет народився в 1972 р. в місті Коканд в Узбекистані. Пізніше родина переїхала в Україну, і школу Сергій закінчував уже в Ніжині. У 1989 р. він поступив у Київський політехнічний інститут на факультет прикладної математики за спеціальністю "Математичне забезпечення систем автоматизації". Друга освіта Шкарлет отримав у Фінансово-економічному інституті при Чернігівському технологічному інституті за спеціальністю "Облік і аудит". Саме економіка є його основною спеціалізацією, у 2000 р. він захистив дисертацію на тему "Економічне управління інноваційною підприємницькою діяльністю в області створення програмного забезпечення" і став кандидатом наук.

Кілька місяців 1995 р. Шкарлет працював інженером-конструктором Ніжинського НВК "Прогрес", однак після пере профілізації перейшов на роботу в Чернігівський технологічний інститут на кафедру економетрії обліку і аудиту. За роки роботи в інституті він піднявся по кар'єрних сходах до позиції ректора.

Плагіат у монографії

Проект false-science, який займається дослідженням наукових робіт в Україні та виявлення плагіату, знайшов масштабні запозичення в монографії Шкарлета "Фінансові інструменти державної політики економічного розвитку в Україні". Зокрема, в тексті були знайдені цілі абзаци з роботи кандидата економічних наук Тетяни Бугай "Методичні підходи до оцінки ефективності бюджетного процесу в Україні". Згідно з дослідженням Шкарлет взяв з цієї статті не лише деякі висловлювання, але навіть таблиці та висновки.

У цій же монографії був виявлений і плагіат з іншої наукової роботи - статті Оксани Апаровой "Фінансові інструменти державної політики економічного розвитку: Європейський досвід".

Реклама на dsnews.ua

Звичайно ж, ні статті Бугай, ні статті Апаровой у списку використаної літератури монографії Шкарлета немає.

Політичні погляди

Сергій Шкарлет повністю поділяє погляди "Партії регіонів" - він був її членом і підтримував Віктора Януковича як кандидата в президенти ще в 2004 р. В одному зі своїх інтерв'ю місцевій телерадіокомпанії "Свобода" він розповів, що "політичні орієнтири обрав ще в 2004 році. (...) Не змінив своїх переконань навіть тоді, коли довелося випробувати на собі певний тиск тодішньої правлячої партії, яка наполегливо пропонувала отримати її партквиток. Я повністю поділяю погляди і принципи "Партії регіонів". Впевнений, разом із президентом ми збудуємо міцну вертикаль влади, яка буде займатися справою і досягне значних результатів".

У часи президентства Віктора Януковича Шкарлет працював у Комітеті з Державної премії України в галузі освіти, також він деякий час був членом акредитаційної комісії.

Також потенційний глава МОН має досить тісні зв'язки з колишнім міністром освіти Дмитром Табачником. Шкарлет навіть отримав від нього нагрудний знак та посвідчення "Заслужений діяч науки і техніки" - нагороду Табачник вручав особисто.

Шкарлет підтримував Партію регіонів і Віктора Януковича навіть в період Революції гідності. Більш того, за інформацією LIGA.netвін погрожував студентів свого університету, які вирішили підтримати Майдан. Таку інформацію підтвердив і тодішній декан Чернігівського державного технологічного університету Олександр Кухарук. "Це правда. Він навіть вимагав зняти з гуртожитку український прапор, а потім домовився зі студентами, які це зробили", - розповів Кухарук.

Після втечі Януковича з країни і зміни влади Шкарлет все ж вийшов зі складу "Партії регіонів" і спробував балотуватися до Чернігівської обласної ради від "Блоку Петра Порошенко" на місцевих виборах в 2015 р. Однак отримати мандат у нього не вийшло.

За словами члена комітету Верховної Ради з освіти Інни Совсун, на співбесіді 3 червня депутати запитали Шкарлета про членство в "Партії регіонів". Спочатку він заперечував свою причетність до партії, проте потім все ж визнав, що у нього був партійний квиток, але додав, що "ви ж розумієте, це було таке, не можна було інакше". "Коли я сказала, що знаю ректорів, які точно робили інакше, Сергій Шкарлет знизав плечима, мабуть, йому не було чого сказати", - зазначила Совсун.

Чим буде займатися Шкарлет на посаді міністра освіти

Точної інформації про плани Шкарлета на посаді глави МОН поки немає - він не давав коментарів і не спілкувався зі ЗМІ. У той же час про його орієнтири можна дізнатися з відгуків інших людей, причетних до сфери освіти.

За словами Інни Совсун, на співбесіді в комітеті Шкарлет заявив, що йде в міністри, так як у нього в родині всі педагоги. Більш розгорнуту програму дій він не представив депутатам довелося задовольнятися таким розмитим відповіддю.

У той же час колишній міністр освіти Ганна Новосад розповіла, що кандидатуру Шкарлета гаряче підтримують ректори, так як їм потрібен зручний міністр, який гарантує збереження посад. Вона також додала, що на посаді глави МОН Шкарлет може зайнятися скасуванням обов'язкової здачі ЗНО на вступ до університетів після коледжів та ЗНО на вступ до магістратури, а також скасуванням показників ефективності ректорів, які дозволяють достроково розривати договори. Також Новосад побоюється, що Шкарлет може скасувати фінансування університетів за результатами їх діяльності.

Також в ЗМІ з'явилася інформація про те, що може бути знято обмеження на перебування ректора на посаді протягом більш ніж двох термінів.

    Реклама на dsnews.ua