• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Список "сумнівних ліків" від ЦПК недостовірний, — учений-фармаколог

Список "сумнівних ліків", який опублікував Центр протидії корупції, складали люди без спеціальної освіти та повноважень

Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Таку заяву зробив доктор медичних наук, професор кафедри фармакології ДДМУ Віталій Мамчур у своєму коментарі для Lenta.ua, передає "Обозреватель".

Звіт під назвою "Як в Україні щороку зливаються мільярди гривень на сумнівні ліки" готувався за сприяння Фонду "Відродження" та був опублікований ЦПК у жовтні цього року. Як стверджує організація, яку очолює Віталій Шабунін, у 2020 році українці витратили 14 млрд грн на "ліки без доведеної ефективності".

Проте ряд медиків поставив під сумнів цей звіт, оскільки в команді ЦПК, яка його готувала, не було жодного фахівця з фармакології. Участь у складанні звіту брали дитячий лікар-інфекціоніст Федір Лапій, лікар-анестезіолог Назарій Лавровський, а також юрист, аналітик, експерт та дизайнер ГО "Центр протидії корупції".

"Судити про ефективність, безпеку та якість лікарських засобів може і має робити тільки спеціаліст, і перш за все, фармаколог в особі експертів ГЕЦ МОЗ України, вчених фармакологів 20-ти медичних університетів, Інституту фармакології та токсикології НАМН України, ДНЦЛЗ, науково-педагогічних співробітників НФаУ. І тільки! Що вони й роблять у процесі реєстрації лікарських препаратів", – прокоментував ситуацію доктор медичних наук, професор кафедри фармакології ДДМУ Віталій Мамчур.

"Тому ніхто не дає права "експертам", не маючи спеціальної освіти, знань та повноважень, судити про ефективність та безпеку передліків, лікарських засобів у різних лікарських формах. Хто проводив експертизу цього "звіту"? І взагалі хотілося б побачити власні науково-медичні публікації з дисертаційної роботи цих експертів. Є наукова професійна етика, яку в цьому випадку тотально нехтують", — наголосив Мамчур.

Як зазначає Lenta.ua, абсолютна більшість ліків, оголошених ЦПК "сумнівними" є препаратами українського виробництва, які давно й активно застосовуються в медичній практиці.

"Звіт ЦПК містить також твердження про те, що в інструкціях до препаратів містяться неправильні дані щодо їх ефективності. При цьому не наведено жодних доказів – у звіті відсутній аналіз конкретних інструкцій. Фактично ЦПК закликає пацієнтів та лікарів не довіряти офіційним інструкціям щодо медичного застосування препаратів, які пройшли повну експертизу уповноваженим державним органом та підписані Міністром", — йдеться у статті.

Також видання зазначає, що вихід дослідження ЦПК збігся за часом із рішенням МОЗ про включення до протоколів лікування COVID-19 противірусної терапії за початкових стадій розвитку вірусної інфекції (в домашніх умовах). Таким чином, до списку "сумнівних" потрапили всі вітчизняні противірусні препарати, які лікарі наразі можуть прописати хворому для противірусної терапії.

    Реклама на dsnews.ua