• USD 27.9
  • EUR 33.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Терміни Зеленського. Чому українська диктатура може виявитися гіршою за білоруську

Володимир Зеленський, який сьогодні намагається знайти щось підсудне в діях президента Порошенка, завтра сам може стати фігурантом кримінальних справ. Ось тільки це завтра без Зеленського в президентському кріслі може і не настати

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Поява Зеленського в образі Голобородько стартувала на хвилі ейфорії від 73% голосів, отриманих на виборах президента, і монобільшості в ВР. Як наслідок, рамки закону сприймалися президентом як прикрий анахронізм і, в усякому разі, як незначна деталь у порівнянні з законами успішного шоу. Це породило чимало сумнівних епізодів, до числа найяскравіших з яких можна віднести, наприклад, "приватний візит в Оман", а зі свіжого і довгограючого згадати низку скандалів з Єрмаком, що стала серіалом без кінця. Дуже різнобічною людиною виявився новий глава ОП, значно яскравішим, ніж його попередник Андрій Богдан.

Утім, і призначення Богдана, і десятки інших кадрових рішень, і діра в бюджеті, яку намагаються заткнути друкарським верстатом, і відведення військ, і згортання армійських програм, і справи проти критиків Зеленського про "замах" на нього, і безліч інших епізодів не тільки можуть, але й повинні будуть стати в подальшому предметом розслідування. Реальність, яка вилізе на світ, коли декорації і репризи "95 Кварталу" перестануть загороджувати її від нас, вже обіцяє перевершити найпохмуріші очікування поінформованих песимістів. Проте Зеленський не досидів ще й до половини свого терміну.

Інакше кажучи, шанс залишитися на волі, склавши повноваження, у Володимира Олександровича дуже невеликий. І навіть якщо він сам, через специфічне сприйняття реальності, цього не розуміє, його оточення бачить небезпеку і вживає заходів, щоб перебування їхнього патрона на Банковій тривало якомога довше. Обмовка Зеленського про те, що він вже зараз замислюється про висунення на другий термін, не була випадковістю. Підготовка до висування йде повним ходом. У ній видно три напрямки.

Знищити тих, з ким неможливий компроміс

Інтерв'ю Зеленського BBC вже було детально розібране. Але частина, де мова зайшла про Петра Порошенка, варта того, щоб привести її повністю.

ВВС: Вам потрібен час на ваш антикорупційний хрестовий похід. У той же час людині, яку ви призначили керувати цим хрестовим походом (йдеться про генпрокурора Руслана Рябошапку. — "ДС"), ви даєте тільки шість місяців. Це тому, що він хотів кинути виклик так званим важливим людям, а ви не хочете, щоб переслідували олігархів?

В.З.: Вони нікого не посадили. Вони могли не пересаджати всіх корупціонерів, я розумію, півроку — дуже мало. Але повинні бути кроки, ми повинні відповідати перед суспільством, якому ми пообіцяли, що будуть посадки. Ми це обіцяли. І якщо зараз чинний генпрокурор, новий генпрокурор, якщо вона — це вона, жінка, професійна жінка, — якщо вона до кінця року не покаже свого результату, їй я дам таку ж відповідь.

Реклама на dsnews.ua

ВВС: Цікаво, чи не так, що один дуже відомий діяч, олігарх, якого ви, ваш уряд переслідуєте щосили, — це ваш політичний суперник Петро Порошенко, колишній президент. Здається, проти нього зараз є 15 справ. У той же час багатьох інших олігархів, щодо фінансової діяльності яких звучать звинувачення, ніхто взагалі не чіпає. Ви, здається, рішуче налаштовані переслідувати тільки Порошенка. Чому?

В.З.: Чесно кажучи, я не впливаю на правоохоронні органи. Але, правда, з самого початку я їх збирав, новий склад, я їх збирав і говорив: "Будь ласка, немає своїх-чужих, всі олігархи, вони повинні жити за законом". Порошенко — один із цих олігархів.

Але Петро Порошенко виділяється серед інших українських олігархів — він ще й патріот незалежної України. Зеленський же, його оточення, і велика частина виборців "Слуги народу" являють собою тип пострадянського обивателя, що ностальгує за вигаданим образом СРСР. Шлях до реставрації Союзу, хай і часткової, ці люди бачать у зближенні з Росією, не замислюючись над тим, які наслідки це матиме для України. Втім, вони взагалі не розуміють, як Росія і Україна можуть існувати окремо, тому гасло Зеленського "треба просто перестати стріляти" випливає з їхніх поглядів із залізною неминучістю. А Петро Порошенко як один із центрів тяжіння патріотичних сил є головним і найпослідовнішим політичним противником Володимира Зеленського та його прихильників.

Одного цього вже досить для вичерпного пояснення системного полювання, яке відкрила на Петра Порошенка "голобородькова влада" на чолі із Зеленським, тому другу причину, про яку в соцмережах говорять злі язики, комплекс крихітки Цахеса, можна поки виключити з розгляду.

Потіснити конкурентів і встановити перемир'я

Усі партії і політики, які роблять ставку на зближення з Росією, а також на обмеженість обивателя, замкнутого на власних проблемах і який "не цікавиться політикою", так чи інакше конкурують зі "Слугою" на загальній частині електорального поля. Разом з тим їх (без) ідейну подібність уможливлює і союзи СН з ними. Про такі союзи, як і про неможливість союзу з патріотичними партіями, в рядах СН вже говорять відкрито. Правда, від прямого союзу з ОПЗЖ "слуги народу" поки відхрестилися, але вибори ще не пройшли, і ОПЗЖ конкурує з СН за загальний для них обох електорат. Коли ж пиріг буде поділений, позиції Зеленського і його партії можуть дуже змінитися. Наскільки — видно на прикладі "зарплат вчителям в 4 тис. євро". Сподіваюся, що всі вчителі, які голосували за Зеленського, вже записалися в чергу на їх отримання і чекають, не втрачаючи надії.

Зламати всі бар'єри

Знецінити владу, державу, закони, мораль і насамперед український патріотизм, звівши все до набору плоских жартів, — ось найважливіша частина плану, яку команда Зеленського реалізує з найбільшою послідовністю, прийнявши естафету від шоу "95 Кварталу", яке вирішувало раніше ту саму задачу. Історія з опитуванням, раптово призначеним на день виборів, 25 жовтня, — типовий крок у цьому напрямку.

Подивимося, як розвивалися події.

Насамперед президент раптово оголосив про те, що одночасно з виборами буде проведено якесь "народне опитування". Очевидна маніпулятивна і повна антиконституційність цієї витівки, а також продумано-фамільярний тон звернення президента до громадян, викликали обурення патріотично налаштованої частини суспільства. Електорат же СН все це, звичайно ж, з легкістю проковтнув. Тут важливо розуміти: і те, й інше входило в розрахунки організаторів акції.

Коли хвиля обурення досягла межі, ОП раптово виступив з поясненням, що "народне опитування" — ніякий не референдум і "прямої юридичної сили" не матиме. Проводити його будуть поза виборчими дільницями, на виході з них, хоча тут є сумніви, що саме на виході, а не на вході. Залишилося, правда, не розкрите джерело фінансування цієї витівки, але при наявності Фонду боротьби з коронавірусом все, ймовірно, вирішиться без особливих проблем.

Таким чином, скандальну історію звели до милого жарті все в тому ж таки стилі "95 Кварталу", і мережею вже гуляють варіанти питань, які, можливо, задасть Зеленський. Але є і питання, яке не увійде в "голобородькову грамоту", яку роздаватимуть біля виборчих дільниць: наскільки доречні такі спектаклі на фініші передвиборчої кампанії? Зауважте, ми ще не бачили питань, які будуть задані в день виборів. Але ж "відсутність прямих юридичних наслідків" не означає відсутності впливу на результат голосування.

Якби Зеленський не був прикритий президентською недоторканністю, усі ці питання йому, ймовірно, вже поставили б слідчі. Але з-під даху ОП "народне опитування" буде проведене безперешкодно і виконає свою головну задачу з перетворення виборів в балаган.

Навіть єдина витівка такого роду була б обурлива. Але вона не одинична! "Народне опитування" — лише один з елементів загальної кампанії з розмивання законності в Україні, що здійснюється Зеленським і СН. І тут ми виходимо на слизьке роздоріжжя.

Якщо Зеленський, відбувши перший термін, програє президентські вибори кандидату від патріотичних сил, то і він, і його команда швидко виявляться в ролі підслідних. І навіть якщо вони програють проросійському кандидатові, їх все одно пустять під ніж, щоб усунути конкурентів в цьому секторі електорального поля. Але якщо до кінця першого терміну Зеленського законність в Україні буде розхитана достатньою мірою, він не програє ні при якій розкладці і впевнено пройде на другий термін. Який, з урахуванням подальшого розхитування законодавчої системи, включаючи Конституцію, плавно перетече в третій, потім в четвертий і далі.

Так, Зеленський не схожий на Лукашенка. Але, по-перше, влада змінює людей, і така схожість з часом може виявитися, особливо в методах придушення протестів. А по-друге, особливості особистості і поглядів Зеленського перетворюють його в майже ідеальну рукавичку, яку можна натягнути на будь-яку руку, кермуючою Україною, особливо якщо та простягнеться з Москви.

І чим частіше Зеленський буде порушувати закон, неважливо, чи з власної волі, чи під впливом оточення, тим більше у нього буде причин чіплятися за крісло, щоб залишатися безкарним. Це означає, що кожен його крок з балаганізації України на крок наближає нас і до диктатури.

Не варто впадати в оману і щодо комічного образу, перенесеного Зеленським з репертуару "95 Кварталу" в українські політичні реалії. Там, де лиходій, який захопив владу, згуртує суспільство для спільного опору, блазень, знецінивши і добро, і зло, перетворить країну в карнавал, в якому серйозна розмова про що-небудь, крім продажу квитків, недоречна, а колишні громадяни валять натовпом, шукаючи невигадливих розваг.

    Реклама на dsnews.ua