• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Світлана Ройз: Про "сайтах смерті", підліткові суїциди й Життя

Стабілізаційно-профілактичне багатогранне, практичне. Про безпеку підлітків і батьків взагалі
Фото: facebook.com/svetlanaroyz
Фото: facebook.com/svetlanaroyz
Реклама на dsnews.ua

Коротко не виходить.

1. Коли з'являється будь-яка інформація, яка викликає страх за життя - своє та близьких, особливо дітей, (ми так і вимовляємо - "зачіпає за живе"), інформація, що провокує паніку - про свинячий грип, позачерговому падінні метеорита, незапланований напад інопланетян - у будь-якої людини на час відключається раціональне і критичне мислення. Ми стаємо веденими. Коли ми стикаємося з інформацією, що викликає паніку - це привід для нас зробити вдих, видих, відсторонитися від інформації на час (включити раціональне мислення) і подивитися, до чого підштовхує нас інформація або від чого відволікає. Як правило, "за нею" буде простежуватися побудованим для нас (за нас) траєкторія думок і дій - терміново купуйте вакцини від грипу, продавайте будинки в цьому районі, голосуйте за N, контролюйте дітей, відключайте від інтернету, думати ніколи - терміново щось робіть!!!! (Під паніку батьків можна вкинути, наприклад, інформацію, що сайти запускалися з України, або створені людиною з грузинської-єврейської - німецьким прізвищем... Потім можна написати мільйон спростувань, але осад залишиться - це я спеціально нагнітаю :-)).

Наша задача, коли ми потрапляємо під дію паніки - зробити все, що нам доступно (вимкнути соцмережі, зробити дихальні вправи, прийняти душ, плескати долонями своє тіло, намалювати коло, поставити всередині нього точку - (коло - межі нашого внутрішнього простору, точка - ми всередині) уявити, що за межами кола - весь зовнішній сміття, зовнішня інформація. Розмалювати самостійно цей круг будь каляками-маляками (це найпростіша робота з мандалою) - наше завдання - вийти хоч на час з-під хвилі емоцій, почати збирати раціональну інформацію.

Дорогі колеги, коли ви створюєте дуже потрібні зараз матеріали, будь ласка, не вказуйте статистику дитячої смертності. Будь-який батько, побачивши таку статистику, реагує не на обнадеживаюшие цифри, там може стояти цифра 1. А на сам факт. І будь-яка цифра для нього буде не раціональної інформацією, а підтвердженням його страху.

2. У мене немає стопудовых даних і інформації, щоб підтвердити те, що написано в прокатывающейся по інтернету статті, як і немає стопудовых спростувань. Будемо відразу розглядати, дві версії. Якщо це неправда - що робити, яка техніка безпеки. Якщо це правда - що робити. Яка техніка безпеки.

3. Від одного зі своїх викладачів - це була жінка з Швейцарії на модулі про харчовому поведінці - я знаю про існування в Європі закритих підліткових груп, в яких дітей втягували в анорексію і булімію. Ці групи відстежувалися, міняли локації. "За ними" були явно дорослі люди. Групи називалися "за Ганну", "За Мію" (за анорексію, за булімію). "Протиотрутою" для таких груп була хвиля фотографій, публікацій та акцій на підтримку "здорового тіла", поява кіно-героїв з живими, не анорексичних-модельними формами, статті та матеріали про формування здорової прихильності. Анорексія і булімія - симпотмы порушення прихильності. і це та ж форма "відходу", і "чіпляється" тими ж тригерами, що описані в статті.

Погана новина - такі групи реально існують.
Хороша новина. На території України за 7 років відстеження я не зустрічав згадки про таких групах.

Реклама на dsnews.ua

Не знаю - це питання часу, менталітету або конспірації.
Погана новина - програмісти підтвердили, що відстежити адреси груп неможливо. Але - за запитом певних служб, які повинні цим займатися, адміністратори ВК, ФБ та ін повинні надавати доступ до серверних даними.

4. Хороша новина - про це поки що немає наукових досліджень, це не підтверджено статистикою. Це версія, але дуже робоча і правдоподібна. За ці кілька років психотипи дітей в Росії та Україні стали відрізнятися. Відношення і сприйняття майбутнього, відчуття своєї можливості вплинути на хід історії, хід свого життя, можливість протистояти силі - це набуття Революції Гідності, волонтерського руху. (Навіть якщо дитина просто "фоном" вловлював інформацію). * чим більше в родині чутні слова - все пропало, зрада, злили нас, ми не на що вплинути не можемо, - тим більше фон безпорадності і "ведомости" у наших дітей. Чим більше конкретних, нехай маленьких дій, чим більше власної маленької відповідальності - хоч квіти полити або посадити біля під'їзду, хоч урну поставити, сміття розділити, здати батарейки, зібрати книги для дитячого будинку - тим більше відчуття особистої сили та потрібності світу.

5. Новина погана - раніше підлітки кучкувалися в субкультури. Субкультура була потрібна тим, кому не вистачало сили свого "Я". Як маленькі рибки збиваються в зграйки, щоб велика пропливає рибина їх по одній не з'їла, а сприймала всю зграю, як велику рибу, так і діти кучкувалися в субкультури - за своєї провідної травмі. В більшості своїй все переростали субкультури, виходили з них, знаходячи своє Я. Спілкування в цих субкультурах було живе - офлайновое, все-таки з більшою прогнозированностью і відповідальністю. Сучасні субкультури пішли в мережу. Віртуальний світ - створює певний транс, він дійсно створює відчуття "паралельної реальності", задзеркалля. У цьому трансі послабляється критичність. * чим більше в житті дитини будь-якого віку віртуального - планшетного простору, тим більше повинно бути "об'ємних" тривимірних дій і контактів (ліпити, робити орігамі, створювати лего-міста, шити, займатися квілінгом, робити моделі літаків, збирати 3D пазли, ходити на картинг ...)

*Потрібно намагатися допомогти дитині побудувати нові відносини в реальному житті - я дуже рекомендую проектні табору. (Стандартний навчальний табір - місце, де дитина залишається веденим. Проектний - у дитини крім контактів з'являється своя власна значуща мета та місце в соціумі і реалізації. Він сам вибирає траєкторію і швидкість руху, глибину занурення і участі. Робота над проектом - позитивна субкультура.- це гарна новина
Смайлик "smile"

*потрібно створити ритуал - він корисний і для тих дорослих, кіт підсідають на серіали, залипають в соцмережі - коли вимикається комп'ютер (телевізор) потрібно зробити дію, "виводить з трансу", подзвонити у дзвіночок, плеснути в долоні, вмитися. (Ознака того, що ми "вийшли з трансу" - ми легко переключається на всіх рівнях на іншу задачу).

Загальні риси дітей, описаних у статті. Профілактика.
- Некритичне сприйняття інформації. Як тільки з'являвся питання - хто ви? Навіщо це потрібно робити? - діти виганяли з групи.
Нам потрібно вчити дітей і себе ставити незручні питання і взагалі задавати питання (згадайте, що ви відповідали приблизно в 4 роки дитині на все його "чому"? - виростеш, зрозумієш? Або разом з ним шукали відповіді). Школа, на жаль, відбиває бажання і можливість задавати питання взагалі. У дитини з батьком повинна залишитися можливість запитати - навіщо мені це робити? Чому?

Нам потрібні дії в реалі, включають логічне мислення і здорову критичність:

Квест-кімнати, і міські квести, головоломки, кросворди, детективи.

Вирізання, різьбярство - як це не дивно, стимулюють здорову критичність, вибірковість і трансформують тривожність перед можливістю помилки.

Класична музика стимулює інтелект. (Ви помічали, що під класичну музику складно рекламувати всяку муть? - включається опір і критичність). Заняття музикою розвивають різні структури мозку, включаючи критичність і вольову сферу.

Слідкуйте за тим, щоб у дитини (і у дорослого) було час без звукового шуму (без навушників, музики, голосів у телевізорі)- кілька хвилин тиші стимулює роботу гіпокампу - частині мозку, яка впорядковує інформацію, допомагає систематизувати досвід і емоції. це допоможе, як мінімум, вийти з трансу і включити здорову критичність.
Необхідно дати дитині право на слово "НІ", самим навчитися його вчасно вимовляти. (Напевно, напишу про це пізніше).

- У цих дітей спеціально порушувався режим сну. Підлітковий вік - час надмірного навантаження на всі системи органів. Сон - можливість упорядкування інформації і відновлення на всіх рівнях. Просоночний стан - це транс. Під час такого трансу можна впихнути в дитини (і у дорослого) все, що завгодно. Якщо дитина не виспався - у нього підвищується рівень тривоги, сугестивності, знижується імунітет як фізичний, так і психологічний, він стає більш категоричним - а світ підлітка і так чорно-білий. Невиспаний підліток сприймає сигнали зовнішнього світу через фільтр. А який фільтр у нього вставили або він сам виростив -вужа зрозуміти складно.
* Єдиний випадок, коли я б включала гиперконтроль - з вимиканням інтернету, вайфая - в нічний час.

- Вони слухали "спеціальну музику" і читали певні тексти.
Пісні та вірші вводять нас в транс. Будь-яка ритмизация - впливає на стовбурові структури мозку і часто інформація сприймається в обхід свідомості. Ми згадуємо відчуття від прочитаного та прослуханого, а не конкретну інформацію. Проаналізуйте самі тексти пісень, які ви любите і слухаєте, особливо за кермом, коли мозок зайнятий контролем дороги, проаналізуйте вірші, кіт читаєте. Щиро поцікавтеся, що слухають діти і що вони читають. Транс може бути і позитивним
Смайлик "smile"

- Вони "заслужили" участь в групі.
Якщо всередині нас є програма - любов, увагу, заохочення, погладжування потрібно заслуговувати - нас легко підсадити на гачок. (Дорослих взагалі легко зачепити - обіцянкою премії, підвищення, нагороди...). Діти повинні знати - любов батьків, місце в серці батьків у них є завжди. Питання частий до батьків на консультаціях - а якщо б вам не було чим пишатися в дитині, якщо б він не демонстрував успішність, він був упевнений у вашій любові? Чи є у дитини це відчуття - мене люблять просто так? (Це відчуття може дати тільки той батько, який сам в цьому впевнений). Формується це відчуття рано - до 2 років. Почитайте, будь ласка, будь-які матеріали про формування прив'язаностей.
Є мультфільм - Курча Ципа - який можна дивитися заради однієї фрази тата головного героя - мені так шкода, що ти вирішив, що моє кохання потрібно заслуговувати.

- у них з'являлася мета і відчуття приналежності до чогось більшого. Чи є у дитини в реальному житті відчуття МИ? Чи є домашні ритуали, є відчуття приналежності до сили роду? Є відчуття відповідальності і свого внеску в сім'ю?
Перше домашнє завдання, яке я даю сім'ям - зробити сімейний портрет, де були б усі члени сім'ї. Він повинен висіти в кімнаті дитини - щоб підсвідомість сприймало - ми банда.

Я вже писала про проектних таборах, про театральних студіях, про місця, де підлітки можуть у групі працювати над конкретними проектами.

- відчуття власної цінності і значущості в житті. Чи знає дитина про найбільш зрілих своїх якостях і про його цінності для нас і світу? Як правило, ми звертаємо увагу, особливо у підлітковому віці, на шорсткості, колючки і складності. Залишився дитина в контакті зі своєю цінністю?

- всі ці діти грали в "чужу гру". Вони брали правила чужої гри. Чи є у дитини в реальному житті можливість "кермувати" своїм життям. Самому зробити доступний вибір. Або ми всі за нього вирішили й вирішуємо? Не грає він в нашу гру? Є те, що дитина може відчути себе "провідним"?

- те, що пропонували дітям робити - форма аутоагресії. - Наприклад, шрамування. Потреба в самонаказании. Якщо у дитини є відчуття провини - він буде шукати спосіб себе покарати. Якщо він пригнічує природну злість, якщо він злиться на себе за те, що не виправдовує своїх або чужих очікувань, якщо він звинувачує себе за стан, стосунки батьків - він шукає способи самобичування-від сгрызанмя нігтів, отримання двійок, до шрамирования та ін. Вмієте ви і дитина проживати агресію? З цим краще розбиратися фахівцям - щоб все-таки знайти причину провини і пошукати способи трансформації

У Києві є антистресову заклад - Шандарашка - місце, де можна бити тарілки. Псевдоагрессивные ігри, боулінг, подушкові бої, іноді допомагають і лазерні бої і і бокс, і комп'ютерні шутери...

Іноді впоратися з накопиченими почуттями і їх упорядкувати допомагають комікси. Коли підліток сам їх малює, не просто дивиться.
Заняття фотографією - безпечний вихід з інтровертного стану підлітків в світ.

- у житті кожної людини, не залежно від віку, повинні бути проявлені, гармонізовані 4 теми. Контакти - тіло - реалізація-творчість. Якщо всі ці теми в нас "заповнені", проявлені, гармонійні - ми щасливі. Контакти - це гармонійне спілкування, можливість сказати Ми, належати до групи і відчувати цілісність і цінність свого Я. Тіло - здоров'я, контакт з тілом, відчуття, що тіло подобається. Реалізація - у шкільному віці - це навчання. Але важливо, щоб ця сфера не стосувалася тільки навчання. Про це контакт зі своїм потенціалом і можливості його реалізувати. Творчість (може перетворитися на відхід у фантазії, мрії, залежності) про розвиток творчого потенціалу. Важливо відчути, яка сфера життя у наших дітей не заповнена? У яку вони "тікають". Кожна з цих сфер може стати опорою для виходу з кризи, але може стати і залежністю. Кожна з них повинна бути проявлена в житті.

Ще раз повторю - якщо життя дитини - тільки школа - він захоче "врятуватися".

- тема складна, але, напевно, найважливіша - про радість і про Життєвості. Що ми можемо протиставити вибору смерті - осмислену радісне ЖИТТЯ. Чим наповнена наша власна життя? Діти боятися дорослішати, дивлячись на наші втомлені збагачені інтелектом, але знеструмлені, безрадісні стурбовані обличчя. Є ми провідниками в Житті дитини? Ми отримуємо задоволення від життя? Чи ми вміємо дякувати? Дозволяємо собі хоч трохи радості і задоволення?

Діти вибирають смерть і хвороба, коли ми живемо заради них. Коли ми вкладаємо в них своє життя (разом зі своїми очікуваннями і нереализованностями). Це не означає, що ми повинні загравати з дітьми. Дитина в певному віці шукає маяки перш, ніж не виростить його всередині себе . Ми можемо стати маяками в житті. Щоб дитина, вирушаючи у своє плавання, міг спиратися на наш світ.

Я свідомо не перераховувала "симптоми" підлітків - кожен батько відразу, як студент-медик, читаючи медичну енциклопедію, відразу їх у своєї дитини розпізнає
Смайлик "smile"

Кілька важливих, які можуть привернути нашу увагу
- поява шрамів (пам'ятаємо, що іноді кожен може порізатися)
- розмови про безглуздість життя (пам'ятаємо, що підлітковий вік є часом екзистенціальних питань)
- прощання, складання речей і завершення справ (таке теж буває, іноді і у них буває потреба впорядкувати життя)
- після напруги, емоційної нестабільності - відчуття спокою, умиротворення і відчуття прийнятого рішення (цілком можливо, що нарешті, отримали смс від коханої людини)
- несподіваний приплив ніжності або навпаки відсторонення, прохання пробачити (здорові підлітки маятником також гойдаються від роздратування до ніжності)

Всього нам спокійного і доброго. ЖИТТЯ наповненим і радісною нам і нашим дітям.

Джерело: facebook.com

    Реклама на dsnews.ua