• USD 29.3
  • EUR 30.5
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Священні гаї. Чому ефіопи більш просунуті християни, ніж українці

Людина як міра всіх речей став центром релігійного світогляду тільки в європейській культурі
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Вважаєте, що вираз "священний ліс" - язичницьке? Не поспішайте з висновками. Можливо, це новий християнський мейнстрім.

"Якщо ви бачите лісу в Ефіопії, то, швидше за все, в його центрі знаходиться церква", - пише журнал Nature. Лісові масиви, що колись покривали 45% території країни, впали жертвою бурхливого розвитку сільського господарства і тепер займають не більше 5%. На тлі сільськогосподарського буму, що охопив країни у другій половині ХХ ст., церкви також втратили значну частину своїх земель. Але все ж їм вдалося дещо-що зберегти. "Церковні ліси займають від 3 до 300 га і відіграють величезну екологічну роль. Близько 35 тис. крихітних лісових массивчиков навколо храмів Ефіопської православної церкви стали ноєвими ковчегами для живих організмів, раніше мешкали на значно більш широких просторах ефіопських лісів. Крім того, церковні оазиси очищають і охолоджують повітря, збирають воду, оберігають грунт від ерозій. У свою чергу, оазиси зберігаються священним статусом: вони використовуються для великих релігійних зібрань, поховань, молитовних чувань. Вони під табу - за ним можна просто ходити, тим більше випасати худобу. Так вони виявляються фактично заповідниками.

Вчені-экоактивисты нарікають на те, що священнослужителі не до кінця розуміють, яким багатством володіють - для них збереження церковних лісів обґрунтовується виключно сакральними причинами. Так що активісти намагаються підвищити екологічну грамотність і священиків, і пастви, щоб зробити турботу про церковних лісах більш "свідомою".

Але при цьому вони, як це часто буває з вченими, самі не до кінця усвідомлюють, з чим мають справу. Труднощі перекладу з мови релігії на мову раціональності і навпаки дає про себе знати. Як і деяка самовпевненість людей науки - раціональний підхід вони вважають найефективнішим. Хоча той факт, що церкви зберегли свої ліси, міг би підказати, що раціональний спосіб усвідомлення цінності навколишнього середовища - не єдиний можливий. Іноді це робиться лише тому, що збереження природного середовища - невід'ємна частина релігійного світогляду. І не язичницького, як прийнято думати, а самого що ні на є християнського.

Ефіопська православна церква - явище, гідне вивчення з різних сторін. Це давньосхідна - дохалкидонская, тобто визнає тільки перші три Вселенських собору - церква, яку відносять до православних, але насправді вона є "дочірньої" для Коптської церкви. Ефіопська церква, згідно з дослідженнями, найбільш ефективна з точки зору місії - більше 90% населення Ефіопії є вірними цієї церкви.

Інтуїтивний екологізм Ефиопской церкви - невід'ємна частина (чи наслідок) тотальності християнського світогляду для її вірних. Якщо весь світ створений Богом, він священний. Для культур, не сильно порушених антропоцентризмом, будь божественне створення цінно не менш, ніж людина.

Людина як міра всіх речей став центром релігійного світогляду тільки в європейській культурі. Це мало як позитивні наслідки (наприклад, гуманізм і доктрина прав людини), так і негативні: фігура людини, "образу і Подоби", витіснила всі інші "біорізноманіття" на периферію. Чоловік виявився "головним".

Реклама на dsnews.ua

Але ж так і було передбачено планом? Це до нього, до Адаму Бог привів всіх тварюк, щоб він їх назвав, став для них господарем. Однак чи означало це, що людина може знехтувати ними, якщо це буде йому зручно? Чи "головний" - це той, який повинен піклуватися про них? У всякому разі, людина про Бога саме такої думки - як про джерело турботи. Сам же він себе турботою про "малих" не обтяжує. Незважаючи на те, що вони такі ж Божі творіння, як і він сам.

Це питання - про відповідальне ставлення до світу, створеного Богом і переданим на піклування людини - в європейській християнській традиції не був предметом пильного вивчення аж до кінця ХХ ст. Природознавство церква поступилася своїй підросла і пішла у самостійне плавання дочки - науці. Яка тепер вчить церква, як їй правильно любити те, що створено Богом. "Усі створення великі і малі, всі створення мудрі і дивовижні, все створення прекрасні - Господь створив їх всіх" - це залишилося в церковних гімнах. Але церква це нагадування про божественне походження світу не вважала прямим зазначенням зберігати біорізноманіття як божественний дар.

Це можна вважати дивним - враховуючи не тільки сюжет про божественне творіння "всіх створінь", але і сюжет про Ковчег, в який Ной за вказівкою зверху повинен був зібрати всіх тварин в достатній кількості для відновлення популяцій після Потопу. Бог, як бачите, подбав не тільки про праведників серед людей, але і про інших "творах великих і малих". Але люди і після цього виразного натяку Господнього не надали цьому сюжетом потрібного значення - фігура Ноя і грандіозний проект Ковчега виявилися цікавіше, ніж та турбота, яку Господь проявив щодо всіх інших тварин.

Останнім часом, втім, тема екології поступово виходить на порядок денний християнських церков і в деяких з них займає досить високі позиції. Багато уваги цьому питанню приділяє Католицька церква, а для Вселенського патріарха Варфоломія збереження навколишнього середовища стало просто улюбленою темою.

Коли він намагався захопити в розмову про природу патріарха Кирила, який приїхав торгуватися про Томосі для України, це був зовсім не тролінг - хоча московський гість, можливо, саме так і думав. Патріарх Варфоломій, дійсно, дуже стурбований збереженням навколишнього середовища.

Цікаво, чи зуміє він захопити в цей розмова свою "доньку" - нову українську церкву. Їй би це дуже пішло на користь. Але це, на жаль, малоймовірно - "экобогословие" у нас все ще вважається дивацтвом. Повно інших проблем - Томос, "московські попи", патріарх Філарет з його амбіціями, розкол, канонічна територія, російський світ, переходи і перейменування. Загалом, у нас серйозні проблеми - що нам пташки-квіточки...

Не сильно краще просуваються екологічні ініціативи у греко-католиків, які останнім часом взялися за деякі "екологічні ніші" всерйоз, але поки так і не досягли успіху. У нашому селі на церковній огорожі висить величезний банер, що закликає відмовитися від штучних квітів. Парох навіть іноді в проповідях закликає: не потрібно пластиком могили завалювати. Але він звучав би куди переконливіше, якщо б не стояв у цей момент між двома розкішними букетами пластикових калл.

Ще однією - поки безплідною - спробою поборотися за біорізноманіття з боку священноначалія УГКЦ стали заклики відмовитися від практики випалювання трави. Тут, втім, мова йде вже не тільки про збереження живої природи, але й про елементарну безпеку. Проте вірні поки не слухають.

Що вже говорити про "гонці за статистикою", яку влаштували наші православні деномінації, з масовим принесенням у жертву міських скверів, забудованих на швидку руку церковками з типовою архітектурою і дворами, закатаними у бетон. Вони ж не язичники, так і сквери - не "священні гаї".

У порівнянні зі стихійним "полуязыческим" экологизмом ефіопських братів у Христі наша "духовність", наша хвалена "православна культура" має вкрай невелику глибину.

Для нас християнство - в самому прекрасному випадку зводиться до особистої духовної практики. І якщо ми - як добрі християни, можемо стримувати себе і намагатися вести себе з іншими людьми "за Писанням", то у своєму ставленні до людям ми навіть не язичники - які, принаймні, зберігали свої "священні гаї". Ми просто атеїсти.

Екологізм - це вихід християнства на якісно новий рівень. Побачити в ближньому "образ і подобу" простіше, ніж весь світ навколо побачити як плід Господньої любові. І поставитися до неї відповідно. Але саме ця здатність стане в майбутньому мірою християнської досконалості.

Ефіопські християни, дбайливо обносящие свої церковні лісу кам'яними стінками, щоб захистити їх від ненавмисних вторгнень худоби, на цьому шляху виявилися значно більш просунутими, ніж ми зі своїми прошловековыми політичними пристрастями з "церковного будівництва".

    Реклама на dsnews.ua