• USD 28.3
  • EUR 32.1
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Таємниці Covid-19. Чому тих, хто заразився, після одужання валять з ніг інші хвороби

Навіть після одужання багато пацієнтів страждають від хронічної втоми, проблем з шлунково-кишковим трактом, провалів у пам'яті і т. д.

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Журналісти The Wall Street JournalСара Тієї, Суматі Редді і Даніела Ернандес у своїй статті, опублікованій на початку листопада, посилаючись на масу досліджень, детально розповіли про те, які наслідки для організму викликає Covid-19.

Вчені, лікарі і пацієнти через майже рік з початку пандемії починають відкривати для себе таємничий феномен: Covid-19 несе руйнівні наслідки для багатьох пацієнтів, у тому числі молодих, які ніколи не мали потреби в госпіталізації.

Більшість з них через кілька тижнів або місяців після можливого одужання стикаються з часто новими і загадковими ускладненнями, що можуть впливати на увесь організм: сильна втома, когнітивні проблеми і провали пам'яті, проблеми з травленням, нестабільний пульс, головні болі, запаморочення, скачки артеріального тиску і навіть випадання волосся.

Медиків дивує те, що багато таких випадки стосуються людей, перебіг хвороби яких не було важким. Це суперечить припущенню про те, що пацієнти з легкою формою Covid-19 одужують за два тижні. Лікарі називають цей стан "пост-гострим Covid" або "хронічним Covid", а пацієнти часто називають себе "довгостроковими пацієнтами" або "пацієнтами з тривалим Covid".

"Найчастіше у пацієнтів з тяжкою формою захворювання куди частіше можна спостерігати стійкі симптоми, проте Covid так не працює", — сказала Тріша Грінхальх, професор первинної медико-санітарної допомоги в Оксфордському університеті і провідний автор серпневого дослідження BMJ, яке одним з перших віднесло пацієнтів з хронічним Covid до пацієнтів з симптомами, тривалість яких перевищує 12 тижнів і зачіпає кілька органів.

За її словами, для багатьох таких пацієнтів "сама по собі хвороба не так вже й страшна", але такі симптоми, як провали в пам'яті і прискорене серцебиття, іноді можуть спостерігатися кілька місяців.

У жовтні Національний інститут здоров'я додав у свої рекомендації з лікування Covid-19 опис даних випадків, зазначивши той факт, що лікарі повідомляють про наявність у людей з легкою формою захворювання довгострокових симптомів та інвалідності, що виникають в результаті Covid-19.

Реклама на dsnews.ua

"Ви не розумієте, як вам пощастило з вашим здоров'ям, поки воно не буде зруйновано", — додала Елізабет Мур, 43-річна юрист і мати трьох дітей з Вальпараїсо (штат Індіана). До Covid-19 вона була завзятою лижницею і кілька разів в тиждень тренувалася в спеціальному таборі. Однак після того, як захворіла в березні, вона тепер зіткнулася з такими симптомами, як проблеми з пам'яттю і шлунково-кишковим трактом. Вона схудла майже на 30 фунтів (майже 14 кг).

Існує кілька оцінок кількості пацієнтів з Covid-19, у яких спостерігаються довгострокові симптоми, в процентному співвідношені. Згідно з нещодавно проведеним опитуванням за участю більше 4 тис. пацієнтів з Covid-19, близько 10% людей у віці від 18 до 49 років і через чотири тижні після того, як захворіли, страждали від цих симптомів. У 4,5% людей різного віку симптоми спостерігалися більше восьми тижнів, а у 2,3% — більше 12 тижнів. Дослідження, яке ще не пройшло рецензування, було проведено з використанням програми, створеної медичную науковою компанією Zoe у співпраці з Королівським коледжем Лондона і Массачусетською міською лікарнею.

В іншому ж дослідженні, де мова в основному йшла про пацієнтів, госпіталізованих з Covid, відзначається, що у 25% з них був хоча б один симптом через 90 днів. Згідно з дослідженням, проведеним європейськими вченими, близько третини від 1837 не госпіталізованих пацієнтів зізналися, що і через три місяці після появи перших симптомів потребували допомоги людини, що доглядала за ними.

За словами вчених, з урахуванням того, що кількість випадків Covid-19 по всьому світу досягла 46 млн (на момент написання статті. — "ДС"), навіть найнижчі показники з досліджень говорять про те, що мільйони людей будуть жити з тривалими симптомами, які часом призводять до інвалідності, що, в свою чергу, підвищує актуальність таких досліджень. Вчені зазначили, що результати їх роботи можуть допомогти лікарям призначати методи лікування.

Медики, в свою чергу, кажуть, що стрес через соціальну ізоляцію і невизначеності, які викликані пандемією, може ще більше погіршити симптоми.

Спалахи вірусів в минулому, включаючи SARS, MERS, "Ебола", H1N1 і іспанський грип також супроводжувалися наявністю довгострокових симптомів.

Дослідники констатували, що деякі пацієнти відчували втому, проблеми зі сном, болі в суглобах і м'язах через довгий час після того, як їх організм позбувся вірусу.

У чому, власне, і відміна Covid-19, так це в тривалому характері його наслідків. За словами лікарів, хоча він першими атакує легені, він часто вражає багато інших частин організму, включаючи серце, нирки, травну і нервову системи.

"Чесно кажучи, я не зустрічав жодного захворювання, яке вражало б так багато різних органів і так по-різному", — сказав Цзицзянь Чен, директор Центру медичної допомоги перехворілим Covid в медкомплексі Маунт-Синай.

З його слів, деякі колеги, які були дуже енергійними людьми, але після того, як заразилися, були вже без сил до кінця дня. Він зазначив, що особисто міг переконатися в тому, як Covid-19 продовжує впливати на їх здатність займатися тими чи іншими справами.

"Ми вважали, що ви відразу одужуєте і прийдете в норму, як тільки вірус зробить те, що робить", — сказав він. Часом це не так. І це "дійсно лякає", — додав учений.

За словами дослідників, головною причиною тривалого існування симптомів Covid є те, що навіть після зникнення вірусу імунна система і запалення продовжують впливати на органи або нервову систему.

Найбільш переконливі докази теорії про запалення були отримані після вивчення випадків пацієнтів з Covid-19, у яких були ознаки запалення і проблеми з серцем спостерігалися і через кілька місяців після того, як вони перехворіли коронавірусом. Відповідно до одного дослідження, в якому брали участь 100 пацієнтів з симптомами, що спостерігалися через два місяці після хвороби, у 78 з них були відхилення від норми при магнітно-резонансній томографії серця, а у 60 — МРТ серця показувало запалення серцевого м'яза. У дослідження брали участь госпіталізовані, негоспіталізовані і безсимптомні пацієнти.

"Навіть у тих, у кого не було симптомів, але вони були молоді і здорові ... навіть у цих пацієнтів ми спостерігали відхилення", — сказав Айке Нагель, один з провідних авторів і директор Інституту експериментальної і трансляційної серцево-судинної візуалізації при Університетській клініці Франкфурта в Німеччині.

За його словами, у деяких пацієнтів на знімках серця були рубці, що його це дуже стурбувало. Він зазначив, що рубці не здавалися небезпечними, але "завдяки іншим дослідженням ми знаємо, що вони можуть свідчити про куди гірші наслідки".

Лікарі також повідомляли і про випадки захворювань шлунково-кишкового тракту у пацієнтів з "довгограючим" Covid. У ході недавньої наукової роботи вдалося з'ясувати, що новий коронавірус SARS-CoV-2 був виявлений у фекаліях і слизовій оболонці кишечника деяких пацієнтів з Covid-19, що дає підстави припустити, що вірус може інфікувати і пошкоджувати клітини кишечника. У кишечнику дуже висока щільність рецепторів ACE2, типу білка, який знаходиться на поверхні клітин, що використовується SARS-CoV-2 для інфільтрації клітин.

Як повідомив Бреннан Шпігель, гастроентеролог і глава дослідницького центру в клініці Сідарс-Сінай, вірус здатний впливати на бактерії в кишечнику. За словами лікаря, пацієнти зі скаргами на біль в животі і діарею приходили до нього через кілька тижнів або місяців після того, як перехворіли Covid-19.

Міс Мур, юрист з Індіани, захворіла Covid-19 у березні і до кінця квітня відчула себе краще. "Я думала, що перемогла цю штуку. Я була в захваті", — сказала Мур, яка в травні здала позитивний результат на антитіла до коронавірусу.

І в тому ж місяці її здоров'я різко погіршилося. Вона страждала від тахікардії, прискореного серцебиття і стрибків артеріального тиску. Стан покращився, але залишилися проблеми з шлунково-кишковим трактом. А недавно проведені аналізи показали запалення слизової оболонки шлунка. Їй стало трохи легше завдяки прийому пепцидів, антигістамінних препаратів і відмови від молочних продуктів, але у неї як і раніше трапляються провали в пам'яті.

"Мені здається, що потрібно щось робити, — каже вона, — тому що я не готова прийняти це як свою нову реальність".

Вона брала участь в дослідженні, яке проводилося в чиказькій клініці Northwestern Medicine, однією з декількох в США, що намагаються знайти вихід для пацієнтів у даній ситуації.

На думку вчених, ряд симптомів можуть бути супутнім збитком, нанесеним імунній системі під час захворювання. Вони кажуть, що у деяких пацієнтів в організмі може бути як би "запас" вірусу або його часток у клітинах, що провокують реакцію імунної системи.

Ще один варіант: вірус змушує імунну систему деяких людей атакувати і завдавати шкоди їх же органам і тканинам. Відповідно до проведеного в червні дослідження, приблизно у половини з 29 госпіталізованих пацієнтів інтенсивної терапії з Covid-19 були один або кілька типів аутоантитіл — антитіл, які помилково вражають тканини або органи пацієнта.

Також за словами лікарів і вчених, у деяких пацієнтів розвивається дезавтономія або порушення регуляції вегетативної нервової системи, частини нервової системи, яка відповідає за мимовільні функції, такі як дихання, травлення і частоту серцевих скорочень.

Девід Путрине, директор по реабілітаційним інновацій в Маунт-Сінай, сказав, що у більшості з більш ніж 300 пацієнтів з тривалим Covid, які спостерігалися в Центрі медичної допомоги, перехворіли Covid, схоже, розвинувся стан, подібний дезавтономії. Близько 90% таких пацієнтів скаржилися на нездатність займатися фізичними вправами, втому і прискорене серцебиття. Приблизно від 40% до 50% також розповіли, що страждали від проблем з шлунково-кишковим трактом, головного болю і задишки.

За словами доктора Путрине, запалення, викликане вірусом, може порушити нормальне функціонування блукаючого нерва — найдовшого нерва в організмі, який передає сигнали в легені, кишечник і серце.

19-річний Крістофер Вільгельм, член університетської лижної команди Університету Джона Хопкінса, кожен день пробігав 10 миль (16 км). Зараз же буває таке, що він зі своєю матір'ю не може пройти і чверть милі в їх рідному районі Мейтленд у Флориді.

Вільгельм, у якого в червні був позитивний результат на Covid-19, зізнався, що під час прогулянок у нього частішає пульс — від 130 до 170 ударів на хвилину. І недавно йому поставили діагноз — дезавтономія. Його лікарі також проводять йому тести, щоб вчасно виявити хворобу серця. Ліки ж, які приймав хлопець, не допомогли впоратися з прискореним серцебиттям.

"Коли мій тест дав позитивний результат, я думав, що через пару тижнів у мене будуть симптоми грипу, а потім я прийду в норму, — каже він. — Але це було так давно і це трохи лякає".

33-річна Дженніка Харріс розповідає, що і через півроку після того, як заразилася Covid-19, страждає від постійної втоми, проблем з пам'яттю і концентрацією. Їй ледве вдається під час розмови підібрати прості слова, вона часто втрачає думку і починає заїкатися.

"Зазвичай я знаю, що хочу сказати і часто не стримую себе, — розповідає вона. — Коли ж я намагаюся донести свою точку зору, а в мене не виходить, це підриває мою впевненість у собі".

Професор медицини Гарвардської медичної школи Ентоні Комаров, в свою чергу, зазначає, що комбінація таких неврологічних симптомів, поряд з постійною втомою, болем в суглобах і головними болями, нагадує міалгічний енцефаломієліт, також відомий як синдром хронічної втоми. За його словами, цей стан може бути наслідком певних вірусних і бактеріальних інфекцій. Він вважає, що це захворювання, ймовірно, також з'явилося через Covid-19, принаймні, у деяких пацієнтів. У дослідженні, проведеному в 2009 р. за участю 233, які вижили після епідемії SARS, йдеться, що через чотири роки після хвороби симптоми 27% осіб відповідали критеріям синдрому хронічної втоми.

За словами вчених, й досі невідомо, чи потрапляє новий коронавірус у сам мозок або неврологічні симптоми Covid-19 є результатом запальної реакції всього організму.

Лікарі під час розтину деяких пацієнтів з Covid-19 знаходили у них енцефаліт або запалення головного мозку. Після вивчення результатів розтину вдавалося знайти докази наявності частинок коронавірусу в областях мозку, що відповідають за нюх. За словами нейровіролога і директора Інституту нейробіології Медичної школи Морхаус Уолтера Рояла, в інших випадках частинки вірусу, хоч і не часто, але знаходили у пацієнтів з діагностованим енцефалітом. Найчастіше вірус вражає слизову оболонку кровоносних судин, викликаючи запалення, яке, в свою чергу, впливає на мозок.

Також ще невідомо, скільки ж часу піде на повне одужання пацієнтів з Covid. За словами доктора Путрине, самостійно більшість з них не видужає і їм буде потрібно щонайменше півроку реабілітації.

    Реклама на dsnews.ua