• USD 27.7
  • EUR 33.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Транзитний сервер. Чи можна купити результати ЗНО

Правоохоронці стверджують, що високі бали на зовнішньому незалежному оцінюванні можна просто купити
Реклама на dsnews.ua

Слідство встановило понад 800 фактів незаконних змін результатів оцінювання. Таким чином зловмисники завдали держбюджету країни збитків на більш ніж 7 млн грн. Таку заяву в кінці минулого тижня зробили в Нацполиции. Як зазначають правоохоронці, до складу злочинного угруповання входили керівник Українського центру оцінювання якості освіти, його заступника та ще двоє працівників центру.

Поліцейські з'ясували, що підозрювані мали доступ до інформації про результати ЗНО і протягом 2008-2013 рр. завищували результати окремих учасників тестування за певну винагороду. Скільки саме отримували працівники УЦОЯО за такі послуги, в поліції не говорять, але підкреслюють: з-за того, що завищені оцінки дозволили абітурієнтам вступити на бюджет, збиток держави склав 7 млн грн. Тобто нехороші люди залізли в базу і наисправляли оцінки кому потрібно. Точь-в-точь як в історії з транзитним сервером ЦВК у 2004-м.

Поки що підозрюваним інкримінують порушення одразу за трьома статтями - зловживання службовими повноваженнями, несанкціоновані дії з інформацією в автоматизованих системах і створення злочинної організації. Вже незабаром всі матеріали по справі планують передати до суду.

Поява інформації про зміну результатів ЗНО моментально спровокувало появу безлічі коментарів про те, що цю лавочку взагалі пора прикривати. Офіційно ЗНО на державному рівні ввели в 2006-му - до цього тести проводили з кількох предметів, а їх результати визнавали лише окремі вузи. Саме у 2006-му був створений Український центр оцінювання якості освіти, який і займається проведенням тестування. Примітно, що першим директором УЦОЯО стала нинішній міністр освіти Лілія Гриневич. Правда, пропрацювала вона на посаді недовго - з лютого по вересень 2006-го. Наступним директором був призначений Ігор Лікарчук - він керував центром з листопада 2006-го по січень 2013-го. На зміну йому прийшла Ірина Зайцева (січень 2011 - березень 2014), яку знову ж змінив Ігор Лікарчук (очолював центр з березня 2014-го по вересень 2015-го, хоча в липні був відсторонений від посади).

Судячи з заяви Нацполиции, злочинне угруповання, змінювала результати оцінювання, діяла в 2008-2013 рр., а очолював її директор центру. Тобто фактично мова йде про період, коли УЦОЯО керував Ігор Лікарчук. Між тим фактично саме Лікарчуку Україна зобов'язана введенням ЗНО замість вступних іспитів у внз - процес надходження перестав залежати від товщини батьківського гаманця. Впровадження ЗНО супроводжувалося активною кампанією з дискредитації самого процесу тестування - мовляв, завдання написані безграмотно, учасники тестування губляться і відповідають неправильно, та й взагалі система тестів не здатна продемонструвати знання абітурієнта в повному обсязі. Чутки про те, що ЗНО ось-ось скасують, курсували щорічно - лише в останні роки тестування стало звичним елементом вступної кампанії.

А що стосується маніпуляцій з результатами оцінювання, то нинішня заява Нацполиции зовсім не перше. Вперше про те, що Ігор Лікарчук причетний до махінацій, заявили в ГПУ у липні 2015-го. "У ці хвилини проходить спецоперація ГПУ, СБУ і МВС щодо затримання високопоставлених чиновників Українського центру оцінювання якості освіти", - заявив на брифінгу в Києві генеральний прокурор України Віктор Шокін. За його словами, керівництво центру зловживали службовим становищем і вчинила низку тяжких злочинів. "Я впевнений, що сьогодні вони будуть затримані, і в подальшому суд вирішить питання про їхній арешт", - сказав генпрокурор.

Реклама на dsnews.ua

У ГПУ заявили, що при обшуку у Лікарчука і соратників виявили $130 тис. та комп'ютерну техніку, за допомогою якої і вносили зміни в результати ЗНО. Йшлося про 80 випадках фальсифікування результатів. Тоді прем'єр Арсеній Яценюк підписав постанову про відсторонення Лікарчука з посади на час проведення службового розслідування. Правда, заступник міністра освіти Інна Совсун заявила, що ніяких надзвичайних сум у Лікарчука та його заступників не знайшли. "У Лікарчука вилучили дві ручки і чашку (не золоті або позолочені), у Винника - 5 тис. грн. Плюс комп'ютери і телефони. Це все. Після "спілкування" з міліцією Винник зараз у травмпункті - підозра на струс мозку, оббиті лікті, шишка на лобі..." - зазначила вона.

Сам Лікарчук заявив, що відразу ж написав заяву про звільнення, але в міністерстві йому ходу не дали, другу заяву чиновник подав у вересні, мотивуючи бажання піти з посади "неможливістю роботи з командою, яка прийшла до влади". Причому в той час Міносвіти очолював Сергій Квіт, який про Ликарчуке озивався дуже високо.

В історії зі звинуваченнями Лікарчука в маніпуляціях з результатами ЗНО було багато дивного. Так, заявляючи про своє звільнення глава УЦОЯО зазначив, що піти з посади його змусило не лише кримінальну справу у відношенні себе особисто, але і нападки на сина - в 2015-му, після чотирьох місяців роботи, Костянтина Лікарчука звільнили з посади заступника голови Державної фіскальної служби. Тоді між Лікарчуком-молодшим і главою ГФС Романом Насировым вибухнув гучний скандал. Який незлюбив заступника Насиров відібрав у підлеглого всі митні департаменти, залишивши в управлінні тільки розташований у аннексированном Криму санаторій "Дніпро". Лікарчук заявив, що Насиров сприяє корупції у відомстві і літає на чартерах. Крім того, глава УЦОЯО натякнув, що інтерес до його діяльності з боку правоохоронних органів - не що інше, як зведення рахунків з боку деяких батьків "віп-випускників", яким не вдалося домовитися з керівництвом центру.

Словом, історія мутна. Але, незважаючи на гучні заяви ГПУ, справа так нічим і закінчилося. У Генпрокуратурі у підсумку заявили, що зміни в результати ЗНО вносив перший заступник Лікарчука Володимир Винник, якого помістили під домашній арешт. Чим зрештою закінчиться ця історія так і невідомо - ходили навіть чутки, що Лікарчук заплатив за закриття справи $200 тис., сам же він зазначає, що до цих пір в суді і розглядати його ще навіть не починали.

Навесні 2016-го в Українському центрі оцінювання якості освіти визнали фальсифікацію 192 результатів ЗНО за попередні роки. Робоча група зіставила результати автоматизованої обробки сертифікаційних робіт з оригіналами бланків відповідей і виявила, що за 2015-й не збігаються результати оцінювання 102 осіб, за 2014-й - 90. При цьому перевіряли тільки ті сертифікати, на які вказала Генпрокуратура. Тобто скільки насправді було сфальсифікованих результатів - невідомо.

Але галас потроху зійшла нанівець, про ЗНО знову почали згадувати переважно в контексті того, що українська молоді стрімко тупіє. Але грім ударив знову - на цей раз Нацполиция заявила про 800 випадках підробки результатів тестів. Ігор Лікарчук відразу ж зазначив, що друга справа, як і перше, напевно шито білими нитками. "Ми боролися і будемо боротися", - зазначив Лікарчук. І додав: "Між іншим у 2008-2013-м ЗНО в Україні складали близько 2,5 млн абітурієнтів". Судячи з усього, остання ремарка повинна була підкреслити, що заявлені поліцією 800 випадків втручання в роботу системи на кшталт статистичному відхиленню.

Звичайно, покривати можливі корупційні схеми таким методом не дуже красиво і дуже незаконно, але надто багато невідомих у цій історії. Навіщо заводити другу справу, якщо перше за три роки так і не зрушила зі стадії досудового слідства? І до чого призведе черговий загострення пристрастей навколо ЗНО? Судячи з усього, хтось вирішив довести до кінця справу щодо остаточної дискредитації як ідеолога тестування Ігоря Лікарчука, так і його дітища. Навряд чи українські вузи будуть проти, якщо їм повернуть можливість приймати студентів за результатами іспитів.

    Реклама на dsnews.ua