• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

У головних річках знайдені "ковідні" препарати: в Мінекології запевнили, що боятися рано

У Дніпрі, Дністрі та Сіверському Донці, які є головними річками для забезпечення водопостачання побутових споживачів, були знайдені препарати, які використовуються для лікування під час коронавірусу

Реклама на dsnews.ua

Про це заявив заступник міністра екології та природних ресурсів Михайло Хорєв в ефірі телеканалу "Дім", передає "ДС".

Він повідомив, що недавно було проведено первинний аналіз (скринінг) трьох головних річок, води яких використовуються для водопостачання населення — Дніпра, Дністра та Сіверського Донцю.

"Перевіряли воду на 3200 речовин — це цільовий скринінг, тобто коли у вас є конкретний перелік і ви шукаєте. А також вода досліджувалася на 64 000 речовин — це просто припущення, що вони можуть бути чи ні. Згідно з результатами, дійсно, якісь забруднювальні речовини є", — сказав Хорев.

Так, екологи зʼясували, що в українських водах відзначається дуже велика кількість цинку.

"І зараз ми вивчаємо — залежить це від сезону чи ні. І вже є припущення, що це взагалі природний стан, що води України просто містять підвищений вміст цинку. Бо скрізь, де здійснювали скринінг, — Сіверський Донець, Дніпро, Дністер — у всіх пробах перевищення цинку. Ось таке спостереження", — розповів заступник міністра.

Також виявлені пестициди.

"Вони є, але не в якійсь величезній кількості. Ми просто розуміємо, що є змив з території, розораність біля води та що з цим треба боротися. Так, ми фіксуємо пестициди. Це погано. Але ми знали, що вони є. Але їхня кількість нас радує, бо їх менше, ніж ми очікували", — обнадіяв представник Мінекології.

Фіксуються і метали, при цьому в воді фактично немає ртуті.

"Це дуже добре. А в європейських річках є така проблема, і вони з цим активно борються", — додав він.

Також є сліди фармпрепаратів в воді.

"Звідки беруться? Ми з вами вживаємо якісь таблетки, якісь уколи тощо, це все виводитися з організму й рано чи пізно потрапляє у водний обʼєкт", — пояснив Хорєв.

Останні тенденції стану води повʼязані з пандемією коронавірусу.

"Ковідних" препаратів дуже багато. Те, що входить саме до "ковідного" протоколу, саме ці речовини зараз у нас у воді. Ми це фіксуємо. Ми ж з вами вживаємо таблетки. Велика кількість людей лікується, і це все потрапляє туди", — акцентував Хорєв.

Але "ковідна" тенденція — це не особливість України, в водах Європи та ж проблема.

"У Європі відбувається те саме… Європейці чітко оцінюють: якщо фармпрепарати трапляються у воді — це значить, що погано, недостатньо працюють очисні споруди… У Європі є й хороші модернізовані очисні споруди, але є й старі", — додав заступник міністра.

Хорєв відзначив, що дуже велика проблема — наявність фосфатів, які застосовуються при виробництві миючих засобів.

"Чому? Вони, по-перше, погано чистяться, і тому присутні постійно в наших стічних водах через те, що очисні споруди з ними не справляються. Є два способи в світі як борються з фосфатами: або будувати дорогі очисні споруди, або їх забороняють у використанні миючих засобів ", — сказав він.

Україна пішла шляхом заборони використання фосфатів у виробництві.

"Я б назвав це не повною забороною, а обмеженням. Але обмеження досить серйозні. Ми заборонили цього року, це була ініціатива нашого міністерства. Єдиний мінус — ці обмеження почнуть діяти не з сьогодні, а тільки з 2023 року", — уточнив Хорєв.

За його словами, скринінг трьох головних водних басейнів показав, що в порівнянні з країнами Європи "у нас не найгірша ситуація".

"Боятися, насправді, поки що нічого. Ми не можемо сказати, що у нас стан значно гірший, ніж у сусідів у Європі, бо немає ще глибинних досліджень, ми їх тільки почали. Дослідження за водною рамковою директивою займають 3 роки. Оцінюється досить великий спектр… Словаки, які робили у нас скринінг, залишилися задоволені результатом. Вони сказали, що загалом ваші річки перебувають у набагато кращому стані, ніж усі про них думають", — уклав Хорев.

Як повідомляла "ДС", раніше в Рахунковій палаті заявили, що екологічний стан річки Дніпро знаходиться на межі катастрофи, оскільки в поверхневих водах був знайдений 161 забруднювач.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua