• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Україна бере. Звідки пішли хабара

Про українську корупції пишуть багато, а от про її історію та витоки наші співгромадяни практично не знають
Реклама на dsnews.ua

Про історію корупції від стародавніх часів до Гетьманщини читайте тут

Козак - душа правдивая...

Дивно, але ще в XVI ст. корупція на Січі практично відсутня. В 1593-му спалахнула війна між імперією Габсбургів та Османами, відома як 30-річна війна в Угорщині. Відень гостро потребувала союзників, здатних протистояти яничарам. У 1594 році з метою залучення в антитурецьку коаліцію козаків на Базавлукскую Січ подався посланець австрійського імператора Рудольфа II - дипломат і мандрівник Еріх Лясота фон Штеблау. На Січі він прожив майже місяць, про що залишив розгорнутий звіт у своєму щоденнику.

Для підкупу старшини Лясоте виділили 8 тис. золотих дукатів. Старшина гроші взяла, але не таємно, для себе, а відкрито, для всього суспільства: "Я вручив їм вісім тисяч дукатів золотом у відкритому Колі (мова про загальні збори козаків - авт.)... Вони відразу розстелили на землі кілька татарських кобеняков..., висипали на них гроші й посадили кількох старшин вважати їх..."

Нижче він робить висновок: "Зміст цього війська коштує значно дешевше, ніж найманих солдатів інших народностей, тому що їх начальники задовольняються загальними паями, не вимагаючи більшої оплати (яка зазвичай становить чималу суму)".

Під "більшою оплатою" малися на увазі додаткові хабарі, від яких відмовилася старшина. Може, комусь з старшини і хотілося розвернутися, але куди там, коли навколо стільки озброєних до зубів чубатих пасіонаріїв.

Реклама на dsnews.ua

На жаль, минуло лише чотири десятиліття і ситуація кардинально змінилася. У 1635-му Сейм видав чергове розпорядження, що обмежує свободу козаків і скорочує чисельність реєстру. Також поляки прийняли рішення побудувати фортецю Кодак, завдяки якій можна було б контролювати повідомлення з Запоріжжям. Це призвело до повстання під керівництвом Івана Сулими.

В ніч з 3 на 4 серпня 1635 р. Сулима з нереєстровими козаками напав на муровану фортецю і зруйнував її, знищивши гарнізон. У відповідь польський уряд направило каральну експедицію на чолі зі Станіславом Конецпольським. Не сподіваючись на гостроту шабель, поляки підкупили старшину й частина реєстровців, які видали карателям Сулиму і його найближчих сподвижників. 12 грудня 1635-го гетьмана стратили у Варшаві.

Пізніше, 7 листопада 1648-го, у листі до шляхти і міщанам Замостя Богдан Хмельницький, згадуючи цю подію, зазначив: "Тоді... ви нас спершу обдурили, а саме, давши подарунки запорозькій старшині, намовили нас від черні відокремитися, що ми й зробили...".

Втім, при Хмельницькому брати не перестали. Зокрема, згідно з Зборівським договором 1649 р. реєстр козаків був обмежений 40 тис. чоловік, хоча за роки повстання показачитися встигло в рази більше. Козацькі чиновники одразу ж скористалися нагодою, щоб наварити і почали масово брати чималі гроші за запис до реєстру. Часто створювалася парадоксальна ситуація, коли в реєстр потрапляли багаті міщани і селяни, а покриті бойовими шрамами ветерани боїв "пролітали".

Про рівень корупції часів "Руїни" промовчимо. "Руїна" і є руїна...

Зашкалювала корупція й у часи пізньої Гетьманщини, коли всі основні питання вирішувалися виключно в Петербурзі або сторонніми росіянами. Зокрема, в середині ΧVIII ст. половина бюджету Київського магістрату йшла на хабарі імперським чиновникам - ці суми ретельно документувалися в магістратській бухгалтерії. Наприклад, читаємо: "...колишньому в Києві пану таємного радника і кавалера Костюрину як прошено у магістратських потреби, куплено в презент два рази по погребцу (особливому скриньки. - авт.) з шленскою водкою за 26 руб". Всі витрати міського бюджету Києва в 1753-му становили 5704 р. 51 коп.

Слали хабара і в Петербург. Наприклад, у 1752-му надвірному раднику Михайлу Новоторжцеву відправили в столицю шовків на 63 руб. Для порівняння: в 1753-му в полустоличной Москві пуд житнього хліба коштував 26 коп., а цукру (в той час предмет розкоші) - 2 р. 50 коп. В глибинці ж пуд житнього зерна коштував всього 10-15 коп.

Всякий піддячий любить калач гарячий

Якщо на території України згаданий у минулій публікації інститут "годування" не прижився, то в Московії це явище розцвіло махровим кольором. В рамках "годування" князі посилали в міста і волості в якості керівників на місцях своїх служивих людей, а населення зобов'язувалося їх "годувати" протягом усього періоду служби. Згідно з регламентом "годуються" централізовано отримували "корм" три рази в році - на Різдво, Великдень і Петров день. Також "кормові" в якості "підйомних" видавалися одразу після призначення. В архівах досі збереглося чимало записів, де місцеві старости перераховують, скільки і кому видавалося.

Апетит, як відомо, приходить під час їжі, в даному випадку - "годування". Природно, що ніхто з чиновників офіційним "кормом" не обмежувався і будь-яка чолобитна, навіть по самому дрібному питання, приймалася в розгляді виключно при відповідному піднесення.

Якщо в Європі свавілля чиновників обмежувався безліччю факторів, то країнах на кшталт Московського царства (Російської імперії), Китаю або Туреччини влада чиновників була абсолютною. Там карали не тому, що брав, а за те, що не поділився.

"Відгодовані" воєводи-намісники про це завжди пам'ятали і регулярно посилали поминки як боярам в накази, так і в казну великого князя, а пізніше цареві-батюшці. Тоді ж сформувався (чи може правильніше - "сформиворовался"?) непорушний блок місцевих і столичних хабарників, а на рівні традиції було поставлено знак рівності між державною службою і годівлею.

Пік системи "годувань" припадає на XIV-XV ст. не Можна сказати, що в Кремлі не розуміли деструктивної ролі годуються. З XV ст. московські великі князі вже намагаються регламентувати доходи намісників та інших чиновників шляхом видачі спеціальних "кормленных" і статутних грамот. Але це допомагало мало, тому в 1555 року цар Іван Грозний інститут годування офіційно скасував. Тоді ж, при Грозному, був страчений і перший хабарник - за царським указом четвертували якогось дяка, який прийняв подарунок у вигляді начиненого срібними монетами смаженого гусака. Але жорсткі заходи допомагали мало.

У 1648-му в Москві стався Соляний бунт - єдиний в Московії народний бунт антикорупційної спрямованості. Тоді молодому царю Олексію Михайловичу довелося віддати натовпу на люстрацію главу Земського наказу Плещеєва і главу Пушкарского наказу Траханиотова. Результатом цього повстання став нового скликання Земського Собору і прийняття Соборного Уложення 1649 р. - зводу законів Московського царства, який діяв майже 200 років, до 1832 р.

У XVII ст. хабара ділилися на кілька різновидів: "почесті" - попередні подарунки посадовій особі, "поминки" - подарунок "за підсумками", "хабарництво" - плата за дії без порушення закону, "здирства" - порушення закону за плату. Почесті і поминки злочином не вважалися, за решту покладалися тілесні покарання.

За хабарництво, наприклад, у 1654-му були биті батогом князь Олексій Кропоткін і дяк Іван Семенов, взяли гроші з купців, яких цар Олексій Михайлович (Найтихіший) хотів переселити в Москву. Купцям в Першопрестольну переїжджати не хотілося, і вони вирішили дати хабар, не підозрюючи, що цар сам давно скасував своє рішення. Кропоткін і Семенов про це знали, тим не менш, князь зажадав з купців 150 руб., а дяк - 30 руб. і бочку вина.

Петро I намагався боротися з корупцією жорсткими репресивними заходами аж до смертної кари (Укази 23 серпня 1713-го, 24 грудня 1714-го, 5 лютого 1724-го). Зокрема, були страчені за хабарництво сибірський губернатор князь Матвій Гагарін і обер-фіскал (Головний прокурор) Олексій Нестеров. Останній завдав державі збитків на суму більш ніж в 300 0 тис. руб. (близько 4% річного бюджету Росії).

З 1715-го всі чиновники почали отримувати фіксовану зарплату, одержання хабара в будь-якій формі вже розглядалися як злочин. Але враховуючи, що для низової ланки платня була суто символічною, чиновникам, для того щоб просто вижити, доводилося брати. До того ж, ці і без того мізерні виплати часом затримувалися роками - в скарбниці зазвичай було порожньо через затяжних війн, які ведуться Петром проти сусідів.

Крім того, петровська боротьба з корупцією була досить виборчої. Цар, наприклад, закривав очі на всі витівки свого улюбленця Олексашки Меншикова. Коли при Петрові II Меншиков потрапив в опалу, крім маєтків з 90 тис. душ селян і шість міст, у нього конфіскували 13 млн руб., з яких 9 млн зберігався в іноземних банках. Крім того у ясновельможного князя вилучили на 1 млн руб. рухомості і діамантів, включаючи понад 200 пудів золотого і срібного посуду, що дорівнювало майже двом річним бюджетам імперії. Можна тільки уявити, що потім відчував який втратив все і засланий в сибірський Березів "полудержавный володар".

Меншиков був не єдиним, що стоять над законом. 5 березня 1711-го, за указом Петра I було засновано Правительствуючий Сенат - вищий орган державної влади і законодавства, підлеглий імператору. У квітні 1714-го був виданий заборона скаржитися на несправедливі рішення Сенату. Заборона це було повторено в указі 22 грудня 1718-го, причому за принесення скарги на Сенат покладалася страта. Уявляєте, який простір для зловживань?

Незабаром після смерті першого імператора Росії платню чиновникам знову скасували і за фактом знову ввели горезвісний інститут "годування від справ". При такій системі відрізнити законне "годування" від злочинної хабара часто було неможливо.

Мала європейське виховання Катерина II майже відразу ж після воцаріння спробувала боротися з хабарництвом шляхом підвищення окладів чиновникам. У 1763 році річний оклад службовця середньої руки становив 30 руб. в повітових, 60 руб. в губернських і 100-150 руб. в центральних та вищих закладах. Пуд зерна, нагадаємо, тоді коштував 10-15 коп. Але звикли брати чиновники брали і далі.

На початку XIX ст. ситуація повернулася мало не до часів царя Петра Олексійовича. Причина була в тому, що жалування чиновникам виплачувалося стрімко знецінюються паперовими асигнаціями. Відповідно чесний чиновник (якщо такий раптом попадався) змушений животіти в убогості.

Ситуацію з корупцією яскраво описав Ераст Перцов в сатиричній книзі "Мистецтво брати хабарі. Рукопис, знайдена в паперах Тяжалкина, померлого титулярного радника", що вийшла у 1830 р. в Санкт-Петербурзі. У цьому сатиричному дослідженні міститься детальна класифікація хабарів і чимало корисних порад хабароотримувачам ("Візьміть від того, хто дає більше, а інших з шумом і гнівом проводите за двері"). Автор добре знав предмет - до 1827 року. він служив в Кабінет його імператорської величності, потім - в Канцелярії статс-секретаря. Цей твір, на жаль, актуально і сьогодні.

Можливість красти і брати хабарі протягом всієї Російської історії була тісно зав'язана на лояльності до влади. Яскравий приклад - той же Меншиков. Злодюга, яких світ не бачив, але при цьому відданий Петру Олексійовичу, як собака. Цар про непомірну клептоманії Олексашки знав, але максимальним покаранням було відлупцювати негодника палицею по спині.

Вірнопідданих корупціонерів якщо і карали, то виключно у випадках, коли ті не крали по чину, або ж не по чину брали. І, природно, якщо не ділилися.

На жаль, московсько-російська система, де влада розглядалася виключно як спосіб добре "прогодуватися", успішно перекочувала в радянську бюрократію, а з розпадом СРСР перейшла у спадок української.

    Реклама на dsnews.ua