• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Упоєний владою. Пресконференція Зеленського очима психолога

Коротко про те, який психологічний слід має пресконференція Володимира Зеленського

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

20 травня Офіс президента провів тригодинну пресконференцію, в ході якої Володимир Зеленський спілкувався з журналістами, відповідав на гострі і не дуже запитання і роздумував про те, чим він відрізняється від свого попередника Петра Порошенка. Психолог Валентин Кім спеціально для "ДС" уважно подивився трансляцію і створив психологічний портрет глави держави, виділивши декілька найбільш важливих моментів.

Зростання зарозумілості

Влада перекручує і роз'їдає незміцнілі душі. Володимир Зеленський, який постійно акцентує увагу на тому, що він проста людина, портрети якої не треба вішати у владних кабінетах, через рік після свого обрання демонструє чіткі маркери насолоди владою.

Зеленський робив зауваження журналістам, жартував над Гордоном, пояснював, що в Україні немає реформ, тому що особисто у нього просто не доходили руки. Подібний центризм не є спробою наділити себе відповідальністю, це, навпаки, прагнення продемонструвати свою значимість і незамінність, мовляв, без мене тут нічого не працює.

Перелік особистих ворогів зростає

Петро Порошенко не залишається без уваги ні на одній зустрічі Зеленського з журналістами. І цього разу президент згадував про свого попередника неодноразово. Однак не Порошенком єдиним: список людей, здатних вивести Зеленського з рівноваги, поповнився мером Черкас Анатолієм Бондаренком. На самому початку конференції, коли Зеленський ще не дуже втомився і був у тонусі, згадка про місцеву владу і так звану "партію мерів" призвела Зеленського до довгого спічу про черкаського градоначальника. Емоційність, включення в монолог всього тіла, активна жестикуляція, підвищені інтонації і збільшений темп мови - це явні ознаки емоційної включеності і низького самоконтролю.

Що тут можна сказати? Очевидно Володимир Зеленський забезпечив меру Черкас впевнену перемогу на майбутніх виборах.

Реклама на dsnews.ua

Ключові психологічні парадигми

В ході конференції прозвучало, на мою думку, дві ключові парадигми, які вкрай чітко змальовують портрет Зеленського.

Перша - "Я відрізняюся від Порошенка".

Друга - "Я - людина!".

Відмінність Зеленського від Порошенка - це ключова теза його політичної самості. Це те, що робить його політиком. Головне - не бути, як Порошенко. В цьому плані Петро Олексійович сам, очевидно, того не бажаючи, став для Зеленського відправною точкою самооцінки. Чим далі Зеленський від уявного зла (у вигляді Порошенка), тим більше він наближається до самоповаги і самоприйняття. При цьому будь-яке порівняння Зеленського з Порошенком є для президента стрес-фактором, що запускає механізм втрати самоконтролю.

Друга позиція показує, наскільки Зеленському важливо відчувати себе не тільки не таким, як Порошенко, а взагалі не таким, як всі політики. Для нього ідеологічна цінність самого себе полягає в тому, щоб бути "простим", щоб бути тим, щодо кого діють морально-етичні норми визнання і прийняття. Втрата цього статусу для Зеленського просто неприйнятна.

При цьому самого себе Зеленський прощає і заохочує: "Я нічого поганого не роблю, навіть коли роблю помилки". І в цьому сенсі Зеленський сам для себе ідеальний адвокат, здатний виправдати будь-який вчинок.

Ілюзія проти реальності

Перше ключове переконання Зеленського - впевненість у власній правоті і неправоті інших. Ось декілька варіантів відповідей президента на незручні питання:

  • про Кучму - "У вас не зовсім достовірна інформація";
  • про Донбас - "У мене є реальна інформація";
  • про інвестиції - "Журналісти не розуміють і не знають".

Подібні висловлювання стосуються не просто бажання підкреслити ексклюзивність свого поінформованого положення. Це намір підкреслити свою особисту значимість теж.

Другий момент - заява про те, що він рідше будь-якого іншого президента дає інтерв'ю і ходить на телеканали. Дивно таке чути від самої медійної персони в історії українського політикуму.

Третій важливий момент - самовиправдання. Ні по одному із звинувачень, озвучених журналістами, Зеленський не дав навіть часткового визнання. Він або списує явний неуспіх на зовнішні обставини, або взагалі заперечує факт провалу або помилки.

Четвертий пункт - приписки. Найчастіше це проявляється, коли Зеленський розповідає про діяльність, яку сам він вважає своєю прямою відповідальністю і своїм успіхом. Це сфера будівництва. І тут знову проявляється кілька дивних моментів.

Приміром, Зеленський дуже хвалиться наміром створити в Україні якісну дорожню мережу. "Ми збільшили не в рази, а в 9 разів кількість доріг, які ми будемо будувати". Досить дивно, що президент декларує як заслугу план будівництва. Очевидно, для нього заплановане дорівнює здійсненому. І немає сумнівів у тому, що щось може піти не так.

Також президент акцентував увагу на будівництві корпусу "Охматдиту". Завершення фасадних робіт підноситься їм як вчинок, який був не під силу попередній владі.

В якому саме місці відбувається збій розпізнавання реальності і ілюзії, поки невідомо, але прагнення Зеленського видавати бажане за дійсне, приписування собі заслуг попередньої влади і тверда переконаність у власній поінформованості - все це наводить на сумні роздуми про здібності Зеленського приймати адекватні управлінські рішення.

Маркери хвилювання і нуль самоконтролю

Не дивлячись на те, що Зеленський явно готувався до пресконференції, була маса моментів, коли він втрачав самоконтроль і самовладання. Стикаючись із звинуваченнями і каверзними провокативними запитаннями, він починав дискусії, вступав у суперечки, демонстрував зневагу, ображався, відповідав на запитання, які йому не задавали, пускався в міркування, про які не питали.

І при цьому проявилася маса невербальних сигналів хвилювання:

  • дотики до обличчя (особливо частим був дотик до носа) - явна ознака реакції неприйняття, обману або невпевненості,
  • ховав ноги під стілець при відповіді на питання по Оману - ознака прагнення приховати хвилювання і піти з дискомфортної зони,
  • схрещував руки під час спілкування з неприємними для нього журналістами.

Ну і найголовніше - Володимир Зеленський кілька разів переходив на відверте хамство і демонстрацію зневаги. Вельми неприваблива картина для людини, яка лише рік при владі. І в цьому плані наміри піти на другий термін виглядають як відверта авантюра.

    Реклама на dsnews.ua