• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

В Україні можуть почати підпільно виробляти ТВЕНи, — експерти

Зараз в Україні фіксують в основному контрабанду тютюнових виробів для електричного нагрівання з Китаю. Але експерти впевнені: з огляду на прибутковість цього нелегального бізнесу, надалі може з’явитися і контрафактне виробництво ТВЕНів в Україні, у т.ч. на окупованих територіях

Реклама на dsnews.ua

Якщо раніше значна кількість випадків торгівлі китайськими контрабандними ТВЕНами фіксували в основному в Київській, Запорізькій та Дніпропетровській областях, то тепер основним центром контрабандної торгівлі ТВЕНами стає Харків, повідомляє УНІАН.

Основним контрабандним товаром є китайська марка MC. Продають в основному за ціною 50 гривень за пачку – приблизно на 20% дешевше, ніж легальна продукція. Жодних акцизних марок – тобто жодні податки до бюджету не сплачуються. Попереджувальні написи – англійською мовою. Також на пачках присутній напис For Duty Free sale only (лише для продажу в магазинах Duty Free) – це також свідчить, що продукція контрабандна.

При цьому частина продукції має фруктовий смак — "тірамісу", "лохина", "апельсин". Хоча наявність фруктових смаків обмежується законодавством України, оскільки це може приваблювати підлітків.

Показово, що в Харкові контрабандні ТВЕНи продають вже не тільки стаціонарно, а й через мережу Інтернет.

Доктор наук, професор КНУ ім. Т. Шевченка також вказує на загрозливу тенденцію поширення контрабандних ТВЕНів через інтернет-мережу.

"Наприклад, в Дніпрі почали активно просувати продаж контрабандних ТВЕНів (цей же китайських бренд) через Інтернет. Наприклад, за 705 доларів готові пересилати по всій Україні цілий короб китайських ТВЕНів (500 пачок). Виходить приблизно 39-40 гривень за пачку. Це істотно менше, ніж ринкова ціна легальної продукції", — пояснює В. Воротін.

Зважаючи на прибутковість нелегального ринку ТВЕНів, експерт не виключає, що надалі в Україні може з’явитися і власне нелегальне виробництво - у т.ч. на окупованих територіях Донбасу.

"Значні потенційні прибутки від нелегального продажу можуть стимулювати створення нелегальних підпільних виробництв по всій території України – в т. ч. на окупованих територіях Донбасу. Тим більше, що в Донецьку функціонувала місцева тютюнова фабрика", — нагадує економіст, доктор наук Валерій Воротін.

"Ця тенденція може мати негативний вплив на національну безпеку країни — в т. Ч. Фінансову безпеку, боротьбу з організованою злочинністю і на громадське здоровʼя", — упевнений заступник голови Центру євроатлантичної безпеки Тарас Жовтенко.

Експерт вже наводив приклади подібної контрабандної торгівлі в Запоріжжі і Нікополі (Дніпропетровська область), а також її агресивне просування через Телеграм-канали.

При цьому експерт нагадав, що за нормами Кримінального кодексу України, контрабанда ТВЕНів та інших тютюнових виробів досі не є кримінальним злочином.

"Але, за даними Європейського бюро запобігання зловживанням і шахрайству (OLAF), організована злочинність активно заробляє на контрабанді тютюновими виробами. Відповідно, розширення джерел фінансування організованої злочинності вплине на кількість інших злочинів в Україні", — впевнений Тарас Жовтенко.

    Реклама на dsnews.ua