• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

В Україні 83% випадків шахрайства відбуваються через месенджери

За півтора року відсоток українців, які би звернулися до правоохоронців через шахрайські дії, впав з 21% до 10%. Водночас кожен другий зіштовхувався зі зловмисниками в інтернеті, а кожен сьомий — втратив кошти через фішинг

Реклама на dsnews.ua

Такі дані наводить OLX, згідно з результатами опитування 55 тисяч покупців та продавців у серпні, передає "ДС".

Найбільше потерпають від онлайн-шахраїв мешканці Київської, Дніпропетровської та Харківської областей. Кіберзлочинці ж найчастіше атакують користувачів через популярні месенджери, а от електронна пошта задля обману українців під час онлайн-шопінгу популярністю майже не користується.

За останні пів року 45% з опитаних українців стикалися зі спробами онлайн-шахрайства. Водночас минулого року цей показник був удвічі менший — 22%. 

Найчастіше з початку 2021 атакують жителів великих міст — ⅔ випадків. Хоч кіберзлочинці й намагаються ошукати активніше жіночу аудиторію, проте потрапляють на схеми однаково часто як чоловіки, так й жінки (40% та 60% відповідно). 

При цьому 54% шахрайських випадків — це продаж неіснуючих товарів із передоплатою. На другому місці (28%) — фішингова атака, коли у месенджерах користувачам надсилали шкідливе посилання на підробну платіжну форму. На третьому місці (11%) — шахрайства з надсиланням фейкових скриншотів / квитанцій про сплату товару. Схема з підставним кур'єром, коли приїжджає таксист і шахрай-покупець переконує швидко віддати йому товар, обіцяючи зарахування коштів на рахунок продавця, — вже не така популярна, однак і з нею зіткнулися 7% користувачів.

Після фішингових атак шахраїв у 2021 під час онлайн-шопінгу 14% жертв втратили свої кошти. У переважній більшості випадків — 83% — сторонні посилання на шкідливі сайти надходили у месенджери (Telegram, Viber, WhatsApp). Ще 6% жертв отримали фішингове посилання через SMS, а от через пошту шахраї практично не атакують пересічних українців — таких спроб зафіксовано лише 2%.

Нагадаємо, нещодавно кіберполіція попередила українців про шахрайство під виглядом винагороди за участь у соцопитуваннях.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua