• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Вакцина з Китаю. Чим насправді будуть робити щеплення українців від коронавірусу

Ефективність китайської вакцини проти коронавірусу виробництва Sinovac Biotech дорівнює всього лише 50,4%. "ДС" розібралася, як це вплине на вакцинацію в Україні

Україна уклала контракт з китайською компанією Sinovac Biotech про постачання вакцини проти коронавірусу
Україна уклала контракт з китайською компанією Sinovac Biotech про постачання вакцини проти коронавірусу
Реклама на dsnews.ua

У грудні 2020 р. в Європі і світі почалася вакцинація проти коронавірусу. Перші особи держави, чиновники і навіть члени британської королівської сім'ї робили щеплення в прямому ефірі, щоб загітувати людей вакцинуватися. І це дало свої результати: за станом на 13 січня в світі вже використано майже 29,5 млн доз вакцини. Більшість країн використовує препарат від Pfizer/BioNTech, його вибрали для себе Ізраїль, США, Великобританія, Австрія, Бельгія, Канада, Франція, Німеччина, Нідерланди — всього 44 країни світу. Препарат Moderna закупили США, Канада та Ізраїль, Sinopharm — Бахрейн і ОАЕ. Країни, економічно або політично залежні від Росії, вибрали для себе "Супутник V" (але тут варто задатися питанням, чи був вибір у Болівії і Венесуели?).

Українські чиновники почали говорити про закупівлю вакцин ще влітку, але ніякої конкретики в їх словах не було. І ось 30 грудня Міністерство охорони здоров'я України уклало контракт з китайською компанією Sinovac Biotech про постачання вакцини проти коронавірусу. Ця подія підносилася як справжній прорив — нею хвалилися і санітарний лікар Віктор Ляшко, і міністр охорони здоров'я Максим Степанов, і президент Володимир Зеленський. Очікувалося, що перша партія препарату надійде в Україну вже в кінці січня — на початку лютого, після чого можна буде почати вакцинацію вразливих верств населення, в першу чергу, лікарів і літніх людей.

Проте влада даремно передчасно відкривала шампанське — виявилося, що ефективність китайської вакцини набагато нижче, ніж обіцяв виробник. "ДС" розібралася, в чому проблема з препаратом Sinovac Biotech, чи повернуть Україні гроші і як це вплине на проведення масової вакцинації від коронавірусу в нашій країні.

Що відомо про вакцину Sinovac Biotech

Sinovac Biotech — це китайська компанія з виробництва вакцин, яка щорічно випускає від 300 до 500 млн доз препаратів, схвалених у 34 країнах світу. Найбільш відомими продуктами компанії є вакцини проти гепатиту А і В, вірусів грипу (в тому числі пташиного), паротиту.

Саме цю компанію вибрала Україна для закупівлі вакцини від коронавірусу. Відзначимо, що на даний момент укладання угоди Sinovac Biotech ще не оприлюднила офіційних даних про ефективність свого препарату. Контракт був укладений попередньо, під банківські гарантії. Схожу угоду з Sinovac Biotech уклала і Туреччина, яка придбала 50 млн доз вакцини.

Вакцина Sinovac Biotech проти коронавірусу називається CoronaVac, вона відноситься до класу інактивованих препаратів. Випускається вона в шприці, який можна зберігати при температурі від +2 до +8 градусів за Цельсієм. Попередні результати використання вакцини були вельми обнадійливими. Третя фаза клінічних випробувань була проведена в Індонезії, в ній брали участь 1600 пацієнтів, ефективність досягала 97%. Також випробування проводили в Туреччині, де вакцину випробували на 1325 пацієнтах, ефективність склала 91%. У Бразилії, де теж проводилася третя фаза випробувань, на момент укладення контракту проміжні результати ще не були оприлюднені.

Реклама на dsnews.ua

Передбачалося, що в січні 2021 р. вакцина отримає дозвіл на використання в Китаї та інших країнах, а в лютому її представлять на передкваліфікацію в ВООЗ.

Спочатку підкреслювалося, що вакцина Sinovac менш ефективна, ніж продукція Moderna і Pfizer/BioNTech, однак у неї були свої плюси. Зокрема, вона більш стійка і не вимагає особливих умов для зберігання — досить стандартного холодильника, що спрощує і здешевлює транспортування і зберігання.

Договір про постачання в Україну даної вакцини був підписаний з українським фармацевтичним підприємством АТ "Лекхім", яке пов'язують з ексміністром охорони здоров'я часів Віктора Януковича Раїсою Богатирьовою. За офіційним підтвердженням компанії Sinovac Biotech "Лекхім" є єдиним уповноваженим представником виробника вакцини в Україні. Контракт був укладений на 1 913 316 доз по ціні 504 грн за одну дозу.

Очікувалося, що першу партію вакцини (700 тис. доз) Україна отримає протягом 30 днів після офіційної реєстрації медичним органом в одній з країн — Китаї, США, Великобританії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канаді, Ізраїлі, Індії, Мексиці, Бразилії або по централізованій процедурі компетентним органом ЄС.

МОЗ підкреслив, що закупівля китайської вакцини здійснюється окремо від механізму COVAX, за яким Україна повинна додатково отримати 8 млн доз вакцини Moderna безкоштовно.

Пристрасті по ефективності

Однак раділа українська влада недовго. Уже в січні з китайською вакциною почалися проблеми. Sinovac Biotech обіцяв опублікувати офіційні результати клінічних досліджень ще в кінці грудня 2020 р., однак цього не зробив.

Турецькі дослідники, які проводили третю фазу випробувань, спочатку заявили, що вакцина ефективна, проте ніяких офіційних документів, які це б підтверджували, поки не оприлюднено. Також важливо враховувати, що охоплення випробувань було порівняно невеликим, їх складно назвати масовими, а значить, репрезентативними.

У той же час завершилися випробування в Бразилії, і дослідники оголосили про ефективність 78%. Пізніше виявилося, що такий рівень ефективності вакцина показала лише на частині пацієнтів — і під тиском наукової спільноти інститут Сан-Паулу опублікував загальні дані: ефективність виявилася 50,38%.

Одночасно українська компанія "Лекхім" про ефективність вакцини, що закуповується, скромно промовчала. "Технологія вакцини від коронавірусу — інактивованої вакцини — відома людству протягом 100 років і у них не зовсім така ефективність божевільна, але вони надійні, вони безпечні, а це головний критерій, який був", — прокоментував новини про низьку ефективність препарату голова наглядової ради "Лекхіма" Валерій Печаєв. При цьому "Лекхім" планує зареєструвати вакцину CoronaVac відразу ж після того, як аналогічну процедуру проведе Бразилія.

Міжнародну кваліфікацію вакцина від Sinovac Biotech пройде і з низьким показником. Однак в українсько-китайському контракті зазначено, що ефективність вакцини, що постачається, повинна бути не нижче 70%. У такому випадку від закупівлі китайського препарату доведеться відмовитися.

Таку позицію підтвердив і міністр охорони здоров'я Максим Степанов. У ході традиційного брифінгу 13 січня він заявив: "Ефективність продукції на момент поставки має бути підтверджена на рівні не менше 70%. Відповідний аналіз повинен бути підтверджений від компанії-виробника. Якщо компанія не буде відповідати цим стандартам, то вона відшкодовує кошти в повному обсязі. Фінансово ми повністю захищені і у нас є банківська гарантія на ці речі ".

Якщо не китайська вакцина, то яка?

За словами Степанова, в України є "план Б" — МОЗ веде переговори з іншими виробниками вакцин проти COVID-19: AstraZeneca, Novovaks, Moderna, Sanofi. Про найбільш популярну на даний момент вакцину — Pfizer — голова МОЗ поки не згадував, вона для України залишається занадто дорогою.

Для того щоб провести ефективну вакцинацію, необхідно провести розрахунок порогового значення колективного імунітету. Тобто визначити, скільки людей повинні отримати щеплення (або перехворіти), щоб інфекція не могла вільно поширюватися. В середньому показник граничного значення становить 50-60% населення країни. Таким чином, 20 млн українців мають отримати дві дози препарату проти коронавірусу з періодом через три тижні. Отже, Україні доведеться закупити як мінімум 40 млн доз вакцин. США вже заплатили компанії Pfizer $2 млрд за 100 млн доз. Значить, Україні за свої 40 млн доз доведеться викласти $800 млн — суму, яка, очевидно, недосяжна для українського бюджету.

Крім того, є проблеми і з логістикою проведення вакцинації. На жаль, українські лікарні в своїй більшості не мають інноваційних технологічних холодильників, без яких неможливо забезпечити безпечне зберігання вакцин. Препарат від Pfizer можна зберігати протягом пів року тільки в холодильній камері з температурою -70 °C. Якщо ж температура буде вище, термін використання препарату помітно скоротиться.

Більш доступним варіантом для України виступає вакцина від Moderna: її можна зберігати в стандартному холодильнику при температурі від + 2° до + 8°С протягом 30 днів. Однак теж виникає питання ціни — вартість цієї вакцини орієнтовно становить $50-60 за дозу, і де взяти такі гроші, якщо гроші з Коронавірусного фонду витрачені на дороги і поліцію, незрозуміло.

Залишається сподіватися на вакцину від AstraZeneca: ще на початку пандемії коронавірусу компанія отримала фінансування в рамках партнерства Operation Warp Speed від уряду США, тому ціна на препарат досить низька і орієнтовно складе від $3 до $5. Європейське медичне агентство презентує доповідь про безпечність та ефективність препарату 29 січня, після вакцину повинна схвалити ще Єврокомісія. Після цього препарат можна буде офіційно використовувати для вакцинації населення. Для України це був би ідеальний варіант, ось тільки чергу на оксфордську вакцину вже вишикувалася чимала.

У будь-якому випадку, ситуація з вакцинацією проти коронавірусу в Україні не райдужна. Поки існує велика ймовірність, що українці швидше вироблять колективний імунітет до коронавірусу в результаті перенесеної хвороби, ніж дочекаються проведення успішної масової вакцинації.

    Реклама на dsnews.ua