• USD 36.6
  • EUR 38.7
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

Pfizer, китайці та конспірологи. Від чого не врятує вакцинація

У США і ЄС стартувало масове щеплення вакциною BioNTech/Pfizer. Чи могла пройти повз цю подію російська пропаганда? Зрозуміло, ні!

Перша партія вакцини Pfizer-BioNTech COVID-19
Перша партія вакцини Pfizer-BioNTech COVID-19 відправляється з заводу / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Хоча перші партії вакцини від COVID-19 — єдиною сертифікованою в даний час — уже поставлені в лікувальні установи, відразу на всіх її не вистачає. Зокрема, Україна може розраховувати отримати перші партії вакцини від Pfizer тільки на початку другого кварталу 2021 р. Утім, на підході вакцини інших виробників, так що, можливо, все станеться трохи швидше. І тільки російський "Супутник-V", так і не пройшов третього етапу сертифікації, в розрахунок не береться. Що, звичайно, дуже ображає росіян і їх братів і сестер в Україні.

Було б дивно, якби від цієї пекучої образи в інформаційний обіг до початку масового застосування вакцини від Pfizer (8 грудня — в Великобританії, 12 грудня — в США) не виявилося закинуто що-небудь таке. І, точно, в FB почала циркулювати інформація про дивних зв'язках фірми Pfizer, ВООЗ, Microsoft і китайської лабораторії в Ухані. Закинувши в пошукову систему FB фразу "Китайська біологічна лабораторія в Ухані належить Glaxo", можна отримати і уявлення про те, як широко і в яких випадках розійшлася ця версія. Перші вкидання датуються 6 грудня, хоча, можливо були і більш ранні, а зараз запуск вакцинації підігрів інтерес до теми.

Этот пост приведен в качестве типичного примера конспирологического текста
Цей пост наведено в якості типового прикладу конспірологічного тексту

Важлива деталь: в інформації нічого не стверджується категорично. Ніхто не пише прямо, що, мовляв, "вірус свідомо винайшли в Уханській лабораторії, щоб наварити на вакцині". До цього висновку допитливому читачеві пропонується прийти самостійно.

Що можна сказати про цю інформацію? Перш за все, те, що перед нами типовий випадок так званої брехні.

Факт брехні легко встановлюється простим пошуком у Гуглі. Все починається з того, що "Китайська біологічна лабораторія в Ухані", а точніше, цілий Уханський інститут вірусології Китайської академії наук не належить і ніколи не належав GlaxoSmithKline. Це негайно вбиває весь конспірологічний ланцюжок, хоча і інші його ланки теж в основному брехливі.

Реклама на dsnews.ua

Зокрема, Glaxo — яка, мабуть, все ж GlaxoSmithKline, не є власником Pfizer. Pfizer не керується "фондами Black Rock" — дві дочірні компанії BlackRock, Inc. володіють в ньому в цілому 4,23% акцій. Далі, за списком — все в тому ж дусі. Єдиний правдивий пункт, виявлений у ньому, — те, що Білл Гейтс дійсно є найбільшим спонсором ВООЗ, забезпечуючи в цілому 18% її бюджету, притому що США фінансують ВООЗ тільки на 15%.

При цьому, всі твердження, запущені в цьому вкиданні, легко перевіряються. Використовуючи Гугл, весь ланцюжок можна перевірити приблизно за годину-півтори, і не просто переконатися в його брехливості, але намалювати реальну картину зв'язків. Абсолютно нічого від конспірологічної ідеї про те, що "Лабораторія в Ухані" і фірма Pfizer управляються Єдиною Світовою Рептілоїдною Закулісою (ЄСРЗ), що зловмисно запустила в обіг коронавірус при цьому не залишиться. Залишається тільки відомий факт, що на світовому ринку інвестицій панують приблизно півтора-два десятка великих компаній. Які зі своїми дочірніми структурами присутні практично скрізь. І ця присутність — чистий бізнес, без будь-якої політики, у всякому разі в розумінні політики на рівні державного устрою світу.

А тепер питання на засипку: який відсоток цільової аудиторії цього вкидання засумнівається і полізе в інтернет перевіряти? Очевидна відповідь: так взагалі ніякий! Хоча деяким з них ідея про те, що, мовляв, цікаво було б перевірити, і проходила в голову.

Можна не сумніватися, що вже сьогодні-завтра цю версію озвучать і по російському ТБ — ну, а її не озвучити, якщо "люди кажуть"? Притому озвучать її настільки ж багатозначно — мовляв, збіг? Ну, ні, не думаємо! А що ще залишається, якщо налагодити масовий випуск "Супутника-V" Росія все ще не може? Як, власне, і масовий випуск чого б то не було. Штучні лабораторні зразки навіть можуть деколи непогано діяти, але забезпечити повторюваність цих якостей, починаючи від пропорцій лікарських препаратів і закінчуючи параметрами поверхонь винищувачів — ось тут вже вибачте: і матеріальна база, і рівень підготовки персоналу — словом, все опирається скільки-небудь сучасному конвеєрному виробництву. Якби не це, домовлятися про випуск російської вакцини за кордоном Москві б не довелося. Але домовлятися теж не виходить, далі декларацій йти ніхто не наважується. Воно й зрозуміло: якби росіяни цю вакцину тільки для себе замовляли — питань немає, але вони ж її по світу штовхати хочуть.

У зв'язку з цим виникає думка про те, як допомогти відразу всім: і тим, хто хотів би скоріше зробити щеплення сертифікованою вакциною, якої поки не вистачає на всіх, і виробникам "Супутника-V" — шкода їх, намагалися адже люди, і тим, хто повірив вкиданням. Нарешті, і це головне, як допомогти дарвіновському природному відбору? Це дуже просто зробити, до того ж, в один хід: потрібно дозволити зробити щеплення "Супутником-V" усім бажаючим. Правда, обстоювати це кількома умовами.

Нехай дилери "Супутника-V" організовують свою мережу прищеплених — за типом кав'ярень, улюблених нашим президентом кіосків з шаурмою і т. п. Щоб на вході обов'язково висіло попередження про те, що ця "вакцина" створена за ветеринарноюї технологією, несертифікована, а її ефективність не підтверджена, так що робити щеплення їй небезпечно і категорично не рекомендується. Але якщо хтось дуже хоче зробити щеплення саме російською вакциною, щоб не зв'язуватися з продуктом від Pfizer — ЕМРЗ, то чому б і ні? Нехай він іде й прищеплюється, у славу Дарвіна!

Пішовши на такий крок, ми виграємо відразу по декількох напрямках

  • Ще раз покажемо всьому світу, що Україна — вільна країна, де можна не тільки вибирати кого завгодно в президенти, а й чим завгодно робити щеплення від зловісного вірусу і від чого завгодно ще;
  • Заощадимо дефіцитну вакцину від Pfizer — ясно адже, що щеплені "Супутником-V" роботи щеплення Pfizer вже не підуть;
  • У середньостроковій перспективі — покращимо середній показник IQ українського суспільства;
  • Можливо, трохи покращимо наші відносини з Росією — якщо, звичайно, допустити в принципі, що відносини голодного крокодила і його потенційної здобичі, в якій він бачить тільки їжу, можуть бути "краще" чи "гірше". Тут щось напевно стверджувати важко — але, можливо, наш президент розгледить щось нове, в черговий раз заглянувши в очі Путіну.

Словом, фейкові вкидання, безумовно, створять нову можливість, з якої можна витягти чимало користі. Головне, не упустити сприятливий момент.

    Реклама на dsnews.ua