• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.3
Спецпроєкти

Постріл у ногу. Чому Кирилу довелося змиритися з визнанням греками ПЦУ

У Моспатриархате вирішили притримати коней і замість килимовій бомбардування - повного розриву євхаристійного спілкування - вдалися до точкових ударів персональними санкціями
Фото: tsn.ua
Фото: tsn.ua
Реклама на dsnews.ua

Позачергове засідання Синоду єпископів Російської православної церкви, скликане у зв'язку з визнанням Православної церкви України з боку Елладської ПЦ, нагадали приказку про гору, яка народила мишу. Проте не варто розслаблятися: миші іноді приносять багато занепокоєння.

Заява, прийнята єпископами РПЦ, дивує, в першу чергу, своєю пространностью - слів дуже багато, і створюється враження, що це неспроста. За ними - ліс за деревами - повинно було ховатися головне: РПЦ не може завдати удару відплати за Елладської церкви. Власне, там відкритим текстом сказано: ми не можемо розірвати спілкування з ЕЦП тільки тому, що "деякі єпископи" (нагадаю, переважна більшість) погодилися з визнанням ПЦУ. Більш того, навіть розрив спілкування з предстоятелем ЕЦП архієпископом Ієроніма, який вніс пропозицію визнати ПЦУ і несе за це рішення основну, персональну відповідальність, віднесено до майбутнього часу й умовного способу - якщо він почне поминати "розкольників" під час богослужіння.

В цілому, РПЦ обмежилася введенням персональних санкцій проти єпископів, які будуть помічені в близьких контактах з "розкольниками". А всіх інших "пощадять".

У Заяві висловлено співчуття щодо того, що єпископи Еллади не звернули належної уваги на ті факти "гонінь на канонічну церкву", які наводили їм з Москви. Простіше кажучи, в Москві образилися, що греки відкинули брехню, яку їм пропонували використовувати як привід. Також греки відкинули ту інтерпретацію історичних подій і канонічних претензій, які їм наполегливо - занадто наполегливо пропонували з Москви, переважно, вустами єпископів, благоволящих Московському патріархату.

При цьому по документу помітно, що грецька "зрада" глибоко ранила Москви. І там не втрималися, вдалися до улюбленої аргументу: а ми за вас кров проливали! Греки, як і всі інші народи, звільнені від турків - повинні по труну життя. Дарма, що Москва і Туреччина тепер союзники. Важливо тільки те, що було. Або, вірніше, тільки те, що вигідно. "Російська кров, пролита за чужу свободу, виймається з патріаршого кишені і тикається в ніс співрозмовнику при кожному зручному приводі.

Москві не звикати торгувати кров'ю власного народу (а заодно і всіх прилеглих). Але останнім часом, здається, цей товар впав в ціні навіть більше, ніж нафта.

Можливо, тому в Моспатриархате вирішили притримати коней і замість килимовій бомбардування - повного розриву євхаристійного спілкування - вдалися до точкових ударів персональними санкціями.

Реклама на dsnews.ua

Рішення не те, що "м'яке" - мабуть, навіть безпорадна. Особливо в порівнянні з тими громами і блискавками, які були випущені на адресу Константинополя. І на їхньому тлі виглядає абсолютно нелогічно. Якщо РПЦ розірвала спілкування з Константинополем на тій підставі, що він "заразився розколом", вступивши в близькі стосунки з "українськими розкольниками", то чому грецьких єпископів будуть карати санкціями тільки "за ПЦУ"? Логіка речей вимагає карати їх за спілкування з Константинополем, раз він теж виявився "в розколі".

Але в Москві розуміють, що це "трохи занадто". І взагалі, Москва опинилася на цей раз така "здібний", що навіть на себе не дуже схожа. Там на весь голос говорять, що "всі розуміють" - розуміють, в якому нелегкому становищі знаходяться элладские єпископи і вся їх ЕЦП. Яка навіть не "церква", по суті-то. А "набір єпархій". Досить строкатий, до того ж. До речі, цікаво, що тоді у московському розумінні "церква", якщо це не "набір" єпархій, парафій та монастирів?

Якщо щось насторожує в документі, ухваленому Синодом, то саме це: мова йде як про "безліч ЕЦП", частина якої знаходиться під великим впливом Константинополя. Та й сама ЕЦП, як вона є, вкрай "несамостійна". Лінія можливих розподілів і раскольчиков районного масштабу проведена як би пунктиром, але досить жирно. Розділяти і панувати - стратегія дуже древня, але працює досі. Те, що РПЦ у випадку з греками відмовляється від жорсткого протистояння у форматі "стінка на стінку" зовсім не означає, що вона відмовляється воювати в принципі. Це може означати, що греків - як і нас чекає не чесний поєдинок, а підла і виснажлива гібридна війна.

Спроби розв'язати таку війну будуть. Питання лише в тому, наскільки послідовно і принципово вона буде проводитися. А в цьому є сумніви.

Санкції, як відомо, зброя двосічна. Від них страждає не тільки той, на кого вони накладаються, але і той, хто накладає. Розрив з Константинополем для РПЦ не був чреватий серйозними втратами - у Константинополя немає нічого особливо цікавого для РПЦ, навпаки, розрив давав додаткові можливості. Греція, греки - зовсім інша справа. Тут так багато цікавого, що повний розрив важко було б порівняти з пострілом у ногу - тут були зачеплені куди більш важливі органи. Починаючи з величезних сум - і РПЦ, і світських "спонсорів", "закопаних" у Афон, околиці і взагалі святу (і цілком секулярну) нерухомість, продовжуючи мощами святих, які періодично гастролюють по Росії з незмінним фінансовим успіхом, закінчуючи безпосередніми особистими контактами, які забезпечують і політичну вагу, і профіт. По-справжньому воювати з греками занадто багатьом в РПЦ і, ширше, в Росії "не цікаво". Це зайвий раз нагадує, як важко буває проводити послідовну і принципову політику тим, у кого надто особистих інтересів", "закопаних" в різних частинах світу. У підсумку, це кейс про те, чому нинішня Росія - не СРСР, скільки не надуває щоки.

М'яка реакція на грецьке "відступництво" досить небезпечна для РПЦ. Не тільки в Москві зрозуміли, що ультиматум і загроза "вселенського розколу" - аналог ядерного удару в церковній політиці - це тупикова тактика. Греки подали приклад, що ПЦУ визнавати можна і вам за це нічого не буде. "Персональні санкції" у разі "якщо будуть себе погано вести" - досить незграбна спроба "зберегти обличчя", особливо після фанфар попереджувальних пострілів і криків "тримайте мене семеро", які цього "почесного відступу" передували.

    Реклама на dsnews.ua