• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Навіщо патріарху Кирилу паяльник Корчинського

Зустріч «армії порятунку Всеправославного собр» в Шамбезі, скликана Вселенським патріархом Варфоломієм, незважаючи на похмурі пророцтва, відбулася і виявилася вельми вражаючою
Фото: pravlife.org
Фото: pravlife.org
Реклама на dsnews.ua

Ще напередодні, наприклад, спікери Мсковской патріархії висловлювали сумніви в тому, що патріарх Кирило вшанує своєю присутністю Синаксисі - але патріарх поїхав. І не сам. З собою він абсолютно несподівано повіз предстоятеля УПЦ МП митрополита Київського Онуфрія.

Спостерігачі ворожили - з чого б це? У розкладі митрополита Київського ця поїздка, судячи з усього, не значилася - раз з-за неї довелося переносити Архієрейський собор. Та й немає ніякої особливої необхідності везти на зустріч, присвячену підготовці Всеправославного собору людини, який вже висловився в тому сенсі, що собор не потрібен і, мабуть, навіть шкідливий. Може, патріарх Кирило вирішив переконати митрополита Онуфрія - і повіз його на зустріч, щоб показати, що не такі вже вони й страшні, ці міжнародні зустрічі. Або, навпаки, привіз митрополита Онуфрія в якості стенобитного зброї, щоб налякати опонентів: бачите, мовляв, які настрої в моїй церкві?

Але, як виявилося, роль митрополита Онуфрія у цій поїздці зводилася до мовчазної присутності в якості "ненаглядного допомоги" по Україні. Не знаю, що справило на патріарха Кирила таке гнітюче враження, але його виступ виявився дуже нервовим, на межі (а місцями - фолу. Предстоятелі православних церков отримали досить своєрідну картину того, що відбувається в Україні, де відбувається справжній розбій - захоплення храмів УПЦ МП "розкольниками і націоналістами", яким дехто з присутніх надає підтримку і сіє тим самим спокуса. А митрополиту Київському і зовсім загрожують праскою і паяльною лампою. Тут патріарх процитував Корчинського - але звідки знати предстоятелів помісних церков ціну подібних цитат? Ось, перед ними сидить їхній колега, предстоятель найбільшої православної церкви, якій загрожують паяльником. Ось заради цього паяльника, думаю, митрополит Онуфрій і удостоївся закордонні відрядження - послужити живий декорацією до полум'яної патріаршої мови. Тому що без паяльника навіть самий готичний розповідь про події в селі Птича навряд чи порушила б поважну аудиторію.

Що ж змусило патріарха Кирила настільки сильно нервувати? Приводів у нього, звичайно, чимало. І непримітних для ока широкої публіки - як ось події в церквия Чеської і Словацької земель. Які, звичайно, патріарх Кирило інтерпретував у свою користь, але навряд чи він сам сильно вірив, що здобув перемогу в цій історії: розкол не трапився, предстоятелем визнали людини, бажаної Москві, але він тут же віддав реформування своєї церкви на аутсорсинг - на Фанар.

Але це так - штришок або, користуючись модним в Кремлі лексикою, "сигнальчик". Найбільша проблема нині - Туреччина. Пристрасті між Кремлем і Ердоганом розпалюються. А між Ердоганом і Банкової - навпаки, як гриби після дощу ростуть консенсуси. І з Криму, і з Донбасу, і з деяких економічних питань. Так і до консенсусу з української православної церкви домовитися недовго. Адже президенту Туреччини не складе особливої праці віддати розпорядження своєму чиновнику на Фанарі. Чи Мало було прецедентів, коли Константинопольський патріарх давав Томос про автокефалію з чисто політичних міркувань, і з ініціативи світської влади.

Патріарх Кирило нервує - тому що він у всій цій історії виявився крайнім. Це не він відправляв полубезумных реконструкторів на Донбас "спускати курок" і збивати "пташок", серед яких виявився один іноземний цивільний борт. Це не він висаджував "веждивых чоловічків" в Криму. Це не він радив своїм пілотам чхати на межі повітряного простору Туреччини і ділити на сорок вісім їх відповідні загрози. Але чомусь саме він тепер повинен зі шкіри вилізти, щоб зберегти Україну в "русский мир".

Патріарх Кирило перетягує на себе ковдру не тільки "найбільшої", але чи не найбільш потерпає православної церкви світу. А страждання - вагомий аргумент для християнства
Реклама на dsnews.ua

Що він і робить, розмахуючи бутафорським паяльником Корчинського перед носом у патріархів. І щоб одного не виглядати при цьому клоуном, запросив взяти участь у шоу київського колегу. Паяльник Корчинського - рідний брат розп'ятого хлопчика. Про це знає патріарх Кирило, і, думаю, здогадуються глядачі шоу, але патріарх Кирило відчайдушно бореться за те, щоб світове православ'я дивилося на Україну його очима. І вже зараз, бачило в благообразном особі митрополита Онуфрія образ мученика, останній оплот справжньої церкви і істинної віри на українській землі, "де розкольники і уніати..." і далі скрізь.

Патріарх Кирило перетягує на себе ковдру не тільки "найбільшої", але чи не найбільш потерпає православної церкви світу. А страждання - вагомий аргумент для християнства. І тут патріарх Кирил, запросивши з собою митрополита Онуфрія, поступив як далекоглядний продюсер: сам-то він у ролі мученика зовсім непереконливий, він відомий життєлюб і асоціюється у публіки з гірськолижними курортами, брегетами і майбахами. Чи То справа митрополит Онуфрій - благовидний старець і бездоганний чернець. Його присутність - мовчазне свідчення чорної біди, в якій опинилося в Україні Православ'я - додавало кожного слова патріарха Кирила додаткову вагу. Особливо коли він дорікав представників Вселенської патріархії підтримки "розкольників".

Свідомо чи ні, патріарх Кирило завдала чергового удару по митрополиту Онуфрію особисто. Те, що патріарх говорить про Україну і переслідування православної церкви перед світовою громадськістю, можна залишити на його совісті. Але участь у цьому українського ієрарха і за сумісництвом українського громадянина в черговий раз ставить цього ієрарха під вогонь критики, а може, і робить його предметом інтересу і розглядів з боку українських державних органів. Це, можливо, цілком входить у плани патріарха Московського.

    Реклама на dsnews.ua