• USD 27.9
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

П'ять років за флірт з малоліткою. Запрацює закон про боротьбу з домашнім насильством

У список підсудних дій внесли економічне і психологічне насильство, а "легкий флірт" з малоліткою загрожує роками в'язниці
Реклама на dsnews.ua

Можна сказати, що Верховна Рада зробила все, що могла, на шляху до ратифікації Стамбульської конвенції про запобігання домашнього насильства. Ну, крім самої ратифікації. "ДС" неодноразово писала, що в цьому міжнародному документі нардепів бентежать "нетрадиційні" моменти, зокрема наявність слів "гендер" і "орієнтація". З конвенції їх ніяк не викреслити. Тому Рада вчинила гнучкіше: прийняла законопроект, "спрямований на реалізацію положень конвенції, і ще один законопоект, вже конкретно про домашнє насильство, і вже звідти нардепам вдалося прибрати все, що їх бентежило. Справа в тому, що спершу в обох законопроектах зустрічалися поняття сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності - так, насильство на грунті сексуальної орієнтації розцінювалося, як обтяжуюча обставина, в поняття домашнього насильства включалися конфлікти між одностатевими партнерами. Крім того, антидискримінаційне законодавство поповнювалося терміном "гендерно обумовлене насильство", "гендерно обсусловленная дискримінація", а вчителі і викладачі повинні були б допомогти дітям подолати гендерні стереотипи, а не розвинути їх. Але до другого читання завдяки старанням Ірини Луценко і "доблесного" борця з геями Павла Унгуряна з законів зникли всі слова з коренем "гендер".

У прийнятих у середу і четвер законах таких "страшних" поєднань вже не зустрінеш, а формулювання і поправки розмиті настільки, наскільки це взагалі можливо. Бути може, депутати б і зовсім нічого не брали, проте їм занадто регулярно нагадують, що ратифікація конвенції - зобов'язання України, причому ще з 2011 р. Цікаво, що в коментарях до поправок зазначено, що Рада все ж планує ратифікувати конвенцію. Але коли - невідомо.

Без шансу на допомогу

Як писала "ДС", українська економіка втрачає близько $208 млн з-за насильства над жінками, при цьому Нацполиция в цьому році зафіксувала всього 60 тис. заяв про домашнє насильство. Реальних випадків, очевидно, більше: міжнародний моніторинг говорить про те, що до 70% жінок в Україні так чи інакше зазнають різні форми приниження і знущання. Але постраждалі бояться скаржитися на своїх неадекватних родичів і подружжя. Причина проста: поліція не вживає дієвих заходів, щоб захистити жертв від ґвалтівників, - вони залишаються проживати на одній території, і домашній тероризм стає ще більш жорстокою. Сьогодні в Україні існує всього два "притулку" для жертв домашнього насильства. Ліній довіри, звичайно, більше, але найчастіше людям насамперед потрібна конкретна допомога, а потім вже - психологічні поради.

І справа не тільки у жінок: за статистикою, близько 3 млн дітей в Україні постійно спостерігають насильство в сім'ї. Діти, які виросли в таких умовах, у шість разів частіше здійснюють спроби суїциду, половина з них зловживають наркотичними речовинами та алкоголем. Близько 1500 жінок, згідно з офіційною статистикою МВС, вмирають від рук власних чоловіків. Чи допоможе новий закон поліпшити цю сумну статистику, невідомо - при його написанні явно орієнтувалися на європейські норми, не дуже оглядаючись на нашу правозастосовчу практику. Але з чогось явно треба було почати.

Реклама на dsnews.ua

Від позбавлення їжі до залякування

Один з найбільш корисних моментів: законопроект вводить поняття домашнього насильства, уточнюючи, що це "умисне систематичне скоєння фізичного, психологічного чи економічного насильства відносно теперішнього чи колишнього чоловіка або іншої особи, з якої винний перебуває (перебував) у родинних чи близьких стосунках".

Тепер за дії, які приводять до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров'я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя, гвалтівнику загрожує буде від 150 до 240 годин виправних робіт, арешт на півроку, обмеження волі (до 5 років) або навіть тюремне ув'язнення на строк до двох років.

Закон конкретизує, що економічне насильство може включати в себе позбавлення жертви їжі, житла, одягу, грошей і документів, а також залишення без нагляду (актуально у випадку дітей). Крім того, будуть карати за заборону працювати і вчитися, або ж, навпаки, примушування до праці, а також перешкоджання в отриманні медичної допомоги.

В якості психологічного насильства в список підсудних дій увійдуть словесні образи, погрози, переслідування, залякування. Крім того, приводом звернутися до поліції зможуть стати побоювання людини за свою безпеку і безпеку інших, дії, які пошкодили психічне здоров'я або призвели до емоційної невпевненості і нездатність захистити себе.

Ось тут сумніви в правозастосуванні виникають із-за того, що тема психологічного здоров'я у нас вкрай табуйована, маргіналізована і не опрацьована, тим більше - на рівні суддів і поліції. Є підозра, що для винесення професійного рішення судів і поліції не завадили б фахівці, які не задають запитань на кшталт "а чи не самі ви спровокували насильство в сім'ї, подавши холодний вечерю?"

Примушення до шлюбу і "неприродна" насильство

Порівняно з психологічним насильством з сексуальним все набагато простіше, та і тут законодавство уточнили. Місцями депутати навіть вирішили відійти від совкових визначень і замінили "насильницьке задоволення сексуальної пристрасті неприродним способом (стаття 153 КК) на "сексуальне насильство" - тепер їм буде вважатися будь-яка дія сексуального характеру, не пов'язане з проникненням в тіло людини. Теоретично домаганням зможуть порахувати як петінг, так і поцілунок, що може збентежити мужніх вартових "традиційних" українських цінностей. З іншого боку, пора б уже перестати вважати "невинними жартами" вторгнення в особистий простір людини без його згоди .

Уточнено поняття зґвалтування - у нього включили дії сексуального характеру, пов'язані з вагінальним, анальним або оральним проникненням в тіло іншої людини з використанням геніталій або будь-якого іншого предмета, без добровільного згоди потерпілого".

Саме по собі покарання за зґвалтування не посилили - як і раніше, за неї загрожує позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років, за зґвалтування дітей - на термін від 8 до 15 років. Будь-які інші дії сексуального характеру караються тюремним ув'язненням терміном до п'яти років. А ось якщо потерпілий - дитина, то за "легкий флірт" може загрожувати від 5 до 10 років за ґратами.

Крім того, за примушення до шлюбу або продовження примусово укладеного шлюбу, примусове співжиття або примушення до шлюбу заради переїзду в іншу країну покарають арештом до шести місяців, обмеженням або позбавленням волі на строк до трьох років.

Поправки про "нетрадиційності" і "синоніми"

Треба віддати належне парламентського комітету, отклонившему химерні поправки від Юрія Мірошниченка. Приміром, на думку депутата, більш жорстке покарання за насильство щодо члена сім'ї - дискримінація не-родичів, щодо яких вчиняється насильство. Тим не менш, згідно з новим законом, злочин стосовно колишнього або нинішнього чоловіка або співмешканця будуть вважати більш важким.

Насильство на ґрунті сексуальної орієнтації як обтяжуюча обставина, на думку Мірошниченка, також порушувало права інших громадян, оскільки не має значення, з яких причин і кого вбивають або ґвалтують. На всякий випадок депутат уточнив, що жодної дискримінації щодо осіб "нетрадиційної орієнтації" у нас немає. Втім, його пропозицію відхилили, зате прийняли поправку Ірини Луценко, яка запропонувала залишити як обтяжуюча обставина тільки расовий, національний, релігійний мотиви та мотив статевої приналежності, а орієнтацію прибрати... як синонім. Так що, якщо ви раптом почуєте, що підлогу і орієнтація - синоніми, то не дивуйтеся.

Обтяжуючою обставиною при скоєнні сексуального насильства буде і здійснення його у присутності малолітнього. Крім того, жорсткіше покарають за сексуальне злочин у відношенні людини з психічними порушеннями.

Заборонять обривати телефон

Крім уточнень термінології насильства депутати ввели ще один важливий момент - обмежувальні заходи щодо винуватця злочину. У списку - заборона перебувати у місці спільного проживання з особою, що постраждали від домашнього насильства, обмеження спілкування з дитиною, якщо насильство було скоєно по відношенню до дитини або в його присутності, заборона наближатися на певну відстань до місця проживання, роботи, навчання, лікування жертви. Крім того, суд може заборонити кривдникові листування та інші контакти особисто або через третіх осіб, а також направити його пройти пробационную програму.

З бонусів нового законодавства: заходи, що забороняють наближення ґвалтівника до жертви, поліція може прийняти за заявою потерпілого ще до суду - на строк до 10 діб. Суд розглядає справу про обмежувальної щонайменше протягом 72 годин, і вже він може збільшити строк до шести місяців. За виконанням рішення буде стежити Нацполиция. Втім, навіть неодноразові випадки порушення заборони на "близькі контакти" загрожують лише громадськими роботами (20-60 годин) і арештом до 15 діб.

Зате, можливо, ми нарешті зберемо статистику краще: закон передбачає створення реєстру випадків домашнього насильства. Організацію соціальних послуг і програм допомоги жертвам, програми "перенавчання кривдників", підготовку фахівців забезпечать органи місцевого самоврядування та органи управління освітою. Крім того, вчителі будуть зобов'язані повідомляти поліції та службі у справах дітей про виявлені факти домашнього насильства, медики - місцевої влади, нацполиции та службі у справах дітей (якщо потерпілий - дитина).

На перший погляд, закон непоганий, але залишаються підводні камені у вигляді відсутності фахівців, здатних навчити інших, розмитих норм про домашнє насильство і небажанні поліції розбиратися зі складними штуками начебто злочинів ненависті. Не рахуючи того, що довести факт домашніх образ або доведення до важкого емоційного стану в країні, де люди замість відвідування психолога воліють пити, буде непросто.

    Реклама на dsnews.ua