• USD 27.7
  • EUR 32.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Ідеальний шторм. Як звичка обходити систему довела українських туристів до афінській в'язниці

Греція надала суперечливу інформацію, авіакомпанії її не перевірили, пасажири сподівалися на авось
Фото: eurointegration.com.ua
Фото: eurointegration.com.ua
Реклама на dsnews.ua

17 українців, серед яких двоє дітей, у суботу, 4 липня, після того, як Єврокомісія 1 липня окреслила нові правила в'їзду в умовах пандемії Covid-19, вирішили відправитися в Грецію. Хто - власне в цю країну, а хто - транзитом.

Тільки ось що встановлюються Єврокомісією правила - це не зовсім правила. Це рекомендації, часто - необхідний мінімум положень, який не завжди і не усіма вважається достатнім. У кожної країни-члена є право приймати рішення самостійно і затверджувати свій порядок в'їзду та категорії громадян, яким таке право надається.

І так вийшло, що українці, вилетівши рейсами Ryanair і Wizzair із "Борисполя" і аеропорту "Київ" ("Жуляни"), по прильоту за рішенням грецьких прикордонників опинилися в ізоляторі. Без води, без їжі, з телефонами, але без зарядних пристроїв (згідно з тюремним правилами вилучається все, на чому можна повіситися, а шнур - якраз такий предмет).

Їх співвітчизники розділилися на два табори: співчуваючих і на "чегопоперлись".

Як не дивно, до певної міри мають рацію обидва табори. Але ситуація насправді дещо складніше, і не можна звинувачувати в події конкретно когось одного: пасажирів, українських і грецьких прикордонників, авіаперевізників або Мзс двох країн.

Однак почнемо, мабуть, з нових правил Євросоюзу, які виключають з-під дії обмежувальних заходів наступні категорії громадян: студентів, моряків, осіб, які проїжджають транзитом, вкрай затребуваних висококваліфікованих працівників, а також членів сімей громадян ЄС; тих, у кого є право на проживання в ЄС, сезонних працівників, дипломатів. Але не відпочиваючих.

Афіни спершу відкрилися для іноземних туристів, потім ввели ряд обмежень, а після знову закрилися.

Реклама на dsnews.ua

При цьому в системі Міжнародної асоціації повітряного транспорту - Timatic, в якій авіакомпанії перевіряють в'їзні вимоги країн, з'явилася інформація про скасування обмежень для бізнес-поїздок. І якраз цією лазівкою не преминули скористатися деякі з українців, які потрапили в ізолятор.

Тільки от що б там не було в Timatic, грецькі прикордонники продовжували дотримуватися діючих процедур, згідно яких іноземцю спершу потрібно було отримати відповідне документально підтверджений дозвіл консульства Греції.

Сергій Сидоренко, редактор "Європейської правди", яка першою повідомила про цей випадок і ознакомившейся з документами, пише у своїй статті: вони (документи) "дозволяють припустити, що прикордонники були праві принаймні відносно більшості (а швидше за все, всіх затриманих. Права на в'їзд у Греції вони не мали". Дозволів від консульств Греції у них не було.

Тобто виходить, що наші співгромадяни в повній мірі не опрацьовано питання, не вивчили досконально особливості процедури в'їзду в Грецію в умовах пандемії. І дуже навіть може бути, що з ними (з більшістю з них) зіграло злий жарт властиве українцям прагнення обдурити, а то й просто хакнуть систему, покладаючись на "авось": квитки є - значить, долетимо.

Правда, виникає питання: а куди дивилися авіаперевізники, які законом зобов'язані перевіряти всі документи?

За даними "Европравды", Wizzair провела дуже ретельну перевірку документів і навіть деяких зняла з рейсу. Ryanair ж, за словами деяких пасажирів, цього не робила.

Тепер цього лоукостеру, вирішив не перевіряти документи пасажирів, з великою часткою ймовірності доведеться сплатити чималий штраф у Греції.

Щоправда, українцям, які застрягли в ізоляторі, від цього легше не стане. Вони стали заручниками ряду обставин.

По суті, відповідальність за подію лежить і на Афінах, не зуміли забезпечити належний рівень комунікації з іншими країнами. І на авіакомпаніях (принаймні на одній з них), які не спромоглися провести повноцінну перевірку документів, хоча тут треба брати до уваги їх обмежені технічними, юридичними і тимчасовими рамками можливості для таких перевірок. І, звичайно, на самих українців, впевнених, що вхопили Бога за бороду, і пренебрегших ризиками заради грецьких пляжів.

Перевізник або прикордонна можуть, вибачте, облажатися. Людський фактор ніхто не скасовував. Як і осічки бюрократичної машини. Тому не варто сподіватися, що якийсь "дядько" зробить все за нас. Це чистої води патерналізм укупі з бажанням обдурити горезвісну систему. З іншого боку, такі глобальні кризи, як пандемія коронавіруса, вимагають і відповідного рівня скоординованості дій.

Сервіси по інформуванню людей про процедуру в'їзду начебто працюють, в тому числі і в Україні (онлайн-карта Мзс), але у випадку форс-мажору в роботі державної машини стають марними.

Далеко не кожен буде вишукувати докладну і свіжу інформацію по темних закутках. Вона повинна перебувати не там, а в одному конкретному і добре освітленому" (для всіх без винятку) місці. Втім, є тут й інша сторона: недовіра до офіційної інформації та прагнення черпати її в альтернативних джерелах дуже сумнівної якості.

Так, не вражені бідами співвітчизників українці в різних пабликах як і раніше пишуть запитання на кшталт: "Як на біометрію проїхати з України до Греції?" і "Які країни ще відчинені?".

Ці пости відносно свіжі, написані вже після того, як про 17 українців у Греції зняли сюжети і написали журналістські матеріали в інтернет-ЗМІ.

І ще відносно недавно, 3, та 4 липня, Facebook-групи деяких туристичних фірм пропонували автобусні тури в Грецію з круїзом по островах і лоукости за 200 євро. Ймовірно, туроператорам доведеться переорієнтуватися, а тим, хто встиг продати тури, - повернути гроші. Або ж знову сподіватися на авось і шанс "прокинути" клієнтів.

    Реклама на dsnews.ua