• USD 28.2
  • EUR 34.2
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

98% росіян не змогли відповісти на питання з програми середньої школи

Реклама на dsnews.ua
Тільки 2,3% росіян змогли правильно відповісти на сім запитань тестів з різних галузей науки, взятих з програми середньої школи

Про це йдеться в результатах дослідження, проведеного "Левада-Центром", інформує "ДС" з посиланням на "Інтерфакс".

Як показало опитування на тему наукової грамотності, 7,2% респондентів дали правильні відповіді на шість тестів. 4-5 тестів пройшли 30,5%, 0-3 тесту - більше половини (59,9%) опитаних. Разом з тим за дев'ять років (з 2009 року) середня кількість успішно пройдених тестів трохи підвищився - з 3,9 до 4,0 (з семи).

У ході дослідження, проведеного серед 1612 респондентів за репрезентативною вибіркою дорослого населення, соціологи запропонували визначити, помилковими чи є вірними наступні наукові твердження:

"Континенти рухаються вже мільйони років і будуть продовжувати рухатися в майбутньому" (правильна відповідь про те, що це вірно, дали 70% респондентів, неправильний - 9%);

"Електрон менше, ніж атом" (судження правильне, чи правильно відповіли 55% проти 16%);

"Вся радіація створена людиною" (помилкове судження, 44% проти 40%);

"Стать дитини визначають гени батька" (вірне твердження, 36% проти 35%)

"Антибіотики вбивають не тільки бактерії, а й віруси" (помилкове, 34% проти 46%);

"Лазер працює, фокусуючи звукові хвилі" (помилкове, 32% проти 30%);

"Звичайні рослини - картопля, помідори і т. п. - не містять генів, а генетично модифіковані рослини - містять" (помилкове, 30% проти 42%).

Соціологи також порівняли частку правильних відповідей росіян з показниками 40 жителів інших країн, в яких проводилося подібне тестування, і з'ясували, що громадяни РФ відзначилися лише хорошим знанням будови атома - 4-е місце. З інших тестів картина менш райдужна: по знанню дії антибіотиків - 24-е місце, природи лазерних променів - 27-е, теорії радіоактивності - 28-е, теорії континентального дрейфу - 34-тобто найгірший результат росіяни показали в знанні генетики людини - передостаннє, 39-е місце.

Між тим тестування показало відмінні знання шведів: вони зайняли 1-е місце за кількістю правильних відповідей на тест про антибіотики (78%), про лазер (67%) і про радіацію (80%). За ними йдуть датчани: на питання про континенти правильно відповіли 95%, про генетику - 81%. Кращими в знанні будови атома стали угорці - 61%.

Учасників дослідження попросили визначитися зі своїм ставленням до астрології. Так, 24% росіян вважають її псевдонаукою, 34% сприймають як наукову галузь знань. За цим показником Росія опинилася на 15 місці серед 34 країн, які проводили опитування. Для порівняння: у США астрологію не вважають наукою 65% опитаних, і лише 5% думаю про зворотне. А от у Румунії ставлення до астрології протилежне: 7% відносять її до ненаукової області, 46% - до наукової.

Як зазначає соціолог "Левада-Центру" Ольга Шувалова, "у всіх країнах колишнього соціалістичного табору частка прихильників "науковості" астрології в 2-3 і більше разів перевищувала частку її супротивників".

    Реклама на dsnews.ua