• USD 26.7
  • EUR 31.4
  • GBP 36.9
Спецпроєкти

Atlantic Council: Як Нова Атлантична хартія може врятувати світ

Вашингтону і Лондону слід об'єднати союзників і партнерів навколо укладеної між США і Великобританією Нової Атлантичної хартії

Нова міжурядова угода США і Великобританії може стати основою для оновленого демократичного світового порядку
Нова міжурядова угода США і Великобританії може стати основою для оновленого демократичного світового порядку / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Колишній помічник держсекретаря США у справах Європи і Євразії Деніел Фрід і старший науковий співробітник "Атлантичної ради" Еш Джайн у своїй новій статті приділили увагу новій міжурядовій угоді США і Великобританії, яка може стати основою для оновленого демократичного світового порядку.

Коли на початку Другої світової війни президент США Франклін Рузвельт і прем'єр-міністр Великобританії Уїнстон Черчілль підписали Атлантичну хартію, в ній вони виклали бачення світу, заснованого на принципах ненападу, самовизначення і відкритої торгівлі. Це була відповідь демократії на нацизм — а, відтак, і на радянський комунізм — і основи місії того, що ми зараз називаємо ліберальним міжнародним порядком.

Незважаючи на деякі невдачі і непослідовність, вона подарувала мир і процвітанням трьом поколінням.

Вісімдесят років потому президент Джо Байден знову поставив демократію у центр зовнішньої політики США, коли в червні разом з прем'єр-міністром Великобританії Борисом Джонсоном підписав Нову Атлантичну хартію. У документі прописано серйозну заяву про спільні цінності і надії — про те, що Сполучені Штати разом зі Сполученим Королівством готові повести за собою вільний світ в нову еру стратегічного суперництва між демократією і автократією.

Однак тепер потрібно виконати величезну роботу. Щоб домогтися успіху, адміністрації Байдена слід залучити інших союзників США і зробити конкретні кроки для втілення цих принципів у життя.

Протидія автократії

Атлантична хартія 2.0 як заява про рішучість захищати демократію на тлі зростаючої агресії з боку автократів — це вірний крок, зроблений у потрібний момент: Росія і Китай просувають альтернативне бачення того, яким повинен бути світ, заснований на примусі та авторитаризмі. Демократії йдуть в оборону, стикаючись з викликами своїм політичним системам всередині країни і за кордоном у міру того, як автократичні суперники стають все сильніше. Багато хто у вільному світі чекає від США і їх союзників лідерства у вирішенні сьогоднішніх проблем.

Реклама на dsnews.ua

І Нова Атлантична хартія може стати першим кроком у цьому напрямку.

Як і у попередній угоді, в цьому документі викладені вісім основних принципів, що відображають загальні цінності. Багато з цих принципів — захист демократії, захист суверенітету, розвиток економіки, заснованої на правилах; і сприяння глобальному співробітництву — перегукуються з принципами вихідного документа. Інші відображають нові виклики XXI століття: нові технології, кіберзагрози і зміна клімату.

Нова Атлантична хартія являє собою бачення протистояння з китайським і російським уявленням про світ, в якому правлять бал автократії. На відміну від стратегії, заснованої на сферах впливу і так званому реалізмі, вона може стимулювати вільний світ діяти спільно (і об'єднати свої зусилля), щоб протистояти викликам, з якими він стикається з боку цих сил, через власні недоліки і транснаціональні проблеми. Зовнішня політика США повинна бути реалістичною щодо обмежених можливостей Штатів, але, в той же час, відповідати короткостроковій доцільності. Підхід Байдена повертає нас до кращих традицій стратегії США, що є констатацією того, що Америка домагається успіху, коли її інтереси і цінності збігаються.

Але що зробило першу Атлантичну хартію настільки переконливою, так це дії, до яких вона підштовхнула: формуючи нові правила і норми, що регулюють поведінку держав, Сполучені Штати та інші світові держави також створили нові інститути для захисту і забезпечення дотримання цих правил. Сюди входили такі організації, як Організація Об'єднаних Націй, Генеральна угода з тарифів і торгівлі (яка потім стала Світовою організацією торгівлі) та Світовий банк, відкритий для всіх країн світу, які погодилися дотримуватися їх правил, а також НАТО та інші організації, що дозволили Сполученим Штатам і їх союзникам діяти самостійно для захисту вільного світу.

Більш широкий курс

Сьогодні демократичні країни повинні слідувати новій хартії, діючи рішуче і створюючи нові інститути для вирішення ключових проблем, з якими стикаються демократії і весь світ — так само, як вони це робили в 1945 р. І працювати потрібно за двома основними напрямками.

По-перше, адміністрація Байдена повинна заручитися підтримкою Нової Атлантичної хартії її союзниками і партнерами. Якими б надихаючими не були її слова, слабкість угоди в тому, що її уклали тільки дві країни. Для того, щоб вона була ефективнішою, під нею повинні підписатися і інші провідні демократії. І нещодавнє підписання канцлером Німеччини Ангелою Меркель Вашингтонської декларації, в якій виражається спільна підтримка захисту демократичних принципів і вільного світу, могло б стати першим з безлічі двосторонніх заяв, кульмінацією яких стало б багатостороннє схвалення Нової Атлантичної хартії.

Також хартія не зможе бути основою для нового глобального порядку без підтримки з боку більш широкої групи країн з Європи, Азіатсько-Тихоокеанського регіону, Африки та Латинської Америки. Байден повинен почати стимулювати інших членів G7 схвалити хартію і слідувати їй, запрошуючи підключитися готових до співпраці однодумців по всьому світу.

По-друге, адміністрація Байдена повинна створити нові інститути для реалізації принципів нової хартії. Сполученим Штатам слід об'єднати групу провідних демократій — D10, відповідно до принципів, запропонованими Джонсоном, — щоб сприяти стратегічному погодженню і скоординованим діям у відповідь на виклики з боку Китаю, Росії та решти світу. Байдену слід створити демократичний технологічний альянс, щоб гарантувати успіх вільного світу в гонці нових технологій; і розробити певні стандарти, щоб уникнути порушень. Йому також слід укласти нову торговельну угоду, яка об'єднає світові демократії для просування вільної і справедливої глобальної економіки, яка стане демонстрацією того, що демократія може бути ефективна. У той же час Байден повинен використовувати запланований їм Саміт за демократію в якості платформи для створення більш широкої коаліції вільних націй, націленої на захист демократії всередині країн і зміцнення демократичних норм в усьому світі.

У міру реалізації стратегії адміністрація Байдена може черпати натхнення з конкретних рекомендацій в цих ключових областях, таких як ті, які були викладені в Цільовий групі Фонду Карнегі з питань зовнішньої політики США для середнього класу і в проекті CNAS Technology Alliance Project. У більш широкому сенсі, Декларація принципів свободи, процвітання і миру, підготовлена цільовою групою "Атлантичної ради" з авторитетних колишніх чиновників 19 провідних демократичних країн світу, пропонує план мобілізації демократичного світу навколо загальних принципів, які захищають заснований на правилах порядок. Декларація 2019 р. була схвалена високопоставленими членами зовнішньополітичної команди Байдена, в тому числі радником з національної безпеки Джейком Салліваном і держсекретарем Тоні Блінкеном до призначення на їхні пости.

Сама лише публікація Нової Атлантичної хартії не стане вирішенням, адже декларації самі по собі не реалізуються; проте це хороший початок. Завдяки своєму рішучому керівництву США вона може підготувати грунт для відродження світового порядку, заснованого на демократичних ідеалах і загальних принципах. Працюючи разом, світові демократії займуть більш сильну позицію для вирішення проблем і боротьби з деспотами, які вважають, що настав їх час.

    Реклама на dsnews.ua