• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Барак Обама уподібнився Элону Маску

В останньому посланні президент США багато говорив про майбутнє і озвучив рецепт здешевлення статусу супердержави
Реклама на dsnews.ua

Увечері 12 січня у Вашингтоні відбулася важлива подія - з щорічним посланням "Про становище країни" перед Конгресом виступив президент США Барак Обама. Щорічне послання президента - це один з рідкісних випадків в американському політичному календарі, коли верхівка державної влади, усіх трьох її гілок - збирається під одним дахом. Присутні сенатори і конгресмени, весь президентський кабінет і судді Верховного суду. Точніше, кабінет не весь, а майже весь. Велика кількість вищих посадових осіб в одному місці настільки грандіозно і навіть лякає, що виникла і закріпилася розсудлива традиція: зобов'язувати одного з членів кабінету не бути присутнім, а перебувати десь в безпеці, щоб забезпечити спадкоємність влади, якщо в Капітолії раптом станеться якась катастрофа. Зрозуміло, що захід з таким складом учасників - найбільш серйозне і впливає на порядок денний не тільки в США, але і у всьому світі.

У нинішньому році минає президент Барак Обама змушений зачитувати своє щорічне послання на тлі не найрадісніших для Америки процесів - як внутрішніх, так і глобальних. Багато політиків у США, так само як і багато союзники Америки за її межами, бачать в цих процесах і його частку провини, тому не приховують розчарування його президентством. Щоб настають важкі часи, коли гірше стає досить таки багатьом, підтримувати віру країни в себе і бачити, за словами Обами, "можливості там, де інші бачать тільки загрозу", треба бути досить мужнім і впевненою людиною. Але наскільки успішно Обама справляється з роллю натхненника для американської нації і об'єднувача для всього прогресивного людства, - це вже інше питання.

Усвідомлюючи, що нинішня мова перед країною не звичайна, а особлива - остання для нього як президента - Барак Обама заявив, що хоче сконцентруватися не на буденної порядку - на рік - а поговорити про майбутнє: "п'ять років, десять років і далі". В деякі моменти він дійсно говорив виразами, які цілком могли б прозвучати з вуст, наприклад, Елона Маска, творця Tesla, Space-X і поборника колонізації Марса. Про прийдешнє підкорення Місяця і перемоги над раком, до речі, президент США згадати не забув.

Але ж саме такою і стає реальність! Радикальні, всі прискорювані зміни в технологіях породжують зміни в енергетиці, способі виробництва, а отже - і у всій економіці. Круги від економіки розходяться по соціальній структурі всіх товариств світу, змінюється баланс влади, виникають незадоволені як поблизу вершин, так і на периферії. Це тема, яку президентові країни, яка бажає залишатися глобальним лідером, ніяк не можна обійти.

Україну президент Обама прямо згадав у двох місцях, що досить багато. Одна теза - "ми допомагаємо Україні захищати демократію" - заперечень не викликає. А ось другий фрагмент став приводом для жвавої реакції безлічі американських і світових політиків

Примітно, що, у зв'язку, з виникаючою необхідністю захисту середнього громадянина від занадто різких змін, прозвучала у промові президента США і інший порядок, дещо незвичайна. Оглядачі, аналізуючи його тези, навіть подейкують про "соціалізм" (в американському розумінні цього слова), оскільки президентська мова насичена риторикою захисту робітників і взагалі простих американців. Більше того: у ній містяться цілком гострі випади проти зловживань могутніх корпорацій, "жменьки сімей" і навіть Уолл-Стріт. Напевно, президент вирішив, що раз він "йде", то може собі таке дозволити. Побудова нового соціального порядку - це виклик, який стоїть перед усіма розвиненими суспільствами. Свою відповідь шукають не тільки в Америці, а також і в Європі, але готових рецептів ні в кого немає. Тому, зокрема, мова президента пройнята пафосом заклику до об'єднання та спільної роботи усіх верств американського суспільства.

Втім, сам же Обама і визнає, що внутрішньополітичні розбіжності в американському істеблішменті поглибилися. Він говорить про бажаність появи президента рівня Лінкольна або Рузвельта, щоб "поєднати мостами розбіжності", і навіть вживає такі сильні слова, як "змінити систему". Варто, напевно, згадати, що тема повернення до основоположних державним принципам, закладеним батьками-засновниками, - аж до необхідності нового скликання конституційних зборів - набирає в американському суспільстві все більшої популярності. Її взяв на озброєння сенатор від Техасу Марко Рубіо - один з імовірних на даний момент кандидатів від республіканців. Можливо, адміністрація президента-демократа Обами, намагається, використовуючи щорічне послання, як-то осідлати виник у суспільстві дискурс і направити його в інтересах однопартійців - тим більше напередодні виборів.

Реклама на dsnews.ua

Для світу особливо важливі зовнішньополітичні тези, що пролунали в посланні. Адже лідерство проявляється не тільки в сферах передових технологій, боротьби за збереження клімату і навіть не тільки в успішних соціальних трансформаціях, результат яких ще під питанням. Але і в таких грубих фізичних речах, як покарання "міжнародних хуліганів", які ставлять час від часу під сумнів існуюче міжнародне право. Схоже, в промові Обами позначена спроба знайти баланс між помірною самоізоляцією та влезанием Америки у всі глобальні і не дуже глобальні проблеми. До хворобливого колись уроку В'єтнаму додався - і відобразився в словах американського лідера - "урок Іраку". Президент двічі в різних місцях і різними словами продекларував тезу, що "ми не можемо намагатися взяти і облаштувати кожну країну, яка сповзає в кризу". Це сигнал багатьом, в тому числі і Україні, що пора дорослішати.

Україну президент Обама прямо згадав у двох місцях, що досить багато. Одна теза - "ми допомагаємо Україні захищати демократію" - заперечень не викликає. А ось другий фрагмент став приводом для жвавої реакції безлічі американських і світових політиків: "Росія вливає ресурси, щоб підтримати Україну та Сирію - держави, які вислизають з її орбіти". Реакція на ці слова охоплює широкий діапазон - від різкої критики до шпильок і жартів. Не виключено, взагалі-то, що спічрайтери мали на увазі, що це в Сирію вливаються ресурси, а Україна вислизає з орбіти... Хоча, з іншого боку, завжди треба припускати, що як раз читачі і слухачі чогось з того, що відомо президенту США, насправді не знають.

Як би те ні було, тема збереження глобального лідерства Америкою на крутих поворотах нашого часу у виступі Барака Обами проглядається чітко. "США - це сама могутня нація планети", що так і є, та "коли виникає який-небудь важливий міжнародний питання, народи світу не звертаються за лідерством до Пекіну чи Москві - вони кличуть нас". Але з іншої сторони, який-небудь аналітик, або навіть психоаналітик, міг би сказати, що слова про Пекіна і Москви - це ознака стадії заперечення. Раніше таких питань просто не виникало: Пекін був лояльним молодшим партнером, а Москва - мало не ізгоєм. А нині у своєму посланні президент США, бажаючи поставити собі в заслугу угоди по Транс-Тихоокеанському партнерства, підкреслює - вже не в перший раз у своїх виступах, - що цей проект антикитайський. Тобто, ставлення до возвышающемуся Китаю вельми серйозне.

Планету вже штормить, а буде штормити, ймовірно, ще сильніше. "Подобається нам це, чи ні, темп змін буде тільки убыстряться", - сказав світу президент США. Не тільки Америку, але й усіх нас очікують непрості часи і непрості рішення. Згадавши про "уроці Іраку", Барак Обама далі зазначив, що є, взагалі-то, "більш розумний підхід": Америка, звичайно, може діяти в разі необхідності самостійно, але "в глобальних питаннях ми будемо мобілізувати всіх, щоб вони працювали з нами, щоб кожна країна робила свій посильний внесок". Власне, це і є квінтесенцією доктрини Обами: розподіляти зусилля і уникати перенапруження там, де це можливо. Якщо Америка дійсно зможе зробити так, щоб красиві, сказані президентом слова: "об'єднання навколо світу речей, за якими стоїть правда", - були не просто декларацією, а такий же істиною, як і в ті часи, коли США очолювали вільний світ у боротьбі з радянською імперією, - то в цьому буде шанс і для неї, і для всього світу. Тоді останнє послання першого темношкірого президента США, нобелівського лауреата Барака Обами, дійсно зможе стати відправною точкою нової стратегії, в якій і Америка, і весь світ зараз особливо гостро потребують.

    Реклама на dsnews.ua