• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Без України і зовнішньої політики. У першому турі виборів у Польщі перемогла невизначеність

Ніхто навіть приблизно не скаже, у кого з кандидатів вище шанси у другому турі. Поки що вони рівні
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Після підрахунку голосів польський ЦВК визначив, що перший тур президентських виборів виграв чинний президент, кандидат від правлячої партії "Право і справедливість" Анджей Дуда з результатом 43,5% голосів, на другому місці - представник опозиційної "Громадянської коаліції" Рафал Тшасковский з результатом 30,46%.

Ці цифри, і розклад були передбачувані. Більше здивувала явка - найвища у всіх польських виборах ХХІ століття - 64,51%.

Символізм виборів

У новітній історії Польщі явка вище була тільки на президентських виборах 1995 року (64,70% і 68,23% у двох турах) - тоді у боротьбі зійшлися кандидат посткомуністів Александер Кваснєвський і легендарний лідер "Солідарності" Лех Валенса. Як тодішній, так і нинішній поєдинок поляки оцінюють як боротьбу символів. Для прихильників Піс - це можливість далі будувати суверенну демократію в Польщі і звинувачувати в проблемах "папєрєдніків"; прихильники опозиції хочуть відновлення сильної позиції Польщі в західному світі і, насамперед, в ЄС.

"Це буде вибір між тими, хто хоче відкритої Польщі, хто шукає згоди, і тими, хто весь час прагне до конфлікту", - окреслив лінії конфлікту сам Рафал Тшасковский в ході свого виборчого вечора.

"Другий тур виборів - про те, чи буде Польща відкинута на роки тому", - заявив, у свою чергу, президент Анджей Дуда під час зустрічі з виборцями в 30-тисячному Погоди. Йому скандували: "Тут - Польща" ("Tu jest Polska!"), - речівку, часто повторювану на демонстраціях польських націоналістів. До виборців кандидата ультраправих, Кшиштофа Босака, отримав 6,78% голосів, звернулися обидва кандидата. Тшасковский переконував, що його економічна програма схожа з програмою Босака; Дуда переконував, що тільки він може бути гарантом традиційних цінностей, важливих для ультраправих.

Загадка другого туру

Реклама на dsnews.ua

Незважаючи на більш ніж десятивідсотковий розрив, шанси у Дуди і Тшасковского рівні - і саме другий, а не перший тур є загадкою кампанії: частина опитувань обіцяє перемогу кандидату влади, а інша частина - опозиції, і всі вказують на мінімальний розрив, в межах порешности.

На відміну від Дуди, який вже максимально мобілізував свій електорат, у Тшасковского більше шансів наростити число своїх виборців. За нього більше схильні голосувати ті, хто в першому турі підтримав інших кандидатів, які набрали загалом більше 2%.

На те, що сам проголосує за Тшасковского, натякнув власник третього місця, т. зв. "безпартійний" кандидат Шимон Холовня (13,87%). За Тшасковского, швидше за все, проголосує і більшість "лівих" і "селян". Ультранаціоналістична "Конфедерація" вночі після виборів оголосила, що не підтримає жодного з кандидатів, однак це не значить, що її виборці залишаться вдома. Частина також піде голосувати за кандидата влади, і опозиції. Питання - як порозкладають пропорції: бо у виборчий вечір почалася якраз очевидна боротьба за ультраконсервативного виборця.

Друга група, в якій і Дуда, і Тшасковский будуть шукати підтримки - це невизначені: у другому турі таких - навіть до 10 відсотків. У цю групу входять як радикальні, так і помірні виборці, і почасти ті, хто поверхнево цікавиться політикою.

Боротьба за райцентри

Дуда неспроста почав і закінчив свою кампанію Погоди - середньому, кажучи мовою українську реалій, "районному місті: як показують результати виборів, підтримка кандидатів влади і опозиції не має виразних регіональних і навіть професійних рис. Дуду підтримує сільська місцевість, а Тшасковского - великі міста (Дуда, до речі, програв Тшасковскому навіть на своєму рідному ділянці в Кракові). Результат буде вирішуватися у містах типу Ловича, і сюди, швидше за все, поїдуть кандидати в найближчі два тижні.

З цієї точки зору завдання у Дуди - більш логічною і здійсненна. За свої п'ять років правління він прославився як раз рекордним числом відвіданих райцентрів і маленьких поселень. У нього також більше ядерного електорату ніж у Тшасковского.

Виборці кандидата опозиції - більш різноманітні, і йому потрібно буде намагатися стати набагато більш спритною, щоб отримати нових консервативних виборців і не відлякати при цьому лівих з лібералами. Формула, придумана для цього - "всі разом проти Дуди і Піс", проте невідомо, наскільки вона спрацює у випадку, коли різниця в підтримці може бути значно менше похибки.

У Дуди також потужний адмінресурс, серед якого виділяється державне телебачення, яке стало за останні місяці одним великим рекламним роликом чинного президента-кандидата. А оскільки боротьба буде йти, насамперед, радикальний електорат, то дві найближчі тижні будуть виглядати досить жорстко.

Третє місце

На відміну від увійшли у другий тур кандидатів, інші лідери гонки будували свою кампанію на тому, що потрібно "закінчити війну між двома частинами Польщі" (тобто лібералами Тшасковского і консерваторами Дуди). Найбільше на цьому гаслі заробив Шимон Холовня - телезірка і публіцист, помірний католик, який оголосив півроку тому "нове віяння" в польській політиці з обіцянкою привести у неї громадянських активістів. Був час, коли його рейтинг перевищував 20% і у нього був реальний шанс увійти в другий тур з Дудою - проте "Громадянська коаліція" в ході тривалої через пандемію кампанії змінила свого кандидата, Малгожату Кидаву-Блоньскую на більш популярного мера столиці Тшасковского, і він забрав частину підтримки у інших опозиційних кандидатів.

Незважаючи на це, Холовня зробив вражаючу кампанію, зібрав непоганий штаб і запропонував оригінальну програму - з акцентом на "об'єднують" речі (екологія, освіта). Холовня, швидше за все, оголосить про продовження своєї політичної діяльності і створення громадянського руху.

Вперше без зовнішньої політики

Ще однією особливістю цієї кампанії було те, що в ній лише мигцем з'являлася Україна та українці, як і питання зовнішньої політики взагалі. Досі це було важливою частиною президентської кампанії (адже президентський центр у Польщі має вплив на зовнішню та оборонну політику) - сам Дуда в 2015 році досить гостро дорікав партію Дональда Туска в тому, що та недостатньо серйозно ставиться до української тематики.

Цього разу, за кілька днів до виборів, Дуда повторив стару претензію в контексті "папєрєдніків": "Під час правління "Громадянської платформи" Росія напала на Україну", - сказав він, чим викликав обурення опонентів: адже ніякої провини Туска в діях Кремля не було.

З приводу України основні кандидати висловлюють консенсус - всі, крім націоналістів, бачать її важливе місце у зовнішній політиці. Відрізняється тактика реалізації: якщо представники Піс бажають підтримувати Україну через регіональні союзи (наприклад, Межморье) і роблять акцент на історичних питаннях, то кандидати від опозиції закликають відновити позицію Польщі в ЄС і через нього підтримувати Київ.

Напередодні І туру виборів "ДС" поговорила з власником третього місця в президентських виборах - Шимоном Холовней, які заявили про те, що поїде з першим закордонним візитом до Києва (за ним Київ серед перших візитів назвав також Тшасковский). Холовня згоден з тим, що потрібно не тільки відновити польську політику щодо України, що проводилася до Дуди, - але також її переформатувати, "оскільки весь світ зараз змінюється". Посилити також, на його думку, слід Веймарський трикутник - платформу Польщі, Німеччини та Франції.

В очікуванні кульмінації

Головні штаби поки не вирізняються особливими ходами - очевидно, головна зброя залишили на другий тур. Цілком можливо, що кандидати - незважаючи на величезну поляризацію свого ядерного електорату - будуть вести "примирливу кампанію", а брудна робота залишиться на совісті їх представників штабів.

Але кульмінацією кампанії можуть стати дебати між двома головними кандидатами. Обидва політика гарні в дискусії, хоча попередні першого туру дебати на держтелебаченні залишили бажати кращого: залежна від правлячої партії станція підготувала питання, виключно атакуючі Тшасковского. Тим часом обидва кандидати намагалися виглядати в теледебатах невиразними: можливо, щоб не витратити куль перед другим туром.

На цей раз пропозицію провести дебати не на залежній від Піс держтелебаченні, тільки на платформі найбільш популярного комерційного каналу TVN і декількох веб-порталів. Гра за дебати між Дудою та Тшасковским буде настільки ж важливою, як гра між Зеленським і Порошенко більше року тому. Обом кандидатам потрібно буде не тільки утримати свій електорат в мобілізованому стані, але і зачепити досить різношерстих невизначених.

Другий тур президентських виборів у Польщі - 12 липня. І ніхто навіть приблизно не скаже, у кого з кандидатів вище шанси. Поки що вони рівні.

    Реклама на dsnews.ua