• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Чай з європейськими плюшками. Чому отруєння Навального не буде розслідуване

Версії злочинів, які лопнули і яких Кремль не скоював, здатні поставити під сумнів звинувачення його в злочинах безумовно реальних

Олексій Навальний в німецькій клініці Шаріте/instagram О.Навального
Олексій Навальний в німецькій клініці Шаріте/instagram О.Навального / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Останні вісті з фронту боротьби з кремлівськими отруювачами повідомили Le Monde і Le Figaro: в жорсткому прес-релізі, опублікованому в середу, глави МЗС двох країн, Жан-Ів Ле Дріан і Хайко Маас, зробили висновки із заключень, опублікованих у вівторок Організацією із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), в яких повідомляється про отруєння Навального нейротоксікантом з сімейства "Новачок", що "підтверджує попередні результати декількох європейських лабораторій". "Росія поки не надала переконливих пояснень, і в цьому контексті немає іншого правдоподібного пояснення отруєння пана Навального, крім відповідальності і причетності Росії", — констатують міністри.

Імітація активності

Треба сказати, що цей висновок виглядає дещо натягнутим. Особливо якщо врахувати, що "нейротоксікантів з сімейства "Новачок" не існує в природі. Знайдено ж було біомаркери (тобто сліди) інгібіторів холінестерази (ІХЕ), які "схожі за своїми структурними характеристиками з двома контрольованими по Конвенції про заборону хімічної зброї (КЗХЗ) хімікатами". Але, як підкреслюється у відповіді МЗС РФ, вони не включені в список заборонених речовин — хоча і схожі. Іншими словами, все йде непросто, та й не може бути інакше, оскільки горезвісний "Новачок" не залишає явних слідів. Є сліди ІХЕ — і це встановлений факт. Все інше: зв'язок цих слідів саме з "Новачком", а "Новачка" — саме з російською владою, яка вирішила, нібито, отруїти Навального, а тих, хто приймав рішення його отруїти — прямо з Путіним, не більше, ніж вільні домисли (хоча і будуються на аналогіях з досвідом попередніх замахів на російських дисидентів взагалі і за допомогою отруйних речовин зокрема). Проте, на підставі ланцюжка цих домислів Париж і Берлін вже склали список санкцій з 9 фізичних осіб, яких вважають причетними до замаху: функціонерів з АП РФ і "осіб, що мають відношення до структур безпеки". У список потрапив і російський НДІ органічної хімії і технології (ДержНДІОХТу), в зв'язку з наявними даними про розробку там ще в радянські часи нервово-паралітичних речовин групи "Новачок". Цей список глави французького і німецького МЗС відішлють своїм європейським партнерам, запропонувавши їм ввести додаткові санкції проти Москви.

Прізвища зі списку поки не розголошуються. Цікаво, від кого їх намагаються засекретити? Невже хтось серйозно думає, що цей список не опинився на столі у всіх його дев'яти фігурантів раніше, ніж про це написали Le Monde і Le Figaro?

А ще французький МЗС добродушно підколов німецьких колег, зазначивши, що в керівництві ФРН не стали ставити під сумнів будівництво газопроводу "Північний потік-2". Втім, оскільки Німеччина вкрай стурбована отруєнням Навального, та й лікують його німецькі лікарі, хто зараз дорікне німцям в цьому? Тим більше, що і навколо будівництва СП-2 йдуть якісь неясні гри — схоже, що в очікуванні результату виборів в США.

Тіло і справа

Не дрімає і оточення Навального. Якась Марія Пєвчих заявила, що негайно після його отруєння обшукала номер, в якому Навальний зупинявся, і знайшла підозрілу пляшку з-під мінеральної води, яку переправила до Німеччини. І що ви думали? На пляшці виявилися "сліди "Новачка". Виходить, це був не чай?

Реклама на dsnews.ua

Тут треба нагадати, що, здавши номер, Навальний їхав в аеропорт, проходив там реєстрацію, пив чай в буфеті, потім сів у літак, де зв'язку з ним, природно не було, і, нарешті через якийсь час літак здійснив аварійну посадку в Омську, про що в Томську теж дізналися не миттєво. Іншими словами, між виїздом Навального з номера і часом, коли Пєвчих могла дізнатися про його отруєння, пройшло не менше 3-4 годин. За цей час номер повинні були прибрати, і вже з цієї причини історія з пляшкою виглядає чистою фантастикою. Не кажучи про те, що незрозуміло, чому Пєвчих здалася підозрілою саме потрібна пляшка — якщо, звичайно, вона не винесла з номера і не відправила до Німеччини на експертизу взагалі все, що там було, включаючи білизну, портьєри і меблі. Про сумнівність ж "слідів "Новачка" було сказано вище.

І вже зовсім цікаво виглядає ця історія, якщо почати розбиратися в тому, хто така ця Марія Пєвчих, що жила, за свідченнями очевидців, з Навальним в одному номері.

Деяку інформацію про Пєвчих зібрала російська "Комсомольская правда". Звичайно, вірити КП — себе не поважати, але деякі факти, викладені в її статті, піддаються перевірці і, скажімо прямо, виглядають вкрай небанально. Втім, навіть не довіряючи жодному слову КП, не можна не визнати, що вже сама по собі історія з пляшкою вкрай цікава. І хоча КП натякає на зв'язок Пєвчих із західними спецслужбами, при об'єктивному погляді на ситуацію все виглядає з точністю до навпаки: Пєвчих — агент однієї зі спецслужб Росії. Тут важливо відзначити цю деталь — однієї з декількох: ФСБ, СЗР, ГРУ. Крім цієї трійки з Навальним і близько Навального могли працювати і, напевно, працювали ще з півдюжини державних, напівдержавних і корпоративних структур.

Навальний ж, про що я вже писав, з самого початку був і залишається проєктом однієї з них — тут можна посперечатися, якої саме, але зараз це не має значення. Природно, що люди з цієї структури перебувають в його оточенні явно, а люди з конкуруючих структур — таємно, під прикриттям.

Повернемося тепер до головного питання: хто ж все-таки отруїв Навального?

Чим стривожені на Заході і кому вигідне отруєння

Якби ситуація була однозначною: так, ясно, що отруїли, ясно, що за прямою вказівкою з Кремля, ясно, що зараз цинічно брешуть, користуючись тим, що довести нічого неможливо, — в цьому випадку реакція Заходу була б, ймовірно, куди більш спокійною. Ну, отруїли, і ладно. Тим більше, він не помер, а вже йде на поправку. Зрештою, труїли його в Росії, десь казна, в якомусь Томську — хто його взагалі знайде на карті? Не в Лондоні ж — але ж раніше труїли і в Лондоні! У наявності, таким чином, безперечний прогрес росіян і пом'якшення їх диких звичаїв, тому російську владу треба не карати за отруєння Навального в Томську, а, навпаки, заохотити.

Але ситуація-то якраз неоднозначна! Занадто багато нестиковок є в версії про отруєння Навального за прямою кремлівською вказівкою. А це означає, що по Росії, від якої до Європи рукою подати, можливо, гуляє бойова ОР, якої там не повинно бути, оскільки Росія підписала Конвенцію про її заборону. І що наказ на застосування цієї ОР, яка незрозуміло у кого знаходиться під контролем, можуть віддати не тільки на єдиному, найвищому рівні, а й з інших центрів управління, рівнем нижче. І ще: якщо це ОР, звідки вона взялося? З військових складів? Виготовлена в державній лабораторії за потребою за спецзамовленням? І те й інше означає, що Росія наплювала на конвенцію — але це пів біди. Гірше, якщо ОР виготовлена в якій-небудь підпільній лабораторії. Це означає вже повний вихід ситуації з-під контролю.

Звичайно, далеко не факт, що виявлені в крові Навального ІХЕ означають його отруєння "фірмовим і ліцензійним", так би мовити, "Новачком" — вони можуть мати й інше походження. Але до тих пір, поки історія з отруєнням Навального не розслідувана до повної ясності, а матеріали розслідування не представлені західним компетентним органам, версію з ОР не можна не враховувати при розгляді. А розслідувати цю історію до повної ясності без активної участі Росії неможливо. І якщо Росія не хоче проводити сумлінного розслідування, її потрібно до цього спонукати, в тому числі і санкційними методами. Ось і вся західна логіка.

І Захід почав вживати заходів — не бажаючи помститися за Навального, не караючи Росію, а забезпечуючи власну безпеку. Заходи ці цілком очевидні: на Заході хочуть, в першу чергу, простежити шлях отрути до її джерела з тим, щоб перекрити її подальше поширення. Якби в Навального стріляли, з яким завгодно результатом, реакція Заходу була б в сотні разів спокійніше. А "Новачок" невідомого походження Захід налякав, причому саме тому, що у випадку з Навальним існує шанс на те, що рішення про отруєння було прийняте не на найвищому рівні, з санкції особисто Путіна, а на значно нижчому.

Але чи можуть західні санкції спонукати Росію провести сумлінне розслідування всіх обставин отруєння Навального? Однозначно, ні — і навіть в тому випадку, якщо Путін до цього не причетний. Росія не може провести таке розслідування з дуже простої причині: її як цілісної структури не існує. Умовна "Росія" — сума векторів відомчих інтересів, в тому числі і тих, які впливають на Путіна. Якому, до речі, дійсно не було особливого резону віддавати наказ про ліквідацію Навального. Хоча, крім прямої віддачі наказу, можлива, звичайно, і не особливо охоча згода у відповідь на наполегливі прохання, помножені на вміння правильно підготувати питання.

Втім, навіть в таку версію віриться насилу. Куди ймовірніше, що Навального отруїли агенти конкуруючої спецслужби, впроваджені в його оточення — через міжвідомче суперництво. І оскільки слідство, незалежне ні від однієї з російських спецслужб, в Росії неможливо, а у всіх спецслужб є в цій справі свої інтереси, ніякого об'єктивного розслідування і не буде, як би Росію ні санкціонували. У Європі про це теж здогадуються, і тому тиснуть не сильно, більше для порядку, щоб заспокоїти стривожену громадськість, не чіпаючи дійсно важливі речі, на кшталт СП-2.

"Балтійський чай" проти "Новачка"

І, нарешті, якщо це було отруєння бойовою ОР, то чому Навальний не помер? В даний час є дві версії. Перша: криворукі отруйники. Друга: так і було задумано. Але ІХЕ існують і в доступному фармакологічному вигляді — це донепезил, галантамін і рівастігмін, які використовують для зниження ефекту деменції при хворобі Альцгеймера. А ще холінестераза є головним ферментом, який метаболізує кокаїн, від чого її використовують при кокаїновому передозуванні. Склавши одне з іншим, отримаємо, що разбодяжені з кокаїном ІХЕ повинні, за ідеєю, продовжувати його дію і загострювати досягнутий ефект. Тільки не намагайтеся повторити це вдома — вас можуть і не довезти до берлінської клініки.

Іншими словами, щоб отруїти Навального з симптомами, нібито, "Новачка", досить було ліків, доступних в аптеці — нехай за рецептом, і не в кожній, але доступних. Особливо ефективних для його отруєння в тому випадку, якщо він вживав кокаїн — на що, можливо, і був зроблений розрахунок. Або, як варіант, це могло бути взагалі не отруєння, а передозування кокаїну, разбодяженого з ІХЕ для більшого ефекту.

Словом, ні суперсекретних отрут, ні "руки Кремля" в цій історії могло не бути. Можливо, все обмежувалося міжвідомчими чварами, або навіть банальною битовухою, пов'язаною з вживанням шляхом до літака не просто чаю, а, скажімо, описаного у Пелевіна чаю "балтійського" — суміші спирту з кокаїном, який дилери "поліпшили" на шляху до кінцевого споживача.

Чи змінює така можливість що-небудь щодо Росії? Абсолютно нічого. Імперія Зла (без лапок!) Імперією Зла і залишається. Зате версії злочинів, які лопнули і яких Кремль не скоював, здатні поставити під сумнів звинувачення його в злочинах безумовно реальних. Таких, достовірно доведених злочинів, скоєних Москвою з моменту розпаду СРСР, набралося вже більш ніж достатньо для міжнародного трибуналу. І для того щоб довести злочинність московського режиму, немає ні найменшої потреби винаходити отруєння "Новачком" в ситуації, коли більша частина фактів виглядає притягнутою за вуха. Це лише створює непотрібний інформаційний шум, відволікаючи увагу від реальних подій, і робить рекламу сумнівній фігурі Олексія Навального.

    Реклама на dsnews.ua