• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Прага на роздоріжжі. Куди підуть "незадоволені громадяни" чеського Трампа

Подібні розміри стану і деякі елементи поведінки стимулювали ряд спостерігачів називати Андрія Бабиша "чеським Дональдом Трампом"
Андрій Бабиш
Андрій Бабиш
Реклама на dsnews.ua

У Чеській Республіці 20 і 21жовтня пройшли парламентські вибори, в яких на 200 мандатів претендували рекордні 7,5 тис. кандидатів з 31 партії (теж рекорд). Згідно з попередніми даними, дев'ять з них (ще один рекорд) подолали 5%-ний бар'єр.

Тема України і російської агресії проти нас під час цієї виборчої кампанії прямо не піднімалася. На відміну від теми відношення до санкцій ЄС проти РФ. А в цьому питанні більшість переможців виборів були, на жаль, не на боці України і Євросоюзу. Тому парламентська коаліція партій, які посіли перші місця, виглядала дуже серйозною загрозою європейській єдності в справі допомоги Україні і стримування Росії.

Особливо в контексті відверто проросійської позиції президента Чехії Мілоша Земана, який має достатньо шансів переобратися в січні наступного року. І який почав відверто загравати з найбільш вірогідним переможцем парламентських виборів - Андрієм Бабишем - ще до їх закінчення. Однак цей переможець, якого вважали євроскептиком і прихильником зняття санкцій з РФ, несподівано для багатьох після оголошення результатів назвав свою партію проєвропейською і заявив, що не буде вести переговорів про створення коаліції з проросійськими партіями. Також він попросив перестати бояться, що "Чеська республіка поверне на Схід". Але відкривати шампанське Києву ще рано: все буде залежати від того, як успішно зможуть побудувати діалог з Бабишем чеські проєвропейські сили, а також ЄС і США.

Отже, безумовним переможцем виборів, отримавши близько 30% голосів, стало "Рух незадоволених громадян", очолюване 63-річним Андрієм Бабишем - колишнім міністром фінансів та другим за багатством громадянином Чехії (народився він, правда, у Словаччині). Його називають пішов у політику олігархом, який володіє аграрним, хімічним і медіабізнесом. Агентство Bloomberg оцінює його статки в $4,1 млрд, хоча за даними Forbes, доларів у нього менше - всього 3,6 млрд (подібні розміри стану і деякі елементи поведінки стимулювали ряд спостерігачів називати Андрія Бабиша "чеським Дональдом Трампом").

Перемозі партії Бабиша, що називає себе головним борцем з корупцією, не завадило навіть те, що він (разом з сином і дочкою) останнім часом був замішаний у найгучнішому в Чехії корупційному скандалі, пов'язаному з махінаціями з дотаціями ЄС (з цього приводу було порушено кримінальну справу, а сам Андрій Бабиш навесні був змушений залишити посаду міністра фінансів). І навіть інформація про те, що завдяки перебуванню Бабиша на посаді міністра, відповідального за розподіл євродотацій, що належить йому агрохолдинг Agrofer за три роки подвоїв свою вартість (з цього приводу Бабиша навіть називали "Бабискони" або "чеським Берлусконі"). Точно так само, як і звинувачення у співпраці зі Службою Державної Безпеки (аналогом КДБ) соціалістичної Чехословаччини, які повинні були б закрити йому шлях до посад, згідно з чеським люстрационному законодавством.

Мабуть, більший успіх у чехів здобули обіцянки Андрія Бабиша керувати країною, як своєю компанією (тут у нього непогана "історія успіху") та заяви типу "якщо б традиційні партії не крали, я б ніколи не пішов у політику". А також тези про те, що бізнесмен, який сам створив велику корпорацію і успішно нею керує, може змінити і країну.

Відсутність у Бабиша ідеологічної бази скоріше навіть сприяло наростанню подібних оптимістичних очікувань. Його партію називають центристсько-популістською, адже вона одночасно зі зниженням податків обіцяє також і зниження комунальних тарифів разом з підвищенням зарплат вчителям. Тобто видає обойму обіцянок і правих, і лівих радикалів.

Реклама на dsnews.ua

Тому експерти і пропонували не особливо боятися його евроскептических висловлювань, особливо з урахуванням того, що бабишевский Agrofer, як, в принципі, і вся Чехія, поки сильно пов'язаний з європейської (переважно німецької) фінансовою допомогою. Застерігаючи Брюссель і Вашингтон від зайвої критики на адресу "Руху незадоволених громадян" та його лідера, яка могла б спровокувати Андрія Бабиша на поглиблення контактів з антизахідними силами.

Мабуть подібні застереження мали ефект, що і стало причиною "проєвропейського" заяви Андрія Бабиша. Проте залишається питання: з ким він буде створювати коаліцію, адже отримані партією 78 мандатів - ще не більшість. Заявлений проєвропейський курс передбачає її створення з зайняли шосте, сьоме, восьме і дев'яте місця соціал-демократами, християнськими демократами, "ТОП 09" і рухом "Старости і незалежність", що одержали на всіх 38 мандатів. Але відносини з цими партіями у Андрія Бабиша досить складні, а коаліцію з "ТОП 09" він ще перед виборами називав неможливою (ця партія є послідовним іншому України, з-за чого її лідеру - колишньому міністру закордонних справ Чехії, аристократу з давнього княжого роду Карлу Шварценбергу - заборонений в'їзд в Росію). А про неможливість коаліції з Бабишем говорили раніше правлячі соціал-демократи. Однак оглушливий провал есдеків на виборах (7,27% замість попередніх 20%, що означає отримання 15 мандатів замість наявних раніше 50) повинен зробити більш зговірливою і цю партію, і інших проєвропейських критиків "Руху незадоволених громадян".

Адже в іншому випадку Бабиш може піти на створення коаліції з зайняла друге місце євроскептичнішою Цивільно-демократичною партією (11,12% голосів, 25 мандатів). А "духовним лідером" цієї партії називають давнього друга Путіна, екс-президента Чехії Вацлава Клауса (він часто їздить на Родос, де проходить організована колишнім главою РЖД і можливим "технічним кандидатом" на виборах-2018 Володимиром Якуніним конференція "Діалог цивілізацій").

До них може приєднатися і популярна серед молоді Чеська піратська партія (10,58% голосів, 22 мандати). Вона також, як і всі інші партії, не піднімала питань агресії Росії проти України, але у свій час окремі її представники закликали "рятувати Донбас" з московських позицій.

Така коаліція може обіцяти серйозні "головні болі" як Європі, так і Україні. Хоч, звичайно, і не такі сильні, як можлива "коаліція жахів", якій експерти лякали європейців. Ця "страшилка" могла бути реалізована в разі об'єднання центристського Руху незадоволених громадян" з двома партіями, вмостилися на крайніх флангах чеського політичного спектру. Перша з них - антимигрантская вкрай права партія "Свобода і пряма демократія" (10,81%, 22 мандати), очолювана чехом японського походження Томіо Окамурой. Останній виступає за зняття санкцій проти Росії і не приховує, що пов'язаний з Кремлем. Партія, яка симпатизує "Національного фронту" Марін Ле Пен, відокремилася від исламофобски-евроскептического "Світанку Народної коаліції", присутнього у минулому складі парламенту. Другими можуть стати комуністи, які, на щастя, взяли менше і попереднього представництва в парламенті, і прогнозованого соцопитуваннями - всього 7,89%, тобто 15 мандатів. Вони є відкритими ворогами України, які голосували проти документів, інтегруючих нашу країну в ЄС. На щастя, чехокоммунисты вже досить давно вважаються "нерукоподаваемыми" для інших політсил країни, а партія Окамура поступово такої стають. Що, ймовірно, і простимулювало Андрія Бабиша одночасно з оголошенням своєї партії проєвропейської заявити про неможливість коаліції з ультраправими та ультралівими.

Але ж розклади можуть змінюватися. І в разі зайвої непоступливість інших проєвропейських сил Бабиш може звалити на них провину за провал у створенні проєвропейської коаліції і "в ім'я стабільності Чехії" піти на контакт з євроскептиками.

Будемо сподіватися, що цього не станеться. Тим більше що в разі створення проєвропейської коаліції ключові для України пости в уряді цілком можуть зайняти друзі нашої країни "Руху незадоволених громадян". Так, вірогідним міністром закордонних справ називають європарламентаря від Чехії Павла Теличку - прихильника санкцій проти Росії і жорсткого критика її політики. А міністром оборони, за словами посла України в Чеській республіці євген Перебийніс, може залишитися підтримує нашу країну Мартін Стропницки.

    Реклама на dsnews.ua