• USD 28
  • EUR 33.2
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Кольорова революція і громадянська війна. Російська пропаганда пророкує Америці хаос після виборів

Більшість підконтрольних Кремлю ЗМІ стверджують, що перемогу на виборах здобуде саме Трамп, а тому будь-які заворушення стануть класичною "кольоровою революцією", тобто спробою демократів скинути президента-тріумфатора

Прихильники президента США Дональда Трампа
Прихильники президента США Дональда Трампа / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У міру наближення основної дати голосування на президентських виборах в Сполучених Штатах ця тема стає все більш популярною в російських ЗМІ. Учасники вечірніх ток-шоу пророкують Америці громадянську війну, на найбільших радіостанціях обговоренню подій в США присвячують передачі тривалістю кілька годин, а білякремлівські газети застерігають Дональда Трампа від загрози "кольорової революції". Перерахуємо лише найголовніші наративи, які звучать в російських ЗМІ з приводу Америки в останні місяці і, як завжди, перетікають в суміжні інформаційні простори.

Пророцтво про фальсифікації

Однією з головних мішеней російських пропагандистів стала виборча система США — до слова, дійсно багато в чому недосконала. Росіяни не забули проїхатися по достроковому голосуванню, яке триває вже кілька тижнів. Дати відкриття виборчих дільниць для очного голосування різняться в залежності від конкретних штатів, і при цьому по всій країні є можливість достроково проголосувати поштою. Останній факт особливо не дає спокою російським оглядачам, які з обуренням згадують про те, як підозріло світове співтовариство поставилося до недавно затвердженої в Росії практики триденного "голосування на пеньках".

Заради справедливості варто сказати, що грунт для таких тверджень створюють самі американські політики. Зокрема, чинний президент США ще влітку заявив, що голосування поштою обіцяє стати "найнеточнішим і найбрехливішим в історії виборів", і з того часу неодноразово повторював це твердження, тут же підхоплене лояльними до нього політиками.

Твіт Дональда Трампа про поштове голосування

В результаті склалася практично анекдотична ситуація. Днями компанія Twitter позначила репортаж RT, присвячений побоюванням щодо можливих фальсифікацій на виборах, як спірний, що вводить в оману контент, на що представники російського ЗМІ резонно заявили, що більша частина їх матеріалу представляє собою добірку цитат американських політиків на цю тему.

Компанія Twitter позначила репортаж RT, присвячений побоюванням щодо можливих фальсифікацій, як такий, що вводить в оману контент
Компанія Twitter позначила репортаж RT, присвячений побоюванням щодо можливих фальсифікацій, як такий, що вводить в оману контент

Насправді, чиновники американських виборчих комісій запевняють, що спотворити результати голосування поштою вкрай складно. Особиста інформація перевіряється при реєстрації виборця по різних базах даних, а на бюлетені є унікальний штрих-код, що дозволяє простежити рух документа. До того ж від виборця потрібно підпис на конверті з бюлетенем, який звіряється з наявним у виборчій комісії зразком. Крім того, голосування поштою існувало в Америці і раніше, хоч і не використовувалося так широко, і заяв про масові фальсифікації жодного разу не надходило. У той же час за прикладами Росії, Білорусі та інших авторитарних країн добре видно, як можна сфальсифікувати результати навіть при одноденному очному голосуванні.

Здоров'я і компромати

Другою улюбленою темою російських ЗМІ можна назвати стан здоров'я Джо Байдена, особливо в порівнянні з його суперником Дональдом Трампом. Російські пропагандисти з задоволенням смакують усі застереження Байдена і інші докази його слабкості, підкреслюючи при цьому "харизму" і молодецьку завзятість глави Білого дому. Висновок з цього порівняння робиться досить простий: "глибинний" американський народ, без сумніву, повинен віддати перевагу "танцюючому Трампу" перед "кашляючим сонним Джо". Той факт, що демонстрація "сили" Трампа без елемента співчуття до проблем "простих смертних" може, навпаки, налаштувати частину виборців проти нього (що періодично підтверджується даними опитувань), ретельно ігнорується російською пропагандою.

Третій наратив також стосується сім'ї Байденів, а саме: хвилі компроматів, що стосуються Хантера, сина кандидата від демократів, насамперед його українських зв'язків. У російському інформаційному просторі ця тема не стихала і раніше і підігрівається все новими "плівками Деркача", але останнім часом вона отримала друге дихання після публікації газетою The New York Post листів, отриманих, за твердженням авторів статті, з відданого в ремонт ноутбука Хантера.

Крім українського сліду, російські коментатори люблять обговорювати "китайські зв'язки" демократів, чим також потрапляють в унісон з рядом республіканських ЗМІ. При цьому відомості про імовірно виявлений у Трампа "таємний банківський рахунок" в Китаї, так само як і опублікування його податкових декларацій, практично не спливають в російському інформаційному просторі.

Як і у випадку з фізичним станом президента, російська пропаганда надає величезне значення корупційним скандалам навколо сім'ї Байденів, які зазвичай подаються в ЗМІ в поєднанні з "викриттями Рашагейта". Йдеться про статтю, опубліковану в кінці жовтня в The Wall Street Journal, згідно з якою першоджерелом частини звинувачень проти Трампа про його змову з Росією, що лягли в основу "досьє Крістофера Стіла", стала росіянка Ольга Галкіна. WSJ зазначає, що Галкіна передавала інформацію через свого однокласника Ігоря Данченка, який працював на Стіла. В ході розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера передані нею відомості не підтвердилися, а сама публікація, яка розкрила ім'я Галкіної, схоже, мала більший резонанс в Росії, ніж в США.

Привид "кольорової революції"

Четвертий наратив, в обов'язковому порядку присутній в російських ЗМІ при обговоренні американських виборів, — це неминучі заворушення, хаос і збройні зіткнення, які почнуться одразу після основного дня голосування 3 листопада. Важливо зазначити, що такий сценарій дуже реальний і його пророкують в тому числі і американські експерти. На тлі декларованої відмови обох сторін визнавати результати виборів у разі поразки суспільство гранично поляризоване, а рекордна кількість поданих поштою бюлетенів істотно затягне процес підрахунку голосів, сутички і заворушення на вулицях здаються практично неминучими.

Однак дуже показово, як саме ця ситуація подається в російському медіапросторі. Більшість підконтрольних Кремлю ЗМІ стверджують, що перемогу на виборах здобуде саме Трамп, а тому будь-які заворушення стануть класичною "кольоровою революцією", тобто спробою демократів "скинути" президента-тріумфатора.

Парадоксально, але навіть визнаючи, що на останніх дебатах Байден виступив досить успішно, вони роблять з цього висновок не про його можливу перемогу, а про те, що тепер Байден неминуче влаштує революцію, щоб відібрати перемогу у Трампа.

"Можна навіть сказати, що ці дебати виграв Байден — в тому сенсі, що виступив значно сильніше, ніж від нього чекали... Лібералам доводиться працювати настільки грубо і нахабно, оскільки іншого виходу просто немає... Вже не важливо, хто набере більше голосів в штатах, що вагаються. Якщо перевага там Трампа не буде абсолютною (а вона не буде абсолютною, якщо взагалі буде), боротьба продовжиться на вулицях. Як це водиться тепер в США — зі стріляниною, погромами і підпалами", — пророкують автори ділової газети "Взгляд".

Знайти логіку в цьому тексті досить складно, а якщо все-таки спробувати це зробити, вийде, що боротьба на вулицях стане наслідком відмови саме Трампа визнавати свою поразку. Як з цим поєднуються звинувачення на адресу демократів у спробі "захопити владу, погрожуючи при цьому знищити країну", автори не пояснюють, зате змагаються у винахідливості, розписуючи, "на що готові ліберали заради видворення Трампа з Білого дому".

Як би там не було, вибори, що наближаються, дійсно отримали оцінку найбрудніших в історії США, а сторони налаштовані настільки непримиренно, що швидке і спокійне підведення підсумків здається малоймовірною перспективою. Що, зрозуміло, не може не викликати зловтіхи у всіх недружніх Сполученим Штатам гравців.

    Реклама на dsnews.ua