• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Заручник Вінні-Пуха. Як ведмедиця з Канади стала тугодумом з тирсою (ФОТО)

В основу казки Алана Мілна лягла історія дружби його сина з живим талісманом армійським
Фото: girlschannel.net
Фото: girlschannel.net
Реклама на dsnews.ua

"Коханці в Лондоні", "Таємниця червоного будинку", "Дуже недовга сенсація" - назви цих романів Алана Мілна відомі хіба що літературознавцям. Адже весь світ знає письменника як батька кумедного ведмедика Вінні з тирсою в голові. І саме день Вінні-Пуха шанувальники Мілна відзначають день народження його автора.

Алан Олександр Мілн народився в Лондоні 136 років тому, 18 січня 1882 р. Майбутній письменник спочатку вивчав математику, але паралельно з навчанням почав писати замітки і в підсумку став співробітником британського гумористичного журналу Punch. Його есе користувалися успіхом у читачів, а п'єси - у критиків і глядачів.

У Першу світову Мілн писав пропагандистські публікації для британської розвідки MI7. Ці дані довго приховували - письменник не любив згадувати про цю "брудну" роботу. У 1920 р. у Мілна народився єдиний син - Крістофер Робін Мілн. А через кілька років народився і Вінні-Пух, один з найбільш відомих казкових персонажів XX ст. Успіх історій про забавний ведмежа був настільки оглушливим, що Мілна більше не сприймали як серйозного письменника і драматурга, він до кінця життя залишився заручником забавного ведмежати.

Історія Вінні-Пуха почалася 21 серпня 1921 р., коли Мілн подарував своєму синові Крістоферу Робіну плюшевого ведмедя на день народження. Крістоферу Робіну в цей день виповнився один рік.

Іграшки Крістофера Робіна, ожилі в історіях про Вінні-Пуха

Правда, Вінні-Пухом плюшевий ведмедик став лише кілька років потому. Так що датою народження літературного персонажа вважається 14 жовтня 1926-го, коли побачила світ перша книга про пригоди веселої компанії. Сьогодні Вінні-Пух - один з найпопулярніших літературних героїв. Його ім'я носять вулиці, він красується на поштових марках, стає героєм комп'ютерних ігор. А ще історії про нього охоче читають дорослі - як і «Аліса в Країні чудес» Льюїса Керрола, історії про Вінні стали предметом для різних філософських, психоаналітичних та сатиричних варіацій.

Реклама на dsnews.ua

Вінні-Пух був названий по імені ведмедиці Вінніпег (Вінні), яка в той час жила в Лондонському зоопарку. Вона потрапила до Великобританії як живий талісман (маскот) Канадського армійського ветеринарного корпусу.

Ще ведмежам 24 серпня 1914 р. в околицях канадського міста Вайт-Ривер її купив 27-річний полкової ветеринар лейтенант Гаррі Колборн. Вінні обійшлася йому в $20.

Щоденник Гаррі Колборна

У жовтні того ж року ведмежа разом з військовими приїхав у Британію. Йшла Перша світова, і полк повинні були переправити до Франції. У грудні військові вирішили залишити Вінні в Лондонському зоопарку до кінця війни.

Ведмедиця стала улюбленицею жителів Лондона і в підсумку залишилася там до кінця життя. Аж до смерті 12 травня 1934 р. Вінні перебувала на утриманні ветеринарного корпусу.

Паспорт на ведмедя, оформлений в лондонському зоопарку 9 грудня 1914

У 1924 р. Алан Олександр Мілн вперше привів свого сина Крістофера Робіна подивитися на Вінніпег. Ведмедиця так сподобалася хлопцеві, що в той же день його плюшевий ведмідь отримав ім'я Вінні.

Письменник з сином Крістофером Робіном

Крістофер Робін та Вінні ведмедиця

Крістофер Робін та Вінні плюшевий

У 1981 р. 61-річний Крістофер Робін Мілн відкрив пам'ятник своїй подрузі, ведмедиці Вінніпег, в Лондонському зоопарку

Незважаючи на те що у казкового Вінні-Пуха були прототипи, на ілюстраціях до історій Мілна ведмедик виглядає по-різному.

Перші ілюстрації та ескізи до історії Мілна про ведмежа були зроблені відомим карикатуристом Ернестом Шепардом. Прототипом Вінні став плюшевий ведмедик Буркотун, який належав його сину

У 1961 р. права на персонаж купила студія Діснея. Сім'я Мілна, до речі, була незадоволена тим, як виглядає Вінні на американський манер

У Радянському Союзі історії про Вінні-Пуха стали відомі завдяки перекладам Бориса Заходера. Втім, сам він називав їх переказами - композиція оригіналу дотримана не повністю. До речі, спершу Вінні-Пуха в російській варіанті звали Ведмедик-Плюх.

Таким в Союзі вперше побачили Вінні-Пуха. У 1960 році вийшла книга Заходера "Вінні-Пух і всі інші" з ілюстраціями Аліси Порет

Автор звичного нам товстуна - Едуард Назаров, один з художників-аніматорів мультфільмів про ведмежа

Борис Заходер, сам вільно обійшовся з текстом Мілна, мультфільмами Федора Хитрука про Вінні був незадоволений. Галина Заходер, дружина перекладача, розповідала: "Борису не подобалося, що мультяшний ведмідь схожий на картоплю, і ця картопля скаче і стрибає. Він вважав, що поет не повинен так стрибати, він повинен бути задумливим і мрійливим".

Вінні-Пух авторства художника Віктора Чижикова. Він же придумав Ведмедика, який став талісманом Олімпіади-80

А таким Вінні-Пуха та його друзів побачив художник Борис Диодоров

Ілюстрації Валентина Чорнухи до першого україномовного видання казки, 1963

Критики кажуть, що Пух став самим відомим і улюбленим ведмедем в літературі. Зараз плюшевий ведмідь, який належав Крістоферу Робіну, знаходиться в дитячій кімнаті Нью-Йоркської бібліотеки. Після смерті Мілна іграшки купило видавництво "Даттон". Британці час від часу нагадують, що непогано було б повернути їх на батьківщину.

П'ятачка Крістоферу Робіну подарували сусіди, а ослика Іа - батьки. Під час ігор син письменника відірвав хвіст ослика, так що Мілн вирішив зробити Іа-Іа похмурим героєм

    Реклама на dsnews.ua