• USD 29.3
  • EUR 30.5
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Для тебе, Польща! Як Дуда водив колону польських штурмовиків по Варшаві

Марш став більш небезпечним в політичному контексті: націоналісти лише виграли від компромісу з владою
Реклама на dsnews.ua

На розі варшавської туристичної вулиці Нови свят від запаху сірки роз'їдає очі. Це означає, що з фаєрами пройшов Марш незалежності. Найчисленніша демонстрація з нагоди 100-річчя відновлення польської державності. Найбільший захід за участю неофашистів в Європі.

В цьому році Марш незалежності, проходить багато років під патронатом націоналістичних організацій, став винятковим не тільки з-за ювілейної дати. Його очолила колона за участю президента Анджея Дуди, глави уряду і багатьох видних членів правлячої партії "Право і справедливість" (Піс).

 "Для тебе, Польща"

Перед колоною з президентом пройшла військова техніка, перед Дудою йде величезний банер на червоно-білому тлі "Для тебе, Польща". Навколо траси маршу - поліція і армія, декілька кордонів відокремлюють марш від контрманіфестації з написом "Конституція", яку, на думку її учасників, Дуда порушує. Зо дві сотні маніфестантів нічого не скандують, та й сенсу немає: біля президента щосили звучить марш польських легіонів, не чутно не тільки контрдемонстрантов, але і гасел демонстрації власної.

Колона президента - досить мирна і "причесана": польські прапори, як і обіцяв Дуда ЗМІ, опасавшимся націоналістичної символіки. Після того як колона проходить, марш обривається. Але через 15 хвилин з-за будинків чути фрази, а у вікнах зверху виблискують вогні запалювальних фаєрів.

Це йде "справжній" марш, яким його Варшава знає вже років вісім. Який раніше спалив будку біля російського посольства, передає автомобіль одного з телеканалів і варшавську інсталяцію у вигляді веселки.

Реклама на dsnews.ua

Справжній марш

Перед цим маршем плече в плече іде "служба правопорядку", складена з членів націоналістичних організацій. Ця частина маршу розтягнулася по всій вулиці, президентська колона виглядала рідині. "Служба правопорядку" "розчищає" шлях націоналістам - в минулому році вона побила усевшуюся на шляху демонстрації групу жінок, в цьому видно, як вирвала у кількох протестувальників плакат "Жінки проти фашизму".

Хоча проникнути на "територію" націоналістичної демонстрації - штука непроста, її власний "правопорядок" охороняє в цьому році разом з поліцією і армією. Не можна також спостерігати марш з різних ракурсів: перейти з одного боку вулиці на іншу неможливо, поки не пройде марш. А йде він більше двох годин. Тому варшавські ЗМІ висилають кількох кореспондентів: на сам марш, окремо до президента і націоналістам, до контрманифестантам. Камери телеоператорів стоять на протязі всієї дороги в ключових місцях. Я спостерігаю за маршем з карниза будинку, під яким він проходить.

Тут вже немає обіцяної президентом винятковості польського прапора. Цю частину маршу відкриває банер "Бог, гордість, батьківщина", тріада сучасних польських націоналістів, за нею відразу видно символіка різних організацій: зелені прапори "Національно-радикального табору" і плакат італійської неофашистською партії Forza Nouva (чиї члени засвітилися в лавах "ополчення" ЛДНР) з кельтським хрестом - символом "білої раси". Італійські послідовники Муссоліні, як і угорські зі словацькими неофашисти, - почесні гості маршу.

З України повинні були приїхати представники "Чорного блоку", що співпрацюють з європейськими неофашистами з метою побудови "Європи білих народів". Але присутність українських націоналістів викликала резонанс у ЗМІ різного спрямування, і їх, на відміну від європейських "колег", в Польщі не пустили.

Тим часом марш націоналістів під вікном гримить від вибухів петард, від сірки вже неможливо дихати. Хтось пускає в небо шутиху, вона пролітає біля мене. Вирішую спуститися вниз, потрапляю до контрманифестантам. Сюди, на відміну від території маршу, можна пройти крізь кордон поліції. Але і тут небезпечно: хто-то з боку маршу кидає фаєр. Лідер протесту, Павло Каспшак, просить не піднімати - фотографія протестуючого з фаєром зіпсує мирний характер протесту.

Серед маніфестантів бачу кількох представників варшавського української спільноти. Полька Ельжбета Подлесьная взагалі прийшла з українською символікою: каже, що таким чином хоче святкувати 100-річчя польської незалежності, адже завдяки українцям Польща стає багатонаціональною країною.

Польський патріотизм виключає?

Протестувальники кажуть, що почувають себе виключеними з польської державної ідеї з-за того, що президент домовився і пішов в одному марші з неофашистами. При цьому Анджей Дуда декларував, що йде на чолі маршу саме тому, що хоче розширити його формулу на всіх поляків.

До останнього моменту не було зрозуміло, як буде виглядати найбільшу захід з нагоди 100-річчя незалежності Польщі.

Про те, що Дуда взагалі веде переговори з націоналістами, стало відомо за два тижні до маршу, коли представники правлячої партії заявили, що очолять цей захід. Заявили занадто поспішно - оскільки націоналісти тут же оголосили, що про загальною формулою не домовилися. Почалося перетягування канату, проте вже не в закритих переговорах, а під прицілом ЗМІ. Президент був у програшній позиції - це він напрошувався на марш націоналістів, але притому пробував диктувати умови. За кілька днів до маршу його заборонила мер Варшави, посилаючись на брак поліції для захисту заходи і на його попередню історію, із забороненою символікою і націоналістичними гаслами (і, до речі, окремо згадуючи присутність українських націоналістів).

Як тільки мер Варшави оголосила про своє заборону, президент з прем'єром згадали, що вони в цей час будуть знаходитися в столиці. Президент отримав козир в руки і запропонував націоналістам марш в якості урядової церемонії, а таку вже ніхто не зможе розпустити.

У день маршу, коли в контрдемонстрантов летіли пляшки, мерія лише розводила руками: "Якщо б характер церемонії був інший, ми б звертали на це увагу організаторів", - говорила представник мерії Ева Габор.

І все ж у цьому році марш був значно більш спокійний з точки зору варшавської власності. Нічого не спалено, ніхто не постраждав, а до петардам і фаєрам столиця за десяток років звикла. Багато варшав'яни вже знають, що в цей день краще не ходити в центр, а посольства, зокрема, український і американський, попередили своїх громадян про можливі ризики.

Марш став більш небезпечним в політичному контексті. Президент його очолив, однак під час переговорів видно було, що якщо правляча партія сідає за стіл переговорів з націоналістами, то козирні карти виявляються у останніх. Піси багато в чому доводиться приймати їх умови.

У цьому сенсі жах полягає в тому, що Марш націоналістів, крім варшавській вулиці, зможе заволодіти і польською політикою. Коли марші починалися десяток років тому, вони були нечисленні, як і націоналістично налаштовані діячі в Польщі в цілому. Але до проведеного під гаслом патріотизму заходу все більше став підтягуватися ідеологічний "центр", і таким чином марш став не тільки видовищним, але і багатолюдним. Скільки б у нього не йшло "звичайних" патріотів, тон заходу будуть задавати нечисленні, але енергійні крайні націоналісти. Такий закон переговорів з ними.

Піс, очевидно, сподівалася, що перед виборами зможе утримати їх у вузді. Завдяки щасливому випадку в цей раз вдалося.

Ігор ІСАЄВ - головний редактор порталу українців Польщі PROstir.pl

    Реклама на dsnews.ua