• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.3
Спецпроєкти

Його приклад іншим "Наука". Як російський модуль ледь не угробив МКС

Як древній модуль 1995 року побудови все-таки витягли в космос і пристикували до МКС, і чому NASA з великим полегшенням підкладе Китаю російську "свиню" ім. Хрунічева

Модуль "Наука" наближається до космічної станції, готуючись до стикування/NASA
Модуль "Наука" наближається до космічної станції, готуючись до стикування/NASA
Реклама на dsnews.ua

Коли російський модуль "Наука", який не вийшов штатно на задану орбіту і сяк-так доведений до неї в ручному режимі, пристикувався все ж до МКС, у нього раптово включилися двигуни, тому вся станція почала безладне обертання. Американські астронавти, які встигли вже звикнути до сюрпризів від російських колег, бадьоро рапортували, що ситуація стабільна, і збиток, заподіяний черговим технічним досягненням "Роскосмосу", не вийшов за рамки звичайного. Правда, старт до МКС корабля Starliner, запланований на 30 липня, NASA все ж визнало за краще відкласти.

До півночі з 29 на 30 все мало-помалу стабілізувалося. Імпульс двигунів "Науки" вдалося врівноважити за допомогою двигунів модуля "Зірка" і транспортного корабля "Прогрес". У підсумку, коли у "Науки" закінчилося паливо, проблема вирішилася сама собою. Станцію розвернуло всього на 45 градусів, так що навіть Ілон Маск привітав главу "Роскосмосу" Дмитра Рогозіна зі стикуванням "Науки" з МКС.

Зараз російський ЦУП дозволив відкрити люк, що з'єднує "Науку" з МКС — і МКС, після цієї операції, здається, вціліла. Втім, історія російської "Науки", виведеної на міжнародний космічний рівень, тільки починається. Має бути експлуатація блоку, і важко сказати, чи переживе її МКС, бо російська "Наука", як завжди, сповнена таємниць, загадок і несподіваних сюрпризів. Загалом, для екіпажу МКС починається цікава епоха.

Російська "Наука", безглузда і нещадна

Втім, історія "Науки", що почалася в 1995 році вже і без цього вписана золотими літерами в історію російської космонавтики. Нагадаю, що в 1995 р., за рішенням керівництва ГКНПЦ ім. Хрунічева, одночасно з будівництвом Функціонально-Вантажного Блоку "Зоря" — першого модуля МКС, виготовленого за контрактом з компанією Боїнг на кошти США (він є власністю NASA, хоча і відноситься до російського сегменту МКС), почалося створення його дублера, вже на російські кошти, на випадок непередбаченої ситуації. Іншими словами, російське космічне начальство, добре розуміючи, що якість роботи його підлеглих перетворює запуск "Зорі" в чисту лотерею, вирішило підстрахуватися.

У 1998 році, після успішного виведення в космос "Зорі", виготовлений на 80% ФВБ-2, якому в майбутньому судилося стати "Наукою", не стали завершувати і законсервували до кращих часів, сподіваючись, що вони скоро настануть. Але, як зазначав ще Остап Бендер, до безпритульних дітей, включаючи російських космонавтів, перспективи настання кращих часів, на жаль, не належать.

Реклама на dsnews.ua

До 2004 р. незакінчений ФВБ-2 лежав на складі, поки нарешті не було прийнято рішення переобладнати його в "багатофункціональний лабораторний модуль". Переобладнання і модернізація тривали з перемінним успіхом до серпня 2020-го і полягали, здебільшого, в усуненні допущеного браку, в ході якого допускався новий брак, який потім теж усувався, але при цьому допускався новий — загалом, перервати це замкнене коло не було ніякої можливості. Зрештою, вольовим рішенням модуль був визнаний придатним для польоту і відправлений на космодром Байконур, де в ході передстартових перевірок виявилося його катастрофічний стан, названий "Роскосмосом" "некритичними і усуненими зауваженнями". Після чого почався цирк зі страхуванням запуску.

У лютому 2021-го на сайті держзакупівель був розміщений контракт вартістю 2,6 млрд рублів з пошуку страховика для модуля "Наука" на випадок його загибелі, зі страховою сумою 17,7 млрд рублів. Заявок не було. Тоді зі страховиками була проведена кулуарна робота, і на початку липня "Науку" вдалося-таки застрахувати, правда, тільки на 9,2 млрд рублів. По ходу справи в червні з'ясувалося, що "Наука" "у зв'язку з її унікальністю" не влазить на майданчик стартового комплексу де її повинні приєднати до носія "Протон-М".

25 червня "Науку" все-таки насунули на "Протон" і прикрили обтічником, але вже 1 липня зняли з носія і повернули в цех для усунення неназваних неполадок. 4 липня голова "Роскосмосу" Рогозін повідомив, що модуль повернули на носій і розпочато повторні електровипробування. За результатами цих випробувань запуск був відкладений до 21 липня.

Нарешті 21 липня багатостраждальну "Науку" випхали в космос, уже 22 липня почалися численні неполадки. З великими труднощами в ручному режимі "Науку" підтягли до МКС і пристикували до неї, після чого у неї, ймовірно, на радощах, включилися двигуни, які навідріз відмовлялися включатися після відділення від носія. На щастя, виробивши паливо, вони припинили роботу, і екіпаж МКС полегшено зітхнув.

Графік робіт американського сегмента виявився зірваний, і корабель Starliner разом з ракетою Atlas 5 знятий зі стартового столу. Як прокоментували в NASA, це вимушений захід, оскільки необхідно переконатися, що станція готова прийняти корабель. Побоювання цілком обгрунтовані: після боротьби на перелом і вигин між "Наукою", "Поступом" та "Зіркою" вся МКС потребує перевірки. Нова дата запуску поки не оголошена, але з технічних причин вона не може бути призначена раніше 3 серпня. Але все це вже сущі дрібниці. Всі залишилися живі — і добре, вже добре. Хоча американці приготувалися до гіршого: як повідомили представники NASA на прес-конференції з обговоренням інциденту, космічний корабель Crew Dragon Endeavour був екстрено підготовлений до аварійної евакуації екіпажу МКС.

Все тільки починається

Втім, веселі часи на МКС тільки-тільки стартували. "Науку" ще належить включити в загальну бортову мережу і систему життєзабезпечення, включити наукові прилади, почати програму експериментів. З огляду на якість російської збірки, кожен крок на цьому шляху таїть в собі чималі небезпеки. Так що питання про те, чи переживе МКС побачення з російської "Наукою", буде залишатися відкритим до самого кінця — або всієї МКС, або "Науки", або участі Росії в проекті МКС.

Останнє було б самим благополучним для NASA результатом. Коли в квітні Росія оголосила про плани вийти до 2025 року з проекту МКС і піти дружити до китайців, для американців з'явилося світло в кінці тунелю. Швидше за все, співробітники NASA, крім полегшення, відчули і деяку зловтіху, уявивши, як китайці відчують на своїй шкурі всі принади співпраці з росіянами, які більше 30 років випробовували вони: то втрата кисню через незрозуміло ким просвердлені отвори, то непрацюючі російські туалети...

До речі, "Наука" має ресурс до 2027 року з можливістю продовження до 2030-го. Це означає, що росіяни, можливо, потягнуть її з собою на китайську станцію. Якщо, звичайно, китайці не встануть на диби, осмисливши американський досвід.

Втім, і МКС, і американським астронавтам, яким випало сумнівне щастя мати в сусідах росіян, до 2025 року треба ще зуміти дожити. З огляду на можливості російської "Науки", це може виявитися дуже і дуже непросто. Тим більше що "Роскосмос" вирішив не розслідувати інцидент з незапланованим включенням двигунів модуля "Наука", про що повідомили РІА Новини. "Ніяких комісій з цього питання, тим більше з інженерами NASA, створюватися не буде, ситуація прийнята як штатна", — заявив представник "Роскосмосу".

    Реклама на dsnews.ua