• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Ехо Голанських висот. Як Трамп врятує Нетаньяху і допоможе Путіну з Кримом

Американський президент Дональд Трамп заявив, що настав час визнати Голанські висоти територією Ізраїлю, які єврейська держава захопило у Сирії в 1967 р. в ході Шестиденної війни
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні тема визнання Голанських висот територією Ізраїлю є найголовнішою в американських та ізраїльських ЗМІ. Ось після цього вчорашнього "твіти" Дональда Трампа:

"Після 52 років настав час, щоб США повністю визнали суверенітет Ізраїлю над Голанськими висотами, які мають важливе стратегічне та безпекові значення для Ізраїлю і регіональної стабільності!".

Цю новину радісно сприйняв союзник Трампа прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху. У власному Twitter він вже через 16 хвилин після меседжі президента США дякував його.

"В той час, коли Іран прагне використовувати Сирії в якості платформи для знищення Ізраїлю, президент Трамп сміливо визнає суверенітет Ізраїлю над Голанськими висотами. Спасибі тобі, президент Трамп", - написав він.

А згодом Нетаньяху подзвонив Трампу і сказав, що той "творить історію", пише Depo.ua.

Реклама на dsnews.ua

Голанські висоти - це стратегічна зона зведених земель, розташованих уздовж північного кордону Ізраїлю з Сирією. Протягом десятиліть вона була частиною Сирії, але Ізраїль захопив її під час війни 1967 р., а пізніше анексував, що не визнало міжнародне співтовариство. Там до цих пір знаходяться миротворці ООН. Ізраїль ввів свою адміністрацію на цій території і прийняв відповідне законодавство в 1981 р., хоча більшість країн не визнали цього.

Рішення Трампа визнати Голанські висоти територією єврейської держави точно допоможе Беньямину Нетаньяху на важких квітневих виборах, в які він входить під загрозою звинувачень у корупції і буде боротися проти популярного екс-командувача армії Бенні Ганца. Але, крім цього, така політика США на Близькому сході відкриває ящик Пандори, яким скористається в майбутньому і Володимир Путін.

Рішення Трампа і Крим

Ідея Трампа з Голанами, в принципі, не є несподіванкою, якщо ми говоримо про американо-ізраїльських відносинах. У травні 2018-го США визнала Єрусалим столицею Ізраїлю і перенесли туди власне консульство. У щорічному звіті з прав людини, який був оприлюднений Держдепом минулого тижня, Голанські висоти називалися під ізраїльським контролем", а не "зайнятими ізраїльтянами", як це було раніше. Американський лідер свідомо допомагає Нетаньяху переобратися у квітні. Але ні один президент США не насмілювався влазити в територіальні питання, які стосуються Ізраїлю і сусідів. В цьому була певна логіка.

По-перше, рішення Трампа щодо Голанських висот означає, що американський лідер фактично схвалив насильницьке захоплення або анексії територій інших країн. Той же Володимир Путін надалі може використовувати прецедент ізраїльських Голанських висот у формулюванні власної позиції щодо анексії Криму в 2014 р. в України на міжнародному рівні. Ще й тому, що він підтримує нинішній режим сирійського диктатора Асада. Зараз США б'ють по Росії санкціями за Крим і не визнають його російською територією. Але рішення по Голанських висотах, яка йде врозріз з позицією міжнародного співтовариства, є певною непослідовністю американської міжнародної політики. Надалі Ізраїль з допомогою США може поліпшити ситуацію з окупацією Західного берега річки Йордан зі Східним Єрусалимом. Там проживають мільйони палестинців, Ізраїль будує поселення на окупованих територіях, в Радбезі ООН була прийнята резолюція із закликом припинити це робити - у 2016-м за неї навіть Україна голосувала.

Крім того, Трамп підриває чинні міжнародні закони. Є резолюція 242 Ради безпеки ООН, яку називають "земля в обмін на мир". Вона була прийнята після завершення Шестиденної війни. Ця резолюція стала фундаментом для мирного врегулювання між арабськими країнами та Ізраїлем. І головним принципом резолюції є те, що країни регіону не можуть забирати території у інших. Визнання Голанських висот територією Ізраїлю може поставити на ній хрест.

Крім цього, у грудні 1981-го, була прийнята 497 резолюція Радбезу ООН. Вона не визнавала нав'язування Ізраїлем власних законів, адміністрації та юрисдикції над захопленими у Сирії Голанськими висотами. І взагалі забороняє анексію територій насильницьким шляхом.

Втім, схоже на те, що Трамп свідомо ускладнює політику на Близькому сході. І робить ставку виключно на міцність Ізраїлю як союзника. Йому байдуже, як арабські країни поставляться до виконання США підписаних договорів. Точніше, до невиконання...

Але для України прецедент Голанських висот - це ризик у майбутньому не повернути Крим. Принаймні Путін точно використовує цей прецедент для затягування часу в міжнародному дипломатичному діалозі щодо статусу півострова. Щоб через умовні 52 роки Росія, можливо, так само домовилася з американською адміністрацією. Звичайно, для США російські інтереси - це не ізраїльські. Росія аж ніяк не союзник США, а суперник. І Кремль вже посилався на прецедент з Косово, коли створював квазіреспубліки, воював в Грузії і т. д.

Все заради Нетаньяху

Прем'єр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху, як ми вже писали, тільки виграє від рішення Трампа. Він дуже близький з Адміністрацією президента США. Держсекретар Майк Помпео знаходиться саме в Ізраїлі, а Нетаньяху відвідає Білий дім на наступному тижні.

У Нетаньяху будинку великі проблеми. Перед квітневими виборами генпрокурор може звинуватити його в корупції, а це стане серйозним козирем для екс-командувача армією і конкурента прем'єра Бенні Ганца. Тому Голанські висоти і надія на Західний берег у майбутньому можуть зробити з Нетаньягу переможця. Але якою ціною? Адміністрація Трампа і без того побила горщики з багатьма європейськими партнерами включно з Німеччиною. Політика на Близькому сході так само викликає багато запитань, а "російський слід" нікуди ще не подівся. Хід всупереч міжнародним законам, неповагу до існуючих договорів, можуть ізолювати США. Безперечно, найбільш сильна демократія збереже свій вплив на процеси, але домовленості з американцями можуть хіба що викликати недовіру у майбутньому. А що буде, якщо і Голанські висоти не допоможуть Нетаньяху переобратися? З ним чи без нього Ізраїль залишиться головним союзником США на Близькому сході, а також у військовому співробітництві. Тому посилення позицій Ізраїлю там вигідно США. З тієї точки зору, що потім Ізраїль і буде розбиратися з проблемами, які там виникнуть. Не тільки у власних інтересах, але й захищаючи американські.

16 березня 2014 р. на території Криму і Севастополя відбувся так званий "референдум" про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Анексію Криму шляхом т. зв. "референдуму" і введення збройних сил не визнають ні Україна, ні її західні партнери, в тому числі США і Європейський Союз.

    Реклама на dsnews.ua