• USD 27.9
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Чукотка - не Аляска. Чому чукчі мріють, щоб їх продали США (ІНФОГРАФІКА)

Продана рівно 150 років тому Росією неосвоєна територія Аляски процвітає у складі США, а межує з нею по морю Чукотка досі без залізниць
Центральна калюжа в селі Сиреники. Чукотський півострів. Фото: Maksim Antipin
Центральна калюжа в селі Сиреники. Чукотський півострів. Фото: Maksim Antipin
Реклама на dsnews.ua

159 років тому над Аляскою був спущений прапор Росії і піднято прапор США. Величезна територія була продана американцям за $7,2 млн - росіяни не могли ні фінансувати, ні контролювати Аляску і позбулися, як вони тоді вважали, від марного шматка вічної мерзлоти.

Втім, сучасники покупки з боку США теж не були в захваті від такого придбання: американці вважали, що їх уряд купив даремний ящик з льодом і ведмедями. Цінні ресурси, в тому числі нафту, на Алясці знайшли значно пізніше. А святкувати придбання Аляски почнуть з 18 жовтня 1917 р.

Останнім часом, тема "російської" Аляски звучить дуже часто: войовничі росіяни мріють отримати її назад, у тому числі силовим шляхом. Про свою Чукотці - схожою з Аляскою по клімату і теж багатою ресурсами - росіяни воліють не згадувати. Якщо порівняти Аляску і Чукотку, подивитися фотографії, стає зрозуміло чому. За півтора сторіччя американський північ перетворився на високорозвинений штат, а до російської Чукотки, здається, навіть не добралася індустріалізація - дороги тільки в планах, катаються по зимникам і на собаках. Втім, про все по порядку.

НАСЕЛЕННЯ

Населення Чукотки трохи більше 50 тис. чоловік, значна частина містечок і селищ чи кинута зовсім або наполовину. Селище-містечко Вугільні Копальні - четвертий по чисельності населення. Тут серед занедбаних і розграбованих радянських будинків-коробок все ще живуть 3 736 людини.

Реклама на dsnews.ua

Середня тривалість життя на Чукотці, за різними даними, від 45 до 58 років. Російські ЗМІ пишуть, що так мало живуть тому, що... чукчі. Мовляв, суворі умови, пияцтво, і взагалі ніколи не жили довго. Хоча згідно зі статистикою більше половини жителів Чукотки - росіяни.

Аляску населяють 700 тис., середня тривалість життя - 72 роки. Міста мають розвинену інфраструктуру і приваблюють туристів. Так, наприклад, виглядає крихітний містечко Sitka, з населенням менше 9 тис. чоловік.

ТРАНСПОРТНЕ СПОЛУЧЕННЯ

На Чукотці автомобільні дороги прокладені лише в межах міст і селищ. На решті території - зимники, умовні дороги без покриття, накатані в снігу і по льоду. Пересування по них можливо тільки взимку і тільки на всюдиходах, вантажівках і бронетранспортерах.

Залізниць немає.

11 аеропортів.

Загальна довжина автомагістралей Аляски - понад 4 тис. км. Найдовша - Аляскінський автомагістраль - 2237 км, що веде від Дельта-Джанкшен до Доусон-Крік, Британська Колумбія, Канада.

Протяжність залізниць -760 км.

200 аеродромів. Цивільні, військові, приватні.

ТУРИЗМ

Їхати відпочивати на російську Чукотку, мабуть, прийде в голову лише відвертим екстремалам. За даними за 2014 р., у всіх готелях Чукотки зареєструвалося 9502 людини. Скільки з них туристів, сказати неможливо, як і знайти загальна кількість працюючих готелів. На форумах періодично повідомляють про закриття нової готелі на Чукотці.

Що стосується Аляски - сюди приїжджає близько 940 тис. туристів на рік. Маса заповідників і парків, продумані програми для туристів приваблюють людей з усього світу.

    Реклама на dsnews.ua