• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Ердоган перетворив Айя-Софія в мечеть: з'явилася реакція Європи і ЮНЕСКО

Реклама на dsnews.ua

Влада Кіпру, Греції та Австрії, а також ЮНЕСКО засудили рішення Туреччини перетворити Собор Святої Софії на мечеть

Про це йдеться у заявах міністерств закордонних справ і ЮНЕСКО, передає "ДС" з посиланням на "РБК-Україна".

"Ми глибоко шкодуємо через сьогоднішнє рішення Туреччини перетворити Айя-Софія в мечеть і не можемо цього зрозуміти! Ліквідація статусу музею, відкритого для всіх культур і релігій, це ще один крок у бік від Європи!" — зазначив міністр закордонних справ Австрії Олександр Шалленберг.

У свою чергу, Кіпр засудив дії Туреччини щодо зміни статусу Собору Святої Софії і перетворення його в мечеть. Глава МЗС закликав Анкару дотримуватися міжнародних зобовʼязань.

"Кіпр є жертвою, з турецького вторгнення 1974 року і подальшої окупації частини його території, турецької організованої політики знищення і розграбування памʼятників релігійної та культурної спадщини", — зазначив міністр Нікос Христодулідіс.

За його словами, зростаюче кричуще порушення Туреччиною її міжнародних зобовʼязань проявляється у рішенні змінити статус Святої Софії, обʼєкта всесвітньої спадщини, символу православної віри.

"Кіпр рішуче засуджує дії Туреччини щодо Святої Софії в його зусиллях відвернути увагу всередині країни і закликає Туреччину виконувати свої міжнародні зобовʼязання", — зазначив глава МЗС.

Водночас міністр культури і спорту Греції Ліна Мендоні заявила, що рішення турецької влади перетворити Айя-Софію в мечеть є викликом усьому цивілізованому світу.

Вона зазначила, що ніхто не намагається втручатися у внутрішні справи Туреччини.

"Однак Собор Святої Софії, розташований на її території в Константинополі, є памʼяткою всього людства, незалежно від релігійних переконань. Націоналізм, проявлений президентом Ердоганом, не є правильним радником, відкидаючи країну на шість століть назад", — заявила глава мінкульту.

На перетворення Айя-Софії на мечеть також відреагували в ЮНЕСКО. В організації глибоко шкодують про рішення турецької влади, однак закликають до збереження універсальної цінності всесвітньої спадщини.

"ЮНЕСКО закликає турецьку владу негайно почати діалог, для того щоб запобігти будь-яким згубним наслідкам для цінності цієї виняткової спадщини", — йдеться в повідомленні.

Як повідомлялося, 2 липня Верховний суд Туреччини дозволив президенту країни Реджепу Тайїпу Ердогану видати указ про перетворення православного храму Святої Софії в Стамбулі в мечеть.

    Реклама на dsnews.ua